ANASAYFA
01 Nisan 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Çevrede emsal karar
Edirne İdare Mahkemesi, Lüleburgaz Büyükkarıştıran Belediye Meclisi'nin bir ilaç firmasının imara kapalı alanı genişletmesine ilişkin verdiği karar üzerine 2018 yılında harekete geçen çevreye duyarlı üç CHP'li Belediye Meclis Üyesi'nin itiraz ve gerekçelerini haklı buldu… Edirne Barosu Avukatlarından Coşkun Molla,15,5 hektarlık alanla ilgili plan değişikliğinin burayı imara açarak yeşil alanı yok edeceğine dikkat çekerek, bunun çevre davalarında referans gösterilebilecek, emsal teşkil edecek bir karar olduğunu söyledi.
Haberin Yayın Tarihi: 27-02-2020 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Çevrede emsal karar

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Edirne İdare Mahkemesi, Lüleburgaz Büyükkarıştıran Belediye Meclisi'nin bir ilaç firmasının imara kapalı alanı genişletmesine ilişkin verdiği karar üzerine 2018 yılında harekete geçen çevreye duyarlı üç CHP'li Belediye Meclis Üyesi'nin itiraz ve gerekçelerini haklı buldu. Edirne Barosu Avukatlarından Coşkun Molla,15,5 hektarlık alanla ilgili plan değişikliğinin burayı imara açarak yeşil alanı yok edeceğine dikkat çekerek, bunun çevre davalarında referans gösterilebilecek, emsal teşkil edecek bir karar olduğunu söyledi. 
” dedi ve çevre davalarında referans gösterilebilecek, emsal teşkil edecek bir karar olduğunu söyledi. 
2018 yılında CHP'li Büyükkarıştıran Belediye Meclisi Üyesi Salih Çam, Ömür İşbilir ve Ergun Yılmaz'ın kirleten sanayiye engel olmak için belediye meclisinin aldığı kararı taşıdıkları Edirne İdare Mahkemesi itirazları ve gerekçeleri haklı buldu. Dava konusu işlemin iptaline ilişkin karar üzerine davacıların vekili Av. Coşkun Molla, “Kirletici sanayilerin Trakya'da yeri yok” dedi ve şunları paylaştı:
“TRAKYA'DA KİRLETEN SANAYİLERİN YERİ YOK”
“Bu dava Büyükkarıştıran Belediye Başkanlığı'nın verdiği bir 1/1000'lik imar planı ve 1/5000 nazım imar planında yapılan değişiklikle ilgili dava. Belediye Meclisi 2 Nisan 2018 tarihinde bir karar alıyor. Sanofi İlaç Firmasıyla ilgili alınan bir karar. Şirket fabrikanın 30 hektar üzerinde bir arazisi var ve eksi planlara göre 17.5 hektarı imara açık, kalan 15.5 hektarı ise imarsız alanda yeşil alan durumunda. Plan değişikliği yapmak, bir takım kararlar almak suretiyle 15.5 hektarlık imarsız alanı da imara açmaya çabaları var. Bu konuda da Büyükkarıştıran Belediye Meclisi bunların taleplerini kabul ediyor, 15.5 hektarlık alanla ilgili plan değişikliği yapmak suretiyle burasını imara açmış oluyor. Hem yeşil alanı yok edecek hem de kararda da çok açık belirtildiği gibi bu kirletici bir sanayi. Hangi teknolojiyi kullanırsa kullansın mutlaka bir kimyasal süreç işliyor ve zararlı maddeler atık olarak Ergene'ye boşaltılıyor. Bunun dışında birinci sınıf mutat tarım arazileri üzerine kurulu bir sanayi tesisi. Kirletici sanayinin önlenmesi için yıllardır Trakya'da bilindiği gibi planlama çalışmaları yapıldı. Ergene'nin zaten durumu belki de dünyada hiçbir yerde olmayan zarar verici nitelikte kanalizasyon halini aldı. Buradaki atıklar aslında tüm Trakya'yı zehirliyor. Çünkü Ergene, yapısı itibarı ile tüm Trakya'yı bir ağ olarak kaplıyor. Trakya topraklarından Ergene'nin kolları geçiyor ve bölgeye dağılıyor. Bu şekilde de kimyasallarla hem suyu kirletiyor sadece bu sanayiden değil 2 bine yakın Trakya'da sanayi mevcut. Bu tür sanayilerin kimyasal arıtma tesisi olması gerekiyor o da yok. Öncelikle zaten arıtmadan çok bu tür sanayilerin kesin kurulmasına izin verilmemesi gerekiyor. Kurulmuş olan tesislerin ise maalesef işte bu mevcut yapılarının korunmak sureti ile kapasitelerini artırmamak şartı ile bir takım maalesef izinler çıkmış ve bu çalışmaya devam ediyorlar. Ama nihai çözüm aslında bu sanayinin buradan tamamen kaldırılması veya kimyasal arıtma yapan tesislerinin kurulması zorunluluğunun getirilmesi gerekmekte. 
“YER ALTI SULARININ KULLANIMINA DA SINIRLAMA GETİRİLDİ”
Sadece kirletmekle kalmıyor aynı zamanda yeraltı sularını da ciddi şekilde kullanıyor. Bunların miktarları da tespit edildi. Bu fabrikanın kapasitesini arttırdığı zamanda yeraltı su kullanma oranı da bir ölçüde artacak. Atık kirli suları da çoğalacak. Ama bilindiği gibi yeraltı sularının kullanılması kesinlikle artık sınırlama getirildi ve yasak var. Bu tesise izin verildiğinde bu yasakta delinmiş olacak." 
Davanın özetine geçip, sürece ve mahkemenin iptal gerekçelerine de değinen Av. Molla, öncelikle müvekkillerini cesaret ve çevreye olan duyarlılığında dolayı kutladı ve şunları aktardı:
“OSB DE OLSA KURULAMAZ”
“Böyle bir plan değişikliğiyle amaçlanan aslında işte bu kirletici sanayinin daha da büyümesini, gelişmesine yönelik plan değişikliği ve bu plan değişikliğine karşı olan müvekkillerim Salih Çam, Ömür İşbilir ve Ergun Yılmaz da Büyükkarıştıran Belediyesi'nde o dönemde Cumhuriyet Halk Partisi'nin meclis üyeleri, çevreye duyarlı, son derece bilinçli insanlar. Onları bu cesareti için de kutluyorum. Onların bana gelip durumu anlatmaları üzerine öncelikle itiraz dilekçesi yazdık. Plan değişikliği yapıldığında İmar Kanunu'nun amaçladığı planların koruma altına aldığı tüm ilkeler ortadan kaldırılmış olacak ve büyük zarar vermiş olacak. Toprak ve suyumuz kirlenirken insanlarımız da kirlilik nedeniyle ciddi sağlık sorunları yaşıyor. Dediğim gibi önce belediye meclis kararına itirazda bulunduk. Bu itirazımızı 1 Haziran 2018 tarihli toplantıda meclis reddetti. 
“ÇOK HAKLI VE YERİNDE İTİRAZLARIMIZ KABUL EDİLDİ”
Aslında çok haklı ve yerinde itirazlarımız söz konusuydu. Çünkü bu tür sanayilerin kurulması için bir takım kanunlar OSB Kanunu da var. Oluşturulan organize sanayilerine bu tür sanayilerin kurulması gerekiyor. Kaldı ki 1/100.000 ölçekli Ergene Havzası Çevre Düzeni İmar Planı ile 1/25.000 ölçekli Kırklareli İli Çevre Düzeni Planı kimya sanayilerinin bu bölgede kurulmasına kesin yasak getirmiş durumda. Kimyasal sanayiler kurulamaz. OSB de olsa orada da kurulamaz yasaklı sanayilerden. Ama buna rağmen böyle bir çaba var. 
“YATIRIMCILAR DA ARTIK DUYARLILIĞINI GÖSTERMELİ”
Hala anlam veremiyorum. Trakya'nın durumunu bilen o bölgede yaşayan insanlar ve duyarlılıklarını gösterip bunu engellemeye çalışıyor ama yatırımcıların da anlaması ve hatta böyle yatırımların getirilmemesi gerektiğini artık anlamaları lazım. Kâr amaçlı düşünmekten artık vazgeçsinler. Toplumun da sağlığını düşünmeleri gerektiğini ve öncelikle bunu yapmaları gerekiyor diye düşünüyorum. Bugünlerde yaşanan iklim krizi nedenlerini de iyice düşünsünler ve bu konuda daha duyarlı olmalarını rica ediyoruz. Davanın özeti bu şekilde. 
HAKLI VE YERİNDE GEREKÇELER
Alınan karara öncelikle imar kanununa 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanma Kanunu'na, 3194 sayılı İmar Kanunu'na, 1/100.000 ölçekli Ergene Havzası Çevre Düzeni Planına, 1/25.000'lik Kırklareli İli Çevre Düzeni Planına aykırı olduğunu, ayrıca Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu'na da aykırı olduğunu, orada aranan şartların yerine getirilmediği gerekçeleriyle iptal davası açtık. Büyükkarıştıran Belediye Meclisi'nin almış olduğu bu kararın iptalini mahkemeden istedik. Bilirkişilerle gidilerek keşif yapıldı, son derece önemli bir bilirkişi raporu da bilim insanları tarafından hazırlandı. Bizim söylediğimiz davamızda belirttiğimiz tüm nedenlerde haklı olduğumuzu mahkeme gördü değerlendirdi ve bu şekilde de davamızın kabulüne karar vermiş oldu. Trakya çevre mücadelesi açısından önemli ve örnek bir karar olduğunu düşünüyorum. Mahkeme bu konuda çok önemli bir karara imza attığını düşünüyorum. Böyle duyarlı hakimlerimizin olduğunu görmek beni gerçekten çok mutlu etti. 
“YARGI GEREKEN ÖNEMİ VERDİ
Yargı gereken önemi verdi ve son derece örnek nitelikle olabilecek karara imza attı. Bu şekilde Trakya kimyasal sanayinin yerinin olmadığını, bundan sonra da artık kimya sanayinin Trakya'ya gelmemesi gerektiği bu zararların bir şekilde önüne geçileceğini mahkeme kararıyla düşünüyorum. Emsal teşkil edebilecek nitelikte bir karar. Böyle bir kararı görünce hukukçu olarak yürekten kutluyorum. 
“MAHKEME, EMSAL TEŞKİL EDEBİLECEK KARARA İMZA ATTI”
Sonuç itibarı ile belediye meclisinin aldığı karara göre Sanofi İlaç Sanayi'ne ait arazinin kalan kısmında yani imara kapalı olan 15.5 hektarlık alaının sanayiye açılamayacağını, sanayi tesisi gelişmesi yapılamayacağına karar verdi. Şu da çok önemli, hangi yollarla ilaç üretimi yapılırsa yapılsın, karşı taraf son teknolojiyi kullanacağız şeklinde savunma yapsa da bunun da haklı bir gerekçe olamayacağını mahkeme belirledi. 
Emeği geçen herkese, duyarlılık gösteren öncelikle müvekkillerime, destek veren meslektaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Mahkemenin bu kararının çevre davaları bu tür davalar konusunda da örnek teşkil edecek bir karar olduğunu düşünüyorum.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE