ANASAYFA
02 Haziran 2020 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Gelir getiren ağaçlar
Orman köylüsünün gelirleri artırmak amacıyla ceviz ve badem gibi gelir getirici ağaçlandırma çalışmaları sürüyor…
Haberin Yayın Tarihi: 12-03-2020 07:58
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Gelir getiren ağaçlar

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Orman köylüsünün gelirleri artırmak amacıyla gelir getirici ağaçlandırma çalışmaları sürüyor. En çok fidan dikimi Uzunköprü'ye bağlı köylerde gerçekleştirildi. Trüf Ormanı'nın da Uzunköprü'ye bağlı Hamidiye Köyü'nde yapılması hedefleniyor.
Köylere gelir getirici tür ağaçlandırma çalışmaları kapsamında Edirne Orman İşletme Müdürlüğü'nün sorumluluk sahasındaki bozuk ve açıklık olan sahalarda, orman köylülerinin gelirlerini artırmak amacıyla 2019 yılında 5 köyde 500 dekar ormanlık sahada başta ceviz, badem ve lavanta olmak üzere programa alındı. Program kapsamında, Edirne'nin Meriç ilçesine bağlı Kadıdondurma 200 dönüm sahanın 5 dönümüne lavanta (5 bin adet lavanta), 30 dönümüne ceviz (700 adet ceviz), 175 dönümüne badem (4 bin 800 adet) fidanı dikildi. Uzunköprü ilçesine bağlı Çalıköy'de ise 220 dönüm sahanın tamamına ceviz fidanı (4 bin 500 adet ceviz) dikildi. 
Uzunköprü ilçesi Altınyazı köyünde 200 dönüm sahanın tamamına ceviz fidanı (5 bin 700 adet ceviz) dikildi. Uzunköprü Karayayla köyünde 48 dönüm sahanın 15 dönümüne 2019 yılı Mart ayı içinde 20 bin adet lavanta fidan dikildi. 33 dönümlük sahaya da badem fidanı (Bin 300 adet) dikildi. 
Süloğlu ilçesine bağlı Akardere köyünde 140 dönümlük sahanın 90 dönümüne ceviz (2 bin 600 adet) fidanı, 50 dönüm sahaya da badem (2 bin adet) fidanı dikildi. Bu rakamlara göre Edirne'de geçen yıl 13 bin 500 adet ceviz, 8 bin 100 adet badem 25 bin adet lavanta olmak üzere toplam 46 bin 600 adet fidan dikimi gerçekleştirildi.  
TRÜF ORMANI HAMİDİYE'YE PLANLANIYOR 
Bu arada Orman Genel Müdürlüğü, Edirne'de en az 6 köyde bin dönüm sahada gelir getirici tür ağaçlandırması (Ceviz, badem, lavanta, dut, hünnap vb.) planlıyor. Öte yandan son dönemde revaçta olan Trüf mantarı için de 55 dönümlük bir alanda “Trüf Ormanı” yapılması planlanıyor. Bu ormanın Uzunköprü'ye bağlı Hamidiye Köyü'nde yapılması hedefleniyor.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE