ANASAYFA
29 Mayıs 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Suriye'de ilk düğmeyi yanlış ilikledik’
Saadet Partisi GİK Üyesi ve Teşkilat Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, hükümetin Suriye politikası konusunda aklıselim davranması gerektiğini belirtip eleştirerek; “Her ne pahasına olursa olsun mutlaka en acil bir şekilde kanın durdurulması sağlanmalıdır” dedi…
Haberin Yayın Tarihi: 02-03-2020 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Suriye'de ilk düğmeyi yanlış ilikledik’

Olgay GÜLER
Saadet Partisi (SP) Genel Başkan Yardımcısı Doç.Dr. Necmettin Çalışkan, Edirne'yi ziyaret ederek divan kurulu toplantısına katıldı. 
Program öncesi basın toplantısı düzenleyen Genel Başkan Yardımcısı Çalışkan, hükümetin Suriye politikasını eleştirerek, Edirne'de yaşanan göçmen akınına değindi. Çalışkan, hükümetin Suriye konusunda aklıselim davranması gerektiğini ifade ederken eleştirilerde bulundu. Toplantıda Çalışkan'ı, SP Edirne İl Başkanı Ali Erhan Demirkıran ve partililer yalnız bırakmadı. 
Suriye konusunda Saadet Partisi'nin geçmişte ne söylediyse bugün de aynı şeyleri söylediğini ifade eden Çalışkan; “ Diyoruz ki; en kötü barış en iyi savaştan iyidir. Her ne pahasına olursa olsun mutlaka en acil bir şekilde kanın durdurulması sağlanmalıdır. Biz ülke olarak Suriye konusunda ilk düğmeyi yanlış ilikledik. Başından beri, yani 9 yıldan beri hiçbir gün makul politika üretmediğimiz için bugünkü neticeler olumsuz bir noktaya geldi. Bu geldiğimiz noktada bataklığın içerisinde batmış bir ülke olarak; 'hemen derhal Suriye'den çekilelim' gibi bir sözü doğru bulmuyoruz. Ancak, bugün yapılması gereken şey bir şekilde katil Trump'la, katil Netanyahu ile, katil Putin ile oturup aynı masada görüşebiliyorsak, katil Beşar Esad'la da bir şekilde çözüm yoluna gidilmelidir” dedi. 
“SINIRIMIZI AÇARAK SURİYELİLER'E ZARAR VERDİK”
Göçmenlerin Avrupa'ya bir tehdit unsuru olarak gönderilmesini de yanlış bulduğunu ifade eden Çalışkan; “Türkiye'nin 9 yıl boyunca Suriyeliler'e verdiği en büyük zarar sınır kapısını açıp milyonlarca insanın ülkemize mülteci olarak kabulü ile o milyonlarca insanın vatansız kalmasına zemin hazırlanmasıdır. Suriye'de çok sayıda servet sahibi insan, orta direk gelir sahibi insan tümü ülkemize gelmekle büyük bir perişanlık yaşamıştır. Bugün de bu yaşadığımız kriz neticesinde sınır kapılarımızı açıp bunları Avrupa'ya bir tehdit unsuru olarak göndermek de aynı çirkin siyasetin bir üslubu ve yansımasıdır” diye konuştu. 
“İÇİŞLERİ BAKANI TAHRİK ETMEZ, YATIŞTIRMAYA ÇALIŞIR”
İçişleri Bakanlığı'nı da verilen rakamlar üzerinden eleştiren Çalışkan; “İçişleri Bakanı'nınki; ülkede huzur ve güvenliği tesis etmekle görevli olan bir şahsın adeta tahrik edercesine her saat başı, seçim sonuçları açıklar gibi ülkeyi terk eden mültecilerin şu kadar sayıya ulaştı diye açıklama yapması da gerçekten hafif bir üsluptur. Bunu da şiddetle kınıyoruz. İçişleri Bakanlığı'nın görevi sınır kapılarına sahip çıkmaktır. At yarışı spikeri gibi dakika başı kaç insanın ülkeyi terk ettiğini, Türkiye'yi dünya karşısında zor durumda bırakacak açıklamalar yapmak değildir. Böyle bir sayı verilecekse bunu ancak basın verebilir. İçişleri bakanı olayı tahrik etmez, yatıştırmaya çalışır” ifadelerini kullandı. 
“EL ELE VEREREK ACILARI DİNDİRMENİN YOLUNU BULMALIYIZ”
80 milyonun el ele vererek acıları dindirmenin bir yolunu bulmalarının sağlanması gerektiğin söyleyen SP Genel Başkan Yardımcısı Necmettin Çalışkan; “İş başında, yönetim sorumluluğunda olan insanların biraz daha duyarlı, ferasetli, aklı selim davranması gereklidir. Bugün, bunlardan çok uzakta olduğumuzu görüyoruz. Umarız ki sayın Cumhurbaşkanı'nın etrafına kümelenmiş, odaklanmış o aklı selimden uzak insanlar, aklı selim insanlara yerlerine teslim ederler de, iyi politikalar ortaya çıkar. Sükuneti hiçbir şekilde elden bırakmamalıyız. El birliğiyle 80 milyon vatan evladı el ele vererek bu acıları dindirmenin yolunu aramalıyız” şeklinde konuştu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE