ANASAYFA
21 Ocak 2021 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘10 yıl sonra köylerde insan kalmayacak’
Edirne'nin çeltik, yer fıstığı, ayçiçeği ambarı Meriç Ziraat Odası eski Başkanı Ömer Ergin, ürettiğinden para kazanamayan, emeğinin karşılığını alamayan çiftçinin milyonlarca hektar araziyi ekmekten vazgeçtiğini, 2002 yılında 26,6 milyon hektar olan tarım arazilerinin günümüzde 22,8 milyon hektara, Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı çiftçi sayısının da 2 milyon 765 binden 2 milyon 32 bine düştüğünü söyledi…
Haberin Yayın Tarihi: 25-02-2020 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘10 yıl sonra köylerde insan kalmayacak’

Olgay GÜLER
Edirne'nin çeltik, yer fıstığı, ayçiçeği ambarı Meriç Ziraat Odası eski Başkanı Ömer Ergin, ürettiğinden para kazanamayan, emeğinin karşılığını alamayan çiftçinin milyonlarca hektar araziyi ekmekten vazgeçtiğini, 2002 yılında 26,6 milyon hektar olan tarım arazilerinin günümüzde 22,8 milyon hektara, Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı çiftçi sayısının da 2 milyon 765 binden 2 milyon 32 bine düştüğünü söyledi.
Ergin yaptığı açıklamada, 10 yıl sonra köylerde insan kalmayacağına dikkat çekerek, “Bir zamanlar milletin efendisiydik,  şimdi şehirlerin ucuz iş gücü kölelerine dönüştük” dedi. Meriç Ziraat Odası eski Başkanı Ömer Ergin açıklamasında şunlara yer verdi:
“Ürettiğinden para kazanamayan, emeğinin karşılığını alamayan çiftçi milyonlarca hektar araziyi ekmekten vazgeçti. 2002 yılında 26,6 milyon hektar olan tarım arazileri, günümüzde 22,8 milyon hektara düştü. Tarımda kullanılan araziler yüzde 14 oranında azaldı. Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıtlı çiftçi sayısı 2 milyon 765 binden 2 milyon 32 bin kişiye düştü; yani 733 bin kişi azaldı. Çiftçiliği bırakan üretici sayısı oransal olarak yüzde 22'yi buldu. 
Özellikle uygulanan yanlış tarım politikaları ile küçük işletmelerden oluşan Türk tarım yapısında, üretim girdilerinin küçük işletmelerde birim maliyetleri artırması buna karşılık piyasada oluşan düşük ürün fiyatları, desteklemelerden yararlanmada yaşanılan sıkıntılar, küçük işletmeler için cazip olmayan koşullara sahip tarımsal krediler tarımı itici hale getirmiş doğduğu yerde karnını doyuramayan çiftçiler köylerinde tutunamayarak doyabileceği yerlere göç etmek zorunda kalmışlardır.
Sonuç olarak para kazanamayan ve tarımda tutunamayan çiftçi ve gençlerin şehre göç etmesi sebebiyle köyler terk edilmiş köylere döndü. Bir zamanlar cıvıl cıvıl olan köyler yaşlılara kaldı. Çoğu köyde 65 yaşın üzeri olan insanlar yaşıyor, genç ise neredeyse kalmadı. Türkiye de ortalama yaşam sürelerine bakıldığında 10 yıl sonra köylerde kalan bu insanların yaş ortalaması 75 olacak tabi ki hepsi bu yaşa ulaşabilirse ve 10 yıl sonra bu ihtiyarlar da ölünce köyler bomboş kalacak. Her şeye rağmen köylerini terk etmeyen yaşlılar, sessizliğe bürünen köyleri beklemeye devam ediyor. Çoğu köyde 60 yaşının altında kimse kalmadı,  insanlar köyleri terk ettiği için evler harabeye dönmüş vaziyette. 
KÖYLÜMÜZÜ KADERİNE TERK ETMEMELİYİZ
Genç nüfusu köyde, tarımsal üretimin içinde tutmak için üretimi yeniden cazip ve kârlı hale getirmeliyiz Tarımda pes etmeden yoluna devam edenlerin gelecekte ekonomik açıdan çok daha rahat bir hayat sürebileceği tarım politikaları oluşturmalı ve buna gençlerimizi inandırmalıyız. Bunu başaramazsak, gençlerimizi köylere döndüremez ve çok az sayıda kalmış olan gençlerimizi köylerde tutamaz, köylerimizde kalan yaşlılar ölünce de köylerimizin boş kalmasını ve tarım arazilerinin büyük şirketlerin eline geçmesini önleyemeyiz.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne’de elektrik kesintisi
İba bu kez seçimle geldi
Uzaktan anne yemeği
Sistemle yola devam
Ekmekte zam yolda
Oynadığı her takımda “Kral” oldu
Sahte döviz makineye takıldı
Müftülük ek binada
EDESOB'tan ‘şeker' gibi protokol
‘Esnaf da HES koduna geçsin’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama