ANASAYFA
06 Haziran 2020 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Yeşilay ve KETEM'den söylemesi
Edirne merkez Medrese Alibey Mahallesi'nde KETEM tanıtımı, kanser taramaları ile bağımlılık konusunda halkı bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi…
Haberin Yayın Tarihi: 27-02-2020 07:40
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Yeşilay ve KETEM'den söylemesi

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Edirne merkez Medrese Alibey Mahallesi'nde halkı bilgilendirme amaçlı eğitimler kapsamında KETEM tanıtımı, kanser taramaları ile bağımlılık konusunda düzenlenen muhtarlık yanı Tekin Apartmanında verildi.
Edirne İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı'nın Kolon kanseri farkındalık etkinlikleri kapsamında KETEM tanıtımı ve kanser taramaları, Yeşilay Edirne Şube Başkanlığı tarafından da bağımlılık konulu eğitim Medrese Alibey Mahalle Muhtarlığı yanı Tekin Apartmanı toplantı salonunda verildi. Muhtar Nesrin Çağlar, “Sosyal anlamda kadınlarımıza iş imkânı, ev ekonomisine katkıda bulunmaları için bilgilendirmeler yapmaya devam edeceğiz” dedi.
Yeşilay Edirne Şubesi personeli Rümeysa Ergül, tütünün dünyada en yoğun bağımlılıklardan biri olduğunu belirtti. Bağımlılığı; bir nesne bir olay karşısında kişinin kontrolünü kaybetmesi olarak tanımlayıp, bu konuda ebeveynlerin üzerine çok görev düştüğünü söyledi ve şu bilgilendirmeyi yaptı:
“Türkiye'de en çok bağımlılık olarak kullanılan sigara. İçinde 4 bin çeşit kimyasal madde bulunuyor. Sigara bağımlılığının bir çoğu arkadaş ortamında gerçekleşiyor. Kötülük uzaktan gelmez. Sigara bağımlısı olan bir kişinin alkol ve madde bağımlısı olma oranı yüzde 60 oranında daha yüksek. Bağımlılık 'bir kereden bir şey olmaz' diyerek başlar ve günden güne artar. Ama bırakıldıktan sonra, 'bitti kurtulduk' diyemiyoruz çünkü o sadece temiz kalma süresidir.
Sigarada dünyada yılda 7 bin kişi hayatını kaybediyor. He 10 saniyede bir kişi sigaradan ölüyor. Her hastalığın tetikleyicisi olan sigarayı bıraktıktan sonrada normal hayatımıza geri dönemiyoruz. Sigarayı bıraktıktan 15 yıl sonra kalp krizi geçirme riski yüzde 50 oranında azalıyor ve hala normal insanlar seviyesine inmiyor. 15 yıl sonra hala vücudunuz temizlenmemiş oluyor.
“SİGARAYA BAŞLAMA YAŞI 7'YE DÜŞTÜ”
Sigaraya başlama yaşı 7 yaşına kadar düştü. Ebeveyn olarak hepimizin dikkatli olmalıyız. Suçlayıcı olmamalıyız. Çocuğunuzu yakaladığınızda daha anlayışlı olup zararlarını anlatıp bırakmasını isteyin. Eğer siz bu konuşmayı çocuğunuzla yapmaya hazır değilseniz profesyonel bir kişiden yardım alarak yapmalısınız. Sigaraya başlayanların yüzde 80'i arkadaş ortamında başlıyor. Ne kadar kontrol altına alınsa da bazı yerlerde tek dal halinde satılan sigaraların içine başka maddelerde konuyor. Farkında olmadan madde bağımlısı oluyor. Bazıları kendini şöyle kandırıyor; ben sigara kullanmıyorum, arada nargile içiyorum. 
“BİR NARGİLE 50 SİGARAYA BEDEL”
Bir nargile 50 adet sigaraya bedel. O nargileyi farklı insanlar kullandığı için o borudan değişik hastalıkların bulaşma riski çok fazla. Elektronik sigara da, sigara bırakma da hiç sağlıklı değil. Onun içinde de nikotin vardır. Kaçak tütünler ise, bozulmuş sağlığa daha da zararlı. Bu konuda dikkatli olmalıyız. Biz Edirne olarak bu konuda şanslıyız. AMATEM ve Yeşilay danışmanlık merkezinde bağımlılara ve bağımlı yakınlarına ücretsiz psikoterapi hizmeti sunuluyor. Bağımlılık konusunda mutlaka profesyonel destek alınmalı. Bağımlılıkla toplum olarak mücadele etmeliyiz.”
“ERKEN TANI HAYAT KURTARIR”
KETEM tarafından yapılan bilgilendirmede ise, şunlara yer verildi:
“En değerli şey sağlığımız kaybettiğimizde değerini anlıyoruz. Kansere kanıtlanmış olarak etken olan tütün ürünlerinden biri. Vücudumuzda ki tüm kanser türlerinde sigaranın etkileri var. Kolon, bağırsak, rahim ağzı kanserlerini artırdığını biliyoruz. Üç tür kanser taraması yapıyoruz, bunlardan ikisi kadın kanserleri. Rahim ağzı kanseri, meme kanseri bunlara erken tanı konduğunda iyileşme oranı çok yüksek. Kadınlarda birinci sırada meme kanseri her üç kadından birinde görülüyor. Kolan kanseri de üçüncü sırada yer alıyor hem kadın hem de erkeklerde. Erken tanı her zaman hayat kurtarır unutmayın taramalarınızı yaptırın.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE