ANASAYFA
03 Haziran 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Bir ayağı da çukurda!
Edirne'de Uzunköprü ilçesine adını veren dünyanın en uzun tarihi taş köprüsü olarak bilinen UNESCO Somut Varlıklar Dünya Kültür Miras Geçici Listesi'ndeki Uzunköprü bakımsızlıktan adeta dökülüyor… İlçe halkı, 2015 yılında UNESCO Geçici Listesi'ne alınmasının ardından restorasyonu sık sık gündeme gelen ancak bugüne kadar el atılmayan tarihi köprünün taban ve kanatlarında çatlaklar oluştuğuna dikkat çekerek çalışmaların bir an önce başlatılması gerektiğini belirtiyor…
Haberin Yayın Tarihi: 26-02-2020 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Bir ayağı da çukurda!

Edirne'de Uzunköprü ilçesine adını veren dünyanın en uzun tarihi taş köprüsü olarak bilinen UNESCO Somut Varlıklar Dünya Kültür Miras Geçici Listesi'ndeki Uzunköprü bakımsızlıktan adeta dökülüyor.
UNESCO Somut Varlıklar Dünya Kültür Miras Geçici Listesi'ne 2015 yılında alınan Uzunköprü'nün en son olarak 1970 yılında tadilat gördüğü belirtiliyor. Uzunköprülüler, 2015 yılında UNESCO Geçici Listesi'ne alınmasının ardından restorasyonu sık sık gündeme gelen tarihi köprüdeki çalışmala-rın bir an önce başlatılması gerektiğini belirtiyor.
KANAT VE TABANINDA ÇATLAK
İlçede yayınlanan Hür Gazete, geçtiğimiz günlerde köprünün kanatlarının gün geçtikçe yıkılmaya başladığını, yıkılan tarihi taşların gözler ve yanlara düştüğünü ve korunmaya alınmadığını belirterek konuya dikkat çekerken, “Dünyanın en uzun taş köprülerinden Uzunköprü'nün kanatlar ve tabanında çatlaklar oluştu. Hür Gazete Haber Merkezi 2014 Yılında onarıma alınacağı sözünden sonra her ay nizami şekilde Köprüde çekim yaparak yetkilileri göreve davet ediyor” diye çağrıda bulundu.
YIKILMA RİSKİ
Uzunköprü Kent Konseyi Başkanı Mehmet Akbal'ın Habertürk gazetesinde geçen yıl Şubat ayında yer alan haberden konuya daha 1 yıl önce dikkat çektiği görülüyor. Ancak, tüm uyarılara rağmen hiçbir çalışmanın yapılmadığı anlaşılıyor.
Tarihi köprünün yıkılma riskiyle karşı karşıya kaldığını belirten Akbal bir yıl önce şunları söylemiş:
“UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi'ne alınan, yaklaşık 575 yıl önce yapılan Uzunköprü, ne yazık ki yıkıma terk edilmiş durumda. Yıllardan beri onarılması için çeşitli mücadeleler yapılmasına rağmen Karayolları, hâlâ köprüyü ulaşım amacıyla kullanmakta. Vakıflar Bölge Müdürlüğü de daha önce ihale kararları alınmasına rağmen köprünün onarımına başlama-mıştır. Yüklü araçların geçişleri her ne kadar engellense de hâlâ geçmekte olmaları, köprüye büyük zarar vermekte. Köprü orijinal halinden çok değişikliğe uğramış olduğu halde bugün yine yıkımla karşı karşıya." 
2015'TE RESTORASYON HABERİ
Bu arada emlakkulisi.com'da 25 Kasım 2015 tarihinde yer alan Sabah Gazetesi kaynaklı bir haberde de, “Uzunköprü restore edilecek. Restorasyonu Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü gerçekleştirecek. Restorasyonun üç yıl sürmesi planlanıyor. Köprünün restorasyon yapımı için ihale 24 Aralık'ta düzenlenecek” denilmişti.
UZUNKÖPRÜ'NÜN TARİHİ
Uzunköprü, Ergene Nehri üzerinde dünyanın en uzun taş köprüsü olma özelliğini taşıyan tarihi köprü. Eski adıyla Ergene Köprüsü 1426-1443 yılında Osmanlı Padişahı 2'nci Murat tarafından, dönemin baş mimarı Müslihiddin'e yaptırıldı. 1444 yılında Sultan II. Murat'ın da katıldığı büyük bir törenle açılmış. Bin 393 metre uzunluğunda, 6.80 metre genişliğindeki köprünün 174 kemeri bulunuyor. 13.56 metre yüksekliğindeki köprünün kanat ve kemerlerinde; aslan, fil, kartal, lale ve çeşitli geometrik kabartma motifler yer alıyor.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE