ANASAYFA
03 Haziran 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Velide LGS kaygısı
Edirne Veli Der Yönetim Kurulu Başkan Mustafa Aytekin, Liselere Giriş Sınavı'na Edirne'de bu yıl bin 513 öğrencinin fazladan sınava gireceğine dikkat çekerek, “İl Milli Eğitim Müdürlüğü ne planlıyor?”diye sordu…
Haberin Yayın Tarihi: 26-02-2020 09:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Velide LGS kaygısı

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Edirne Veli Der Yönetim Kurulu Başkan Mustafa Aytekin başkanlığında Edirne Kent Konseyi'nde toplanarak, Liselere Giriş Sınavı'nda (LGS) Edirne'de öğrencilerin yaşayacağı mağduriyeti kamuoyu ile paylaştı. Bu yıl bin 513 öğrencinin fazladan sınava gireceğine vurgu yapan Aytekin, “İl Milli Eğitim Müdürlüğü ne planlıyor?”diye sordu.
Edirne Veli Der Başkanı Mustafa Aytekin ve yönetimi Kent Konseyi'nde LGS öncesi öğrenci ve velilerin kaygısını paylaştı. “Çocuklarımız mağdur olmasın” diyen Aytekin şunları söyledi:
“ÖĞRENCİ VE VELİ KAYGILI”
“2012 yılında uygulamaya konulan 4+4+4 eğitim sisteminin ardından, 60, 66 ve 72 aylık çocukların aynı anda okula başlaması nedeniyle bu yıl ilimizde 1513 öğrenci fazladan liselere yerleştirme sınavına girecek. Liselere girecek öğrenci sayısında yaşanacak artışa rağmen İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün ne gibi çözümler ürettiği yönünde açıklamasının olmaması sınav tarihi yaklaşırken başta öğrenciler olmak üzere velilerimizi de kaygılandırıyor.
“ÇOCUKLARIMIZ MAĞDUR EDİLMESİN”
İlimizde geçen yıl sınava giren öğrenci sayısı 3 bin 669 iken bu yıl yüzde 41 artışla 5 bin 182 olacaktır. Merkez dahil tüm ilçelerde yaşanan bu artışa rağmen, öğrencilerimizin ağırlıklı olarak gitmek istediği akademik Anadolu Liseleri sayısında herhangi bir artış olmadı. Önceki yıllarda sınavla öğrenci alan Anadolu Liselerinin bazılarının kapsam dışı bırakılması, sınavla öğrenci alanların da kontenjanlarının azaltılması öğrencilerimizin okullara yerleştirilmesinde sorunlar yaşanmasına neden oldu.
Bu yıl da aynı sorunların yaşanmaması için İl Milli Eğitim Müdürlüğü ne planlıyor? Yeni yapılan Anadolu Lisesi var mı? Sınavla öğrenci alan okulların sayısı arttırılacak mı? Alınacak öğrenci sayılarında kontenjanlar artırılacak mı? İkili öğretime geçmeyi mi planlıyorsunuz?
“MİLLİ EĞİTİM NE PLANLIYOR?”
Kısacası öğrencilerimizin ve velilerimizin sorununu çözecek ne gibi önlemler aldığınızı bilmek isteriz. Yoksa öğrencilerimizi ve velilerimizi; özel okullara, imam hatip ve meslek liselerine yönlendiren bu sistemin devam etmesinden memnunlar mı?
Veli Der olarak yetkililerden ilimizdeki sıkıntının en aza indirilmesi  yönünde tedbirlerin alınması ve kamuoyu ile paylaşılmasını talep ediyor, konunun takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE