ANASAYFA
17 Eylül 2021 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Edirne'ye mülteci akını
Suriye'nin İdlib kentinde düzenlenen hava saldırısının ardından Türkiye'nin, göçmenlere 'açık kapı politikası' uygulayacağı haberini duyan mülteciler Avrupa ülkelerine gitmek için Edirne'ye akın etti... Sabah saatlerinden itibaren kente gelmeye başlayan yüzlerce mülteci Yunanistan ve Bulgaristan'a geçmek istediklerini dile getirerek, sınır bölgesine yürüdü... Çoluk çocuk yollara düşen göçmenlerin kimi Bulgaristan'a açılan Kapıkule Sınır Kapısı'nı tercih ederken, kimisiyse Yunanistan'a açılan Pazarkule Sınır Kapısı'na hareket etti... Yunanistan tampon bölgeye otobüs çekip kapatarak Pazarkule Sınır Kapısı'ndan ülkelerine giriş ve çıkışları durdurdu…
Haberin Yayın Tarihi: 29-02-2020 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Edirne'ye mülteci akını

Olgay GÜLER
Suriye'nin İdlib kentinde düzenlenen hava saldırısının ardından Türkiye'nin, göçmenlere 'açık kapı politikası' uygulayacağı haberini duyanlar, Avrupa ülkelerine gitmek için Edirne'ye akın etti. Sabah saatlerinden itibaren kente gelmeye başlayan yüzlerce göçmen, Yunanistan ve Bulgaristan'a geçmek istediklerini dile getirerek, sınır bölgesine yürüdü.
Suriye'nin İdlib kentinde düzenlenen hava saldırısında 33 vatan evladının şehit düşmesinin ardından, Türkiye'nin göçmenlere 'açık kapı politikası' uygulayacağı haberleri göçmenleri harekete geçirdi. Otobüslerle sabahın erken saatlerinden itibaren kente gelen göçmenler, Bulgaristan ve Yunanistan'a açılan sınır kapılarına hareket etti. Şehrin çeşitli noktalarında toplanan göçmenler Bulgaristan'a açılan Kapıkule ve Yunanistan'a açılan Pazarkule Sınır Kapısı'na yürüdü. 
Sabaha karşı aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 300 göçmen, Yunanistan'a gideceklerini belirterek, Karaağaç Mahallesi'nden Yunanistan'a açılan Pazarkule Sınır Kapısı'na yürüdü. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte ise bir diğer grup göçmen, Bulgaristan'a açılan Kapıkule Sınır Kapısı'na yürüdü. Kapıkule'de yaşanan yoğunluk üzerine bazı göçmenler, yolların dışında tarlaları kullanarak, Yunanistan'a gitmek için Pazarkule Sınır Kapısı'na yöneldi. 
Tarlalar ve ara yolları da kullanan göçmenlerin sınıra yürüyüşü sürerken, kenti içindeki güvenlik önlemleri de devam etti.
YUNANİSTAN PAZARKULE'Yİ KAPATTI
Yunanistan Pazarkule Sınır Kapısı'ndan ülkelerine giriş yapmak isteyen bir grup göçmenin geçişine izin vermedi. Tampon bölgeyi otobüs çekerek kapatan Yunanistan, Pazarkule Sınır Kapısı'ndan ülkelerine giriş ve çıkışları durdurdu. Yunan makamlarının mültecilerin ülkeye geçişlerini önlemek amacıyla sınıra asker yığmaya başladığı bildirildi.
AÇIK KAPI AÇIKLAMASI
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "Dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülkemizin mülteciler ve sığınmacılara yönelik politikasında bir değişiklik yoktur" dedi.
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ülkemizdeki göçmen ve sığınmacılar hakkındaki soruya şu yanıtı verdi:
“İdlip'te yaşanan ve yüzbinlerce insanın yerlerinden edilmesine neden olan son gelişmeler, ülkemiz üzerindeki mevcut göç baskısını daha da artırmıştır. Bu gelişmeler, halkımız ve dünya kamuoyu tarafından takip edilmektedir, ülkemizdeki sığınmacılar ve göçmenleri de derinden etkilemektedir.
Nitekim gelişmelerden endişeye kapılan ülkemizdeki bazı sığınmacı ve göçmenler Batı sınırlarımıza doğru hareketlenmeye başlamışlardır. Durumun kötüleşmesi halinde bu risk artarak devam edecektir.
Dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülkemizin mülteciler ve sığınmacılara yönelik politikasında bir değişiklik yoktur.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kırbiç'ten beklenen açıklama bugün
Elektrik fabrikası kadınların
Uzunköprü ulaşıma kapanıyor
Önce Kırklareli, sonra Kırıkkale!
Göre göre kuraklık!
Adnan ustaya Şed
Kale surları mezbelelik kalacak
Uzunköprüspor ortada kaldı
Ecz. Kılıçcıgil iş başında
ÇYDD'nin burs takvimi
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke