ANASAYFA
01 Nisan 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Çamur at izi kalsın’
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Edirne İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Elmas Aslan, 'Kırsalın Doğal Pazarı Girişimci Kadınlar' projesi kapsamında kurulan doğal ürünler pazarı hakkındaki son günlerde çıkan eleştirileri yanıtladı.
Haberin Yayın Tarihi: 28-02-2020 07:50
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Çamur at izi kalsın’

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Edirne İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Elmas Aslan, 'Kırsalın Doğal Pazarı Girişimci Kadınlar' projesi kapsamında kurulan doğal ürünler pazarı hakkındaki son günlerde çıkan eleştirileri yanıtladı.
Har hafta Pazar günü 1.Murat Mahallesi Cumartesi pazarı olarak bilinen alanda kurulan ve tamamen doğal ürünlerin üreticiler tarafından üretilip satıldığı Pazar olarak bilinen Kırsalın Doğal Pazarı, 4 yıldır aralıksız faaliyetini sürdürüyor. Her geçen gün başarı grafiğini bir tık yukarı çıkartmayı başaran ve bunda en büyük katkıyı üreticilere sunan Elmas Aslan, yürürlüğe koyduğu bu projesi ile evinde oturan köy kadınını üreten kadın haline getirmeyi başararak Edirne halkına doğal ürünler sunmayı başardı.
Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ETSO, Edirne Ticaret Borsası ETB ve Edirne Belediyesi'nin katkılarıyla hayata geçirilen Kırsalın Doğal Pazarında 128 kişi tezgah açıyor. Her biri hijyen kurallarına uyan ve 3 ayda bir sağlık taramasından geçirilen üreticiler yoğurttan, tarhanaya, sütten hamura kadar bir çok ürettiği ürünü bu pazarda Edirnelilerle buluşturuyor.
Kırsalın Doğal Pazarında bazı üreticilerin marketlerden aldıkları ürünleri pazarda sattığı yönünde çeşitli iddialar dolaştığını, bunun doğru olup olmadığını sorduğumuz Edirne İl KGK İcra Komitesi Başkanı Elmas Aslan “Ben kimsenin aklınla iş yapmam.Ben iyi bir iş kadınıyım.İşimin arkasında duran ve üç dönemdir başkanlık yapan bir kişiyim. Bu başkanlık dönemimde kurduğum kırsalın pazarını bir anne, bir baba nasıl evladıyla ilgileniyorsa bende o şekilde ilgilenerek kurdum. Ve bu pazar benim namusum, onurum, şerefim oldu. Bu benim namus şerefim olduysa bu namus ve şerefi Edirne halkı için taşıyorum. 4 yıldır kurulu olan bu pazarın ömrünün bu kadar uzun olması için de Edirne halkına binlerce teşekkür ediyorum” diyerek verilen destekten ötürü önce Edirne halkına sonrada Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt'a, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'a ve Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk'e teşekkür etti.
Öte yandan Edirne Valisi Ekrem Canalp ve eşinin Edirne'ye geldiği günde buyana pazara ve üreticilere özel bir ilgisi olduğunu belirten Elmas Aslan en büyük desteğin kendilerinden geldiğinin de altını çizerek, “Sayın valimiz bizleri hiç bir zaman yalnız bırakmadı. Her zaman gerek protokolle gerekse yalnız başına eşiyle beraber gelerek alış veriş yaptı,ziyaret etti. Kendisinin talimatıyla Tarım İl Müdürlüğü bünyesinde üreticilerimize hijyen kursu verilmesini istedi. Bu bizim için çok önemli” diye konuştu.
Kırsalın pazarına dışarıdan malzeme getirip kimsenin satamayacağı belirten Aslan, “Edirne halkı haftada bir defada olsa Ayşe teyzenin ürettiği doğal ürünü kırsalın pazarından gelip alıyorsa burada asla kötü niyet olmaz. Benim olduğum yerde buna asla müsaade etmem. Evet Pazar büyüdü neden büyüdü? İyi bir şeyin bildiğiniz gibi ömrü uzun olur. Çok sıkı bir denetim var ve Pazar kurulduğunda sabah 08:00 akşam 16:00 saatleri arasında denetim var. Ben sürekli başında olmaya çalışıyorum. Dışarıdan mal getirip doğal ürün diye bazı üreticilerin sattığını duyduk ve tespit yaptık ancak derhal işine son verdik” dedi.
Pazarın yabancıların da ilgisini çektiğini belirten Aslan “Her hafta yüzlerce insan buraya gelerek alış veriş yapıyor. Ve yurt dışından Bulgaristan'dan gelen turistler var ve bunlarda kırsalın pazarına doğal olduğu için inanılmaz bir ilgi gösteriyor. Geçen hafta 4 otobüs ile 160 kişi geldi ve alış veriş yaptı” dedi.
4 yıldır emek verdiklerini ve bazı kişilerin bunu kasıtlı yaptığını belirten Aslan, “Çamur at izi kalsın mantığı ile hareket edenler var! Biz emek sarf ediyoruz. Emeğe saygı duysunlar, bizi eleştirsinler. Eleştirmeleri bizim doğru istikamette olduğumuzu gösteriyor. Bizler kurulan tezgahlarda örtüleri ve kadınlarımızın üzerindeki önlükleri yeniledik. Ticari kar amacımız asla ve asla yok. Üreten insanlarımızı kendine sağladıkları katkı dışında bir beklentimiz yok. Bu üreten insanlarımızın her 3 ayda bir sağlık taramaları yapılıyor ve kontrolden geçiriliyorlar. Edirne'de hiç kimse bu denli bir titizlik göstermez” dedi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE