ANASAYFA
06 Haziran 2020 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Pazarkule tez açılmalı
Edirne Kent Konseyi Mülteci Hakları ve Sorunları Çalışma Grubu, binlerce insanın sınırda dar bir alanda aylarca barındırılmasının kabul edilebilecek bir durum olmadığını belirterek, Pazarkule'nin kapatılması sonucu ülkeler arası komşuluk ilişkisinin kesilmiş olmasının ayrı bir sorun olduğunu, buradaki trafiğin tez zamanda yeniden sağlanması gerektiğini bildirdi…
Haberin Yayın Tarihi: 11-03-2020 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Pazarkule tez açılmalı

Edirne Kent Konseyi Mülteci Hakları ve Sorunları Çalışma Grubu, binlerce insanın sınırda dar bir alanda aylarca barındırılmasının kabul edilebilecek bir durum olmadığını belirterek, Pazarkule'nin kapatılması sonucu ülkeler arası komşuluk ilişkisinin kesilmiş olma-sının ayrı bir sorun olduğunu, buradaki trafiğin tez zamanda yeniden sağlanması gerektiğini bildirdi.
Edirne Kent Konseyi Mülteci Hakları ve Sorunları Çalışma Grubu olarak, 27 Şubat günü Türkiye'nin Avrupa'ya gitmek isteyen mülte-cileri durdurmama yönünde aldığı karar sonrasında kente gelen mültecilerin durumunu görüşüp yapılan değerlendirmeyi kamuoyu ile paylaştı. Söz konusu paylaşım şöyle: 
HALKIN DUYARLILIĞI
“Hazırlıksız yakalanılan bu mülteci akınında planlı bir şekilde organize olunamasa da Edirne halkınca büyük oranda bir duyarlık sağlanmış, mültecilerin insani ve sosyal gereksinmeleri karşılanmaya çalışılmıştır.
Edirnelilerin ve yurtiçinden gelen yardımların daha sağlıklı, adaletli ve planlı olarak yerine ulaştırılması için yerel yönetimlerce sivil örgütleri de kapsayan, koordinasyonu sağlayabilecek bir komisyon kuramamış olması bir eksikliktir. Bu koordinasyon oluşumunu maalesef Kent Konseyi olarak da yapamadık. Benzer olaylar için ve gelişecek durumlara göre ilgili resmi kurumlarla koordineli çalışabilecek sivil bir yardım örgütlenmesi oluşturmak yararlı olacaktır.
BAZI DERNEKLERE AYRICALIK
Bugün itibariyle kentin değişik yerlerinde konaklayan sığınmacıların Pazarkule Sınır Kapısı civarında toplandıkları gözlenmektedir. Gelen yardımlar artık sadece Pazarkule ile sınırlıdır. Bu alana ise sivil kişi ve kurumların girişi yasaklanmıştır. Kentin sivil örgütlerine yasak olan bu alanda adeta ayrıcalıklı bazı vakıf ve derneklerin hizmet vermesi ise anlaşılması zor ve kabul edilebilir bir durum değildir. Kentin gönüllü kişi ve örgütleri ile basın mensuplarının, görevliler nezaretinde bu alana girmesine izin verilmesi gerekmektedir.
Pazarkule sahasına toplanan sığınmacıları burada insani yaşam koşullarında yaşatmak bir zorunluluktur. Ancak içerideki sığınmacılardan aldığımız duyumlar; bu alanda özellikle tuvalet ve banyo sorununun çözülemediğini göstermektedir. Başta çocuklar ve kadınlar olmak üzere genelde sağlık sorunlarının çözümünde yetersizlik olduğu, çocuk maması, ilaç, hijyenik maddelerinin tamamlanamadığı duyumları bizleri rahatsız etmektedir. Alanda yaşamak zorunda kalanlar soğuktan korunmak için yaktıkları ateş sonucunda is koktuklarını bile dillendirmektedirler.
İNSANLIK DRAMI
Kısacası başarılı olunsa bile kentimizde durum bir insanlık dramıdır. Bu çağda bu dramın yaşanması insanlığımız için kabul edilemez. Dünyanın gözü önünde yaşanan bu durum daha büyük felaketlere açık bir durumdur. Bu sorunu çözmek için siyasi veya ticari değil insani kararlar alınması gerekmektedir. Binlerce insanın dar bir alanda ve de sınırda aylarca barındırılması kabul edilebilecek bir durum olamaz. Bu nedenle buradaki insanlar yasal mevzuatlara uygun şekilde diledikleri ülkelere gitme haklarını kullanmalıdırlar. Öte yandan ülke içinde değişik yerlerde yaşayan mültecilerin sınıra gelmelerini teşvik eden söylemlerden de kaçınmak gerekmektedir.
PAZARKULE TEZ AÇILMALI
Avrupa'ya sınır olan kentimizde kentlilerimizin iyilikseverliği, vicdani sorumlulukları devam edecektir ancak bunu gözlemleme, sağlıklı bilgiye kendi kurumları kanalıyla ulaşma talepleri de karşılanmalıdır. Sınır kapısının bu durum nedeniyle kapalı olmasının da sürdürülebilir olamayacağı aşikârdır. Ülkeler arası komşuluk ilişkisinin kesilmiş olması ayrı bir sorundur ki tez zamanda bu trafik yeniden sağlanmalı, güvenlikli bir şekilde komşu ülke Yunanistan kapısını normal işlevine dönebilmelidir.” 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE