ANASAYFA
01 Nisan 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Sigara bir ilçeyi yok ediyor
Yeşilay Edirne Şubesi, 100'üncü yıl etkinlikleri çerçevesinde hazırladığı bir dizi etkinlik programını Söğütlük Kent Ormanı'nda düzenlediği basın toplantısında kamuoyu ile paylaştı…
Haberin Yayın Tarihi: 28-02-2020 09:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Sigara bir ilçeyi yok ediyor

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Yeşilay 100'üncü yılını 'Nice Sağlıklı Nesillere' temasıyla kutluyor. Edirne Şubesi Kent Ormanı kahvaltı salonda düzenlediği basın toplantısında 1- 7 Mart Yeşilay Haftası etkinlik takvimini açıkladı. Şube Başkanı Sebahattin Bilgiç, her yıl Türkiye'de 120 bin kişinin sigara ve sigaraya bağlı nedenlerden öldüğünü belirtti. Bilgiç, “Bu Uzunköprü ve Keşan ilçelerinin nüfusu kadar kişinin her yıl Türkiye nüfusundan yok olması demek” dedi. 
Yeşilay Edirne Şubesi, 100'üncü yıl etkinlikleri çerçevesinde hazırladığı bir dizi etkinlik programını Söğütlük Kent Ormanı kahvaltı salonunda düzenlediği basın toplantısında kamuoyu ile paylaştı. İl Milli Eğitim Hayat Boyu Öğrenme Şube Müdürü Yüksel Yazıcı, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Müzekka Bayrak, Edirne Yeşilay Gençlik Komisyon Başkanı İsmail Kurtuluş, Kadın Komisyonu Başkanı Gökçe Okar, şube personelinin katıldığı toplantıda Şube Başkanı Sebahattin Bilgiç, amaçlarının; çocuklara, gençlere, toplumun her kesiminde bağımlılıklara karşı bilinç oluşturmak olduğunu belirtti ve şunları söyledi:
“Bağımlılıklar kişileri, aileleri, toplumları, ülkeleri, milletleri tehdit eden unsurlar içeriyor. Bu çok ciddi bir halk sağlığına, halk sosyolojisine, ekonomisine çok ciddi tehditler oluşturuyor. Bağımlılıklara dikkat çekmek istiyoruz. Herkesin duyarlı olmasını istiyoruz. Bu amaçla birçok etkinlikler planladık. Bu yıl 'nice sağlıklı nesillere' sloganıyla çalışmalarımızı yapacağız.
“EDİRNE 13-15 YAŞ ALTI SİGARADA TÜRKİYE ORTALAMASININ BİR TIK ÜZERİNDE”
Bağımlılıklarla mücadeleyi sadece Yeşilay, basın, herhangi bir devlet kurumunun değil tüm toplumca el atılması gereken bir husus olarak görüyoruz bağımlılıklarla mücadeleyi bilinç oluşturmayı hep beraber mücadele edilmesi gerektiğine inanıyoruz. Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre Edirne, 13- 15 yaş altı sigarada Türkiye ortalamasının bir tık üzerinde. 7 yaşlarından itibaren sigara kullanımı Edirne'de çocuklarımızda maalesef var. Tek dal sigara satışının önlenmesine yönelik de Yeşilay Edirne Şube Başkanı olarak Tütün Kurulu toplantılarına sürekli katılıyorum. En önemli gündem maddelerinden birisi ve toplantıda devamlı veriler geliyor. Hem zabıta hem kolluk kuvvetlerinin denetimleri var ve bu konuyla ilgili mücadelenin yapıldığını biliyorum. Sigara bağımlılıkların ilk adımı.Bir defa denemekle bir şey olmaz demekle maalesef başlıyor. Halkımızın, esnafımızın, bakkallarımızın duyarlılık gösterdiklerine inanıyorum ama daha da dikkat etmelerinin uygun olacağını düşünüyorum. Dal sigara son derece tehlikeli. Çocuklar geleceğimiz. 
BİR İLÇE NÜFUSU YOK OLUYOR
Her yıl 8 milyon insanın sigaradan öldüğünü Dünya Sağlık Örgütü açıklamaktadır. 8 milyondan 1 milyonunun da pasif içicilikten öldüğünü açıklıyor.  Bu 1 milyonunda çok ciddi bir bölümünü maalesef ki çocuklar oluşturuyor.  Bu çocuklar ailesinden, çevresinden etkilenip pasif içici olarak çeşitli hastalıklarla karşılaşıp sonucunda vefat etmelerine neden olabiliyor. Kanserle ilgili bütün hastalıklar da sigaranın çok büyük etkili olduğunu bütün sunumlarda hem biz söylüyoruz hem aldığımız sunumlarda bunu görüyoruz. Dolayısıyla aslında sigarayı satarak çocuklarımıza geleceğimizi tehdit etmiş oluyoruz.  
“HER YIL 120 BİN KİŞİ SİGARA VE BAĞLI NEDENLERDEN VEFAT EDİYOR”
Türkiye'de her yıl 120 bin kişi sigara ve sigaraya bağlı sebeplerden vefat etmektedir. Bu bir Uzunköprü ve Keşan ilçelerinin nüfusu kadar kişinin her yıl Türkiye nüfusundan yok olması demektir.  Bunların içinde kadınlar var çocuklar var gençler var yani geleceğimiz var. Bir sermaye var. İnsan unsuru var. Dikkat etmek gerekiyor. Keşke bu bilinci hep beraber oluşturabilsek. Satışlarına dikkat edilse keşke sigarayı üreten firmalar insaflı olsalar. Belki en çok dikkat edilmesi gereken şey bu. Elektronik sigaranın çok zararlı olduğu aslında masum olarak piyasaya çıktı bunu da şirketler piyasaya sürdüler. Tıpkı nargilenin masum olarak çıktı. Elektronik sigaranın sigaradan daha zararlı olduğunu sağlıkçılar söylüyor. Bir nargilenin 50 adet sigaraya eşit olduğu söyleniyor. Dolayısıyla masum olmadığı anlaşıldı. Bilimsel veriler gayet açık ve net. Herkesin duyarlı olmasının uygun olacağını düşünüyoruz.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE