ANASAYFA
06 Haziran 2020 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Edirne ekonomisi durdu’
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, göçmenlerin akın ettiği Pazarkule'de temizlik, su ve sağlık sorunu olmadığını, ilaçlamaların sürdüğünü, itfaiye de dahil ekiplerin 24 saat görevi başında olduğunu belirtirken, sınırın kapalı olmasının kent ekonomisini olumsuz yönde etkilediğini söyledi…
Haberin Yayın Tarihi: 03-03-2020 09:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Edirne ekonomisi durdu’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Edirne Belediyesi, mültecilere yönelik desteğini Valiliğin koordinasyonunda AFAD, Kızılay ve Göç İdaresi ile birlikte gerçekleştiriyor. Belediye Başkanı Recep Gürkan, temizlik, içme ve kullanma suyu, sağlık sorunu olmadığını, ilaçlamaların sürdüğünü itfaiye de dahil ekiplerin 24 saat görevi başında olduğunu açıkladı. Gürkan yaşanan mülteci hareketliliğinin kent ekonomisini etkilediğini belirtti ve “Kent ekonomisi durdu” dedi. 
Geçen Cuma gününden bu yana mülteci hareketliliği sürüyor. Bu durumun esnafa da olumsuz yönde yansımaları gözleniyor. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, şöyle konuştu:
“KENT EKONOMİSİ DURDU” 
“Tabi bu olay Edirne ekonomisini durdurdu. Pazarkule sınır kapısı kapalı gelen Bulgarlar ve Yunanlılar gelmiyor şuanda inşallah en kısa sürede çözüm bulunur. Edirne'de rahatlar diyoruz. Bu arada olası yağmalamalara karşı da emniyetimiz gerekli tedbirleri alıyor” dedi.
Pazarkule'de belediyenin hizmetlerine de değinen Başkan Gürkan, belediye ekiplerinin 24 saat görevi başında olduğunu kaydetti ve şunları aktardı:
“EKİPLERİMİZ 24 SAAT GÖREVDE” 
“Ortada bir taraftan insanlık dramı var. Özellikle küçük çocuklar bebekleri görüyoruz ve gerçekten dayanmak mümkün değil. Diğer yandan Türkiye'nin yıllardır uğraştığı, hem ekonomik hem sosyal problem olan çok fazla sayıda mülteci sorunu var. Belediye şov yapmıyor. Böyle ortamda hepiniz görüyor ve şahit oluyorsunuz çok kolay şov yapılır. Bazı siyasetçiler de buna meyillidir ama bizim amacımız üzüm yemek. Öncelikle gitmek isteyenleri sınırlarda Türkiye içinde tutmama kararını doğru bir karar olarak görüyorum ama daha düzenli olmalı, düzenlenmeli. Avrupa Birliği ile uzlaşarak mültecilerin insani koşullarda geçişleri sağlanmalı. Maalesef çok fazla yok ama kimsenin de bunu dediğimiz anlamda yapabilecek bir durumu yok. Cuma, Cumartesi ve Pazar günü Pazarkule'de idim. Epey gaz yedim. Solcular gaz yemeye alışık olduğumuzdan çok sorun yok. Ama sağdan gelen arkadaşlara da bu sorun yaratıyor. Çünkü gaz yemeye alışık değiller. Yunanistan'ın çok katı bir tavrı var gerçekten çok insan haklarına uymayan bir tutumu var. Sürekli gaz fişekleri, gaz bombaları atılıyor, havaya kurşunlar sıkılıyor. Cumartesi günü Doyran Köyü tarafındaydım. Yunanistan tarafından sürekli silah sesleri geliyor sürekli siren sesleri geliyor. Bu insani olarak kabul edilebilecek bir şey değil. Biz desteğimizi Valiliğimizin koordinasyonunda AFAD, Kızılay, Göç İdaresi ile beraber yapıyoruz. Bize çok sayıda 'yardım edelim' talebi var.  
“YARDIMLAR AFAD'A TESLİM EDİLİYOR”
Bize ulaşan yardımları AFAD'a teslim ediyoruz, ulaşmayanları doğrudan AFAD'a yönlendiriyoruz. İki farklı kurum ve STK aradı biri battaniye diğeri çocuk bezi gönderecek. O yardımları da AFAD'a teslim edeceğiz. Özellikle Pazarkule noktasında yapılan yardımlar ve bir düzene bağlandı. Birleşmiş Milletler (BM), AFAD, Kızılay onları iyi bir şey şekilde organize ediyorlar. Biz bir taraftan o bölgenin temizliğini hijyenini ilaçlamasını sağlıyoruz. 
“SAĞLIKLA İLGİLİ SORUN YOK, İLAÇLAMALAR SÜRÜYOR”
Şu anda sağlıkla ilgili bir sorun yok ama her gün rutin olarak otogar, ETUS araçlarını, tren istasyonu, Pazarkule ilaçlıyoruz. Valilik mobil tuvaletlerle tuvalet sorununu çözdü. Biz içme ve kullanma suyu sorununu çözdük. İtfaiye kaldıkları çadır benzeri yerlerde olası yangın için sürekli görevde. Pazarkule'nin tam karşısında mültecilerin yoğun olarak toplandıkları yerde Pazarkule'deki su şebekesinden 5 tane farklı içme suyu çeşmesi çektik. El yüz yıkamak için bir tankerimiz itfaiyemiz 24 saat görevde. Yine 5 kişiden oluşan bir temizlik ekibimiz sürekli görevde. Saha çok büyük buradan Enez'e kadar 185 kilometre ve bu sahanın hemen hemen her tarafında mülteci var. İlginçtir gelenlerin yüzde 75'i Suriyeli değil, Afgan, İran ve diğer milletlerden.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Gazi İlkokulu kapatılmamalı
3 haftadır vaka yok
Kırkpınar'da son söz Bilim Kurulu'nda!
Öğretmenden büyük fedakarlık
65 yaşa 'hapis hayatı'
‘ETUS da normalleşsin’
Trakya Birlik'te yüz yüze ilk toplantı
Kent Ormanı yeniden hizmette
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE