ANASAYFA
05 Temmuz 2020 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘İnsan mı? Cüzdan mı?’
Edirne Roman Eğitim Gönülleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turan Şallı, sınır geçişlerinde tarihte Çingenelere uygulanan tüm çirkinliklerin farklı uygulamalarının 21.yüzyılda Yunanistan tarafından göçmenlere yapıldığını bildirdi…
Haberin Yayın Tarihi: 11-03-2020 07:56
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘İnsan mı? Cüzdan mı?’

Refik USLUY
Edirne Roman Eğitim Gönülleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turan Şallı, sınır geçişlerinde tarihte Çingenelere uygulanan tüm çirkinliklerin farklı uygulamalarının 21.yüzyılda Yunanistan tarafından göçmenlere yapıldığını bildirdi.
Dernek Başkanı Şallı,” Göçmenler Avrupa'nın yeni Çingeneleri mi olacak?” başlığı ile paylaştığı yazılı açıklamasında, tarihin derin sayfalarında toplumlar yaşadıkları yerleri savaşların yarattığı açlık, sefalet ve güvenlikleri nedeniyle terk etmek zorunda bırakıldıkları ile yazılı olduğunu belirterek şunları söyledi:
'TARİH FARKLI BİR ŞEKİLDE TEZAHÜR EDİYOR'
“Devleti yöneten egemen güçler, yönettiği ülkede kendi demokrasi anlayışını topluma dayatmaya çalışmakta, istediği ekonomik sistem içinde vatandaşlarını yönetmeye çalışmaktadırlar. Toplumsal refahtan yoksun, güvenlik sorunları ile bugün binlerce insan, yaşamış olduğu toprakları terk ederek Avrupa ülkelerinde yaşama hayalleri içindedirler. Hayallerini gerçekleştirmek için bazen sığınmacı, bazen de mülteci konumuna düşmelerinden dolayı karşımıza toplumsal sorun olarak mülteci sorunu olarak yansımaktadır. Bu günlerde 'Tarih tekerrürden ibarettir' sözünün doğruluğunu Avrupa ülkelerine gitmek isteyen binlerce göçmenin mücadelesinde görmekteyiz. Yüzyıllar önce çıkan savaşların sonucu, açlık ve kıtlık yüzünden vatanları Kuzey Hindistan'ı terk etmek zorunda bırakılan Çingeneler bunun en iyi örneğidir. Yüzyıllar önce Avrupa topraklarına ayak basan Çingeneler bulundukları yerlerde yerli halklar tarafından hoş karşılanmadığı gibi, aralarında güven sorunları nedeniyle Çingeneler toplumsal şiddete, ayrıştırmaya tabi tutulmuşlardır. Devleti yönetenler dahi kültürel, dinsel ve dilsel farklılıklarını gerekçe oluşturmuş, geldikleri yerlere gitmeleri istenmiştir.
Şimdilerde tarih farklı bir şekilde tezahür etmektedir. Yaşanan gelişmeler bir siyasal sonuçtan kaynaklanmış olsa da, meseleye insan hakları temelinde bakılması gerekir. Binlerce göçmen daha iyi yaşam koşulları altında yaşamak için Edirne'de Yunanistan sınırlarına dayanmış, sınır geçişlerinde tarihte Çingenelere uygulanan tüm çirkinliklerin farklı uygulamaları Yunanlar tarafından göçmenlere yapılmaktadır. Sonuç; Acı bir insanlık dramı, insan yüreğinde vicdanları sızlatan insan manzaraları.
Çağdaş Avrupa insanlık dramı konusunda yeterli duyarlılığı gösterdiğini söylemek pek mümkün değildir.
İNSAN MI? CÜZDAN MI?
Modern dünyanın modern anlayışı; 'Para verelim siz bakın, bizlere bulaştırmayın' temel prensibini iyi analiz etmeye ihtiyaç vardır. Avrupa Birliği ülkeleri ekonomik, toplumsal kültürel yapısının değişime uğramasını istemiyor. İnsan hakları, demokrasi temel haklar sadece kendi toplumları için geçerlidir. Meseleye doğru bakıldığında göçmenlerin sadece ekonomik olarak bakılmayıp, sosyal uyum sorunları, dinsel ve dilsel farklılıkların kendi toplumlarında huzursuzluk yaratacağı endişesini taşımaktadırlar. Aslında dillendirilmeyen gerçek şudur; Avrupa çok sayıda göçmenin kendi ülkelerinde yeni Çingene gurupları yaratılmasını önlemek istiyor. Farklı ülkelerin, farklı bireylerinin sosyal statülerinin düşüklüğünün ekonomiye yük getireceğini yaşanan tecrübelerden bilmektedirler.  Göçmenler gittikleri her ülkede kendi kültürlerini de getirdiğinden toplumsal farklılıkların genişlemesi, vatanın gerçek sahipleri arasında tartışılmaktadır. Modern dünyanın tartışılması gereken asıl sorunu; İnsan mı? Cüzdan mı? Gerçeğidir.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kot Şort Modelleri
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE