ANASAYFA
01 Nisan 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Kış kurağından korkun!
Edirne'nin Ticaret Borsası Yönetim Kurulu eski Başkanı Mustafa Yardımcı, kışların yağışsız geçmesinin ilerleyen günlerde sorun doğurabileceğini, hasat zamanı beklenen verimin alınmasının bu şartlarda sıkıntılı olduğunu bildirdi...
Haberin Yayın Tarihi: 27-02-2020 09:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Kış kurağından korkun!

Edirne'nin Ticaret Borsası Yönetim Kurulu eski Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu eski üyelerinden Mustafa Yardımcı, kışların yağışsız geçmesinin iler-leyen günlerde sorun doğurabileceğini, hasat zamanı beklenen verimin alınmasının bu şartlarda sıkıntılı olduğunu bildirdi.
50 yılı aşkın bir süredir çiftçilik yapan ve tarım konusunda bölgede söz sahibi olan üreticiler arasında yer alan bölgenin en büyük ve köklü isimlerinden Yardımcı Süt Ürünleri sahibi Mustafa Yardımcı Meteoroloji'nin açıkladığı iklim haritasından yola çıkarak önemli açıklamalar yaptı.
İklim haritasında Edirne başta olmak üzere Trakya ve Türkiye'nin bir diğer ucu olan Kars ve civarının yeterince kış yağışı alamadığını ve bu yüzden en kurak bölgeler arasında ilk sırada yer aldığını belirten Yardımcı, “Meteoroloji'nin açıkladığı Türkiye'nin iklim haritasında olağanüstü kurak görünen bölgeler içersinde Edirne'miz var. Doğuda Kars civarı var.1-2 bölge daha var ama en kötü Edirne ve Kars.Tabii ki bizi ilgilendiren tarafı Edirne ve Trakya oluşu. Çünkü Edirne ve Trakya hububat, ayçiçeği vesaire de Türkiye çapında bir üretim yapıyor” dedi. 
Eskilerin söylediği ve günümüzde önem arz ettiği sözü “Yaz kurağında korkmayın! Kış kurağından korkun” diyerek anımsatan Yardımcı, “Şu ana kadar hakikaten, aldığımız yağış miktarları çok az, düşük. Bende aşağı yukarı 30-40 senelik aylık, günlük yağış miktarlarını tutarım. Hakikaten bu sene Kasım, Aralık, Ocak ve Şubat çok kurak geçiyor. Yani bizim yıllık 500 kg metrekarede yağış almamız gerekiyor. Bu şu an için tehlikede görünüyor. Kurak bir bölgedeyiz” dedi.
Hasat zamanı beklenen verimin alınmasının şu şartlarda sıkıntılı olduğunu belirten Mustafa Yardımcı kendisi ile sohbete gelen köylüleri uyardığını belirterek, “Ben hatta köylülere şunu öneriyorum. 'Bana bakın. Harcamalarınıza dikkat edin. Sakın bol keseden harcama yapmayın. Önümüz iyi görünmüyor.  Dolayısıyla, bütün ümidimiz Mart ve Nisan ayında alacağımız yağışlara kaldı” dediğini söyledi.
Şu andaki buğdayların geçen yıllara oranla köklerinin kuru olduğunu ve bunu da köklerden anladıklarını belirten Yardımcı, “Şu andaki buğdayların görünüşü fena değil ama, buğdayın kökünü çıkartıp çektiğimizde kökü çatır çatır yapıyor kuraklıktan dolayı. Bu zamanda böyle olmaması lazım. Yakında ayçiçeği, mısır ekilecek ve bunlar da sıkıntılı. İyi görünmüyor” şeklinde konuştu.
İklim değişikliği konusuna da değinen Yardımcı; yetkililerin bir an önce bir araya gelerek tedbir almaları gerektiğini aksi halde büyük bir tehlike ile karşı karşıya kalınmasının kaçınılmaz olduğunu ifade ederek ağaçlandırmaya yeteri kadar önem verilmediğini kaydetti.
Üretim yapan köylünün ve çiftçinin kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya kalabileceğini ve mahsulünden beklenen verimi alamaması durumunda sıkıntı yaşanacağına dikkat çeken Yardımcı bunun ekonomik boyutunu da şu sözlerle tamamladı:
“Bundan geçinen bir sürü insan var. Köylüde olmazsa esnafta da olmaz. Biz çünkü tarım kentiyiz ve bunun çok dikkate alınması lazım.Tehlikeli bir durumla karşı karşıyayız”..

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE