ANASAYFA
28 Mayıs 2020 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Hayvan trafiğine ‘sözlü olur’
ETB Başkanı Özay Öztürk, TOBB Borsalar Konsey Toplantısı'nı değerlendirirken, kurbanda Trakya yakasına kurbanlık hayvan getirilmesiyle besilik hayvan ihtiyaçlarının Anadolu'dan giderilmesini talep ettiklerini söyledi…
Haberin Yayın Tarihi: 13-03-2020 07:38
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Hayvan trafiğine ‘sözlü olur’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Edirne Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, Üyesi olduğu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Borsalar Konsey Toplantısını değerlendirdi. Toplantıda kurban dönemlerinde kontrol edilmek ve hastalık olmaması şartıyla Trakya yakasına kurbanlık hayvan getirilmesine verilen iznin kontrol, hastalık olmaması şartıyla yıl boyunca yaygınlaştırılarak besilik hayvan ihtiyaçlarının Anadolu'dan getirilerek giderilmesini talep etti. Sözlü olur aldıklarını belirten Öztürk, Tarım ve Orman Bakanına, Bakan Yardımcısına ve bürokratlara teşekkür etti. 
ETB Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, geçen hafta TOBB Borsalar Konsey Toplantı-sı'na konsey üyesi olarak katıldığını,  genişle-tilmiş toplantıya, konsey üyelerinin yanı sıra tarım ve hayvancılık kurullarının da dahil edildiğini söyledi. Öztürk şunları söyledi:
“Tarım bakanımız, bakan yardımcımız, bakanlığın bürokratları, Ticaret bakanımız ve bakanlığın bürokratlarının katıldığı toplantıda özellikle ülkemiz tarım ve hayvancılık konuları işlendi. Trakya'daki besilik hayvanın olmaması, bulunamaması, aşılı hastalıklardan Ari bölge olduğumuzdan Anadolu yakasından Trakya'ya hayvan girişinin olmamasından dolayı sıkıntıyı dile getirdim. Bu konuda bakanlığımızdan talebimiz de oldu. 
Kurban dönemlerinde kontrol edilmek ve hastalık olmaması şartıyla Trakya yakasına kurbanlık hayvan getirilmesine izin veriliyor. Bu iznin kontrol, hastalık olmaması şartıyla yıl boyunca yaygınlaştırılarak besilik hayvan ihtiyaçlarının Anadolu'dan getirilerek giderilmesi konusunu arz ettik. Sonucunda bununla ilgili sözlü oluru aldık. Bakanlığımıza, bakanlık bürokratlarımıza teşekkür ediyorum. 
 “ARİLİĞİ DE KORUMAK GEREKİYOR” 
Detaylarını mutlaka bakanlık belirleyecek ama hayvancılık işletmesi olan işletme numarası olanlar talep ettiğinde karşı taraftan ticari anlamda hayvan bulunduktan sonra bunların bakanlık görevlileri tarafından kontrolleri yapılarak getirilecek. Çünkü aşılı hastalıklardan Ari bir bölgeyi şap gibi hastalıklı hayvanları getirerek riske atmamak gerekiyor. Bu Ariliği de korumak gerekiyor. 
“TRAKYA EN AVANTAJLI BÖLGELERDEN BİRİ”
Sonuç olarak Trakya büyükbaş hayvancılık yapılması açısından en avantajlı bölgelerden bir tanesi. Ciddi anlamda sulama yapılan arazilerimiz var. Türkiye ortalamasında yüksek yağış alabiliyoruz, mera imkânlarımız var. Aynı zamanda pazara da çok yakınız. İstanbul gibi Türkiye'nin en büyük tüketim pazarına 200 -230 kilometre mesafedeyiz. Genetik açıdan hem besi kabiliyeti yüksek olan hayvanlar. Bunları da değerlendirdiğimizde bu izinle birlikte alınacak hayvanların bakılması sonucunda bakan kişi açısından verimlilik ve kazançta yüksek olacak. Diğer taraftan bölge ekonomisine katkı sağlanacak. Diğer kısımda da etle ilgili ihtiyaca da bir nebze de olsa cevap vermiş olacak.
Tabii hayvancılıkla ilgili olan kısımda son dönemde süt ve et fiyatları iyi bir seviyeye geldi. Daha öncesinde dövizin artmasıyla maliyetler arttı, kârlılık noktasında hayvancılık yapanlar sıkıntı yaşadı ama o dönemleri artık geçtik. Geldiğimiz durumda süt hayvancılığından da doğru, verimli hayvancılık yapılıyorsa para kazanılabiliniyor. Besi ile ilgili de doğru ve verimli, verimlilik çok önemli, doğru yapıldığında kesinlikle hiçbir sorun olduğunu düşünmüyorum.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE