ANASAYFA
30 Temmuz 2021 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Aklı selim çağrısı
Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş, Suriye'de yaşanan hain saldırı sonucu yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet, Türk Milleti'ne baş sağlığı dilerken, ”Telaşa gelmeden, düşünerek ve aklı selim bir şekilde imkanlarımızı iyi hesaplayarak dengeleri iyi kontrol ederek politikalar geliştirmemiz ve onu uygulamaya sokmalıyız” dedi…
Haberin Yayın Tarihi: 29-02-2020 09:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Aklı selim çağrısı

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş, Suriye'de yaşanan hain saldırı sonucu yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet, Türk Milleti'ne baş sağlığı dilerken, ”Telaşa gelmeden, düşünerek ve aklı selim bir şekilde imkanlarımızı iyi hesaplayarak dengeleri iyi kontrol ederek politikalar geliştirmemiz ve onu uygulamaya sokmalıyız” dedi.
Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı İriş, dış politikayı değerlendirdiği açıklamasında şunları söyledi:
"ÖNEMLİ DÖNÜM NOKTASI"
"Öncelikle Suriye'de son yaşanan hain saldırı sonucu şehit olan kardeşlerimize Allah'tan sonsuz rahmet diliyoruz. Tüm milletimizin başı sağ olsun. Bu tabi çok önemli bir dönüm noktası gibi gözüküyor. Bulunduğumuz coğrafya çok önemli bir coğrafya, tarih boyunca en çok medeniyetin kurulduğu ve en çok savaşa tanık olan bir coğrafyada bulunuyoruz. Buralarda tutunmanın birinci şartı, burada yaşayan millet olarak birlik ve beraberliğimizin kıymetini bilmek ve birlik beraberliğimize zarar verecek her türlü tavırdan ve her türlü olumsuzluktan kaçınmak. Diğer taraftan birlik ve beraberliğimize kuvvet kazandıracak unsurları ve değerleri hakim kılmaktan geçiyor. O bakımdan fikri ve vicdanı hür insanların yaşadığı bir ülke olmak durumundayız.
"DIŞ POLİTİKA STRATEJİLERİ GÖZDEN GEÇİRİLMELİ"
Öncelikle ülkemizi yönetenlerin özellikle dış politikada stratejilerini gözden geçirmeleri gerekiyor, tamda zamanıdır. Dün dost diye ifade edilen ülkelerin tavırlarının çok net bir şekilde anlaşıldığı bir zaman diliminde bulunuyoruz. Denklemler yeniden gözden geçirilmeli, bu bölgede huzurun ve barışın sağlanmasının en önemli şartlardan bir tanesinin çevremiz ile olan ilişkilerimizi yine kendi irade ve kabiliyetimizle çözmemiz lazım. Komşularımızla olan ilişkilerimizi yeniden detaylandırmalıyız. Üçüncü ülkelerin araya girerek, fitneler çıkartarak, ortalığı karıştırarak ateşe çevirmek istediği bölgemizde, ateşi söndürmeliyiz. Yine bu iş bu ülkeye düşüyor.
Özellikle dış politikada 2 kelime var 'uhulet' ve 'suhulet' yani bu 2 kelime tarih boyunca kullanılmıştır. Uhulet ve Suhulet ile hareket etmeliyiz. Siyasiler ve halkımız bu havayı yaşamalı. Bu atmosferde düşüncelerini paylaşmalı. Uhulet demek, yavaş yavaş, sakin sakin, sindire sindire, uygun ortamlar hazırlayarak demektir. Suhulet deyince de, kolaylık, naziklik gibi kavramlar anlıyoruz. Yani telaşa gelmeden, düşünerek ve aklı selim bir şekilde imkanlarımızı iyi hesaplayarak dengeleri iyi kontrol ederek politikalar geliştirmemiz ve onu uygulamaya sokmalıyız.
"BAŞKA ÜLKEMİZ YOK"
Bu ülke hepimizin ülkesi, beraber yaşıyoruz, başka ülkemiz yok. Bu ülkenin birliği, beraberliği, huzuru ve refahı ancak verilen kararların toplum vicdanına makes bulmasıyla mümkün olabilir. Yani bir grubun çok beğendiği, diğer tarafın da hiç beğenmediği ise orada bir problem var demektir. Yani ne demek istiyorum, siz doğru zannedebilirsiniz ama toplumun önemli bir kısmı o uygulamayı doğru bulmuyor ve içine sindiremiyorsa onu anlaşılır hale getirmek yönetimin görevidir, siyasetin görevidir. Hele hele milli meselelerde, dış politikada kesinliklik çok büyük bir çoğunluğun ittifak ettiği stratejiler hayata geçirilmeli. Dolayısıyla böyle politik bir günde bir defa daha ifade etmek istiyoruz ki, her şey yeniden gözden geçirilmeli, denklemler yeniden ele alınmalı, bu istikamette stratejiler geliştirmemiz lazım. Devleti yöneten kadrolardan ve siyasetin üst yönetimlerinden bunları bekliyoruz.
"KONULAR UHULET VE SUHULETLE ORTAYA KONMALI"
Bunlar gelip geçici şeyler, bu da geçecek Allah'ın izni ile evet ateş düştüğü yeri yakar, ülkemizin bağrı yandı hele hele ailelerin iki defa bağrı yandı ama daha büyük felaketler yaşamamak için artık belli grupların düşüncelerinden öte bütün toplumu kapsayacak fikri, öneri ve çözümler ortaya koymamız lazım. Aslında bunlar çok zor şeyler değil, Milli görüş bunları 50 yıldan beri konuşuyor, önce aile ve maneviyat sonra adalet, dengeli kalkınma, refah yaygınlaştırılması bunları topladığın zaman bunlar insanlara huzur sağlayacak şeylerdir, arkasından kuvvet çıkacak güç çıkacak o zaman kendi gücünü kendi imkânlarıyla güvenliğini huzurunu sağlayacak imkân ve kabiliyeti kazanması gerekiyor. Bu mümkün müdür? Mümkündür. Bakın biraz zorlandık ama bazı şeyler yapıldı şu anda ve yapılmaya devam ediyor. çok daha güzelleri yapılabilir, yeter ki kutuplaşmayalım. Farklı fikirler farklı siyasi öneriler olabilir bunlarda sıkıntı yok ama hele hele dış politikada asla farklılık taşınmaz, toplumun tamamına yakın kısmının o politikaları benimsemesi ve özümsemesi lazım. Uhulet ve suhulet ile bu konular ortaya konduğunda eminim ki bu ülkenin Allah'ın izni ile çözemeyeceği hiçbir sorun olmayacaktır.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Sarayın gülü: Edirne
Çatı yangını korkuttu
Sevinç ve hüzün!
Cevahir, K. Makedonya Edirne Fahri Konsolosu
TÜ yerleşkelerine 1001 kuş yuvası
Yeni ayçiçeği Borsa'da
Demir'den Tercan'a sert tepki!
‘Cehalet koronadan kötü’
EDİRNE İCRA DAİRESİ
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama