ANASAYFA
06 Haziran 2020 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Kim bu manyak?
Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan ve Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, halk arasında paniğe neden olan koronavirüsü ile ilgili açıklamalarda bulundu… Dr. Kalkan ve Rektör Prof. Dr. Tabakoğlu, “Edirne'de vaka yok” derken, sorumsuz bir kişinin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamasına Edirne'yi ekleyerek sosyal medyadan paylaşması büyük tepki topladı… Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da, sosyal medyada çıkan asılsız haberleri eleştirerek, "Bazı sapıklar var ben onlara 'sosyal medya sapığı' diyorum. Milleti paniğe sevk etmeye gerek yok" dedi...
Haberin Yayın Tarihi: 14-03-2020 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Kim bu manyak?

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan ve Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, halk arasında paniğe neden olan koronavirüsü ile ilgili açıklamalarda bulundu. Dr. Kalkan ve Rektör Prof. Dr. Tabakoğlu, “Edirne'de vaka yok” derken, sorumsuz bir kişinin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamasına Edirne'yi ekleyerek sosyal medyadan paylaşması büyük tepki topladı.
“KORONAVİRÜSE KARŞI EN BAŞARILI ÜLKE TÜRKİYE”
Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan ve T.Ü Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, 14 Mart Tıp Bayramı kutlamaları kapsamında Atatürk Anıtı'nda tören öncesi koronavirüsü ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başından beri koronavirüsünü bakanlık olarak büyük bir titizlikle ve proaktif olarak takip ettiklerini belirten Kalkan, şunları aktardı:
“Tüm dünya ülkeleriyle kıyaslandığında Türkiye başarı olarak açık ara önde olduğunu bilmekte ve görmekteyiz. Bu yüzden Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı'nın aldığı tedbirler ışığında hepimiz üzerimize düşen görevleri büyük bir özveriyle yerine getiriyoruz. Edirne'miz açısından da milletimiz açısından da merak edilecek bir şey yok. Şunu iyi bilin ki sayın valimizin koordinatörlüğünde Edirne İl Sağlık Müdürlüğü, Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüzde sürekli güncellemeler yaparak çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Hem sizlerin hem Edirne halkımızın içi rahat olsun.”
Dr. Kalkan Sağlık Bakanlığı'nın, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü'nün uyarılarının vatandaşlar tarafından takip edilmesi gerektiğini vurguladı ve devamla şöyle konuştu:
''VÜCUT DİRENCİNİ GÜÇLÜ TUTUN''
“'Son derece kendini yenileyen, başından beri ne yapılacağını anlatan algoritmalarımız, izlenecek tutum ve tavırlar sitemizde anbean yenilenerek yayınlanmaktadır. Her zaman söylediğimiz gibi vücut direncini güçlü tutmak, ellerimizi bol sabunlu suyla yıkamak, toplu alanlarda faaliyetlerimizi mümkün olduğunca bu süre zarfında azaltmak. Bizim şu an söyleyebileceğimiz her zaman bulaşıcı hastalıkların yayılmasını önleyici olarak kurulan temel cümlelerdendir.''
“EDİRNE'DE VAKA YOK”
Dr. Kalkan son günlerde Edirne'de Koronavirüsü tespit edildiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi ve “Sayın Bakanımızın ne kadar şeffaf olduğunu gördünüz. Sabah da açıklayabileceği bir vakayı akşam saatlerinde tüm kamuoyuyla paylaştı. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı kadar bu konuyu bu kadar şeffaf yürüten dünyada başka hiçbir ülke yok. Maalesef sosyal medya anlamına uygun bir şekilde kullanılmıyor. Bunu doğru bir şekilde doğrulayacağımız kaynaklarımız öncelikle Sağlık Bakanlığı'nın bizi bilgilendirdiği kaynaklardır” dedi.
“YAKIN TAKİPTEYİZ”
Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu da koronavirüsü yakından takip ettiklerini, gerekli tedbirlerin alındığını, yedek planlarının olduğunu dile getirerek şunları söyledi:
“Şunu sevinerek söyleyelim Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tüm dünyaya örnek olacak belki de en güzel kampanyayı yürütüyor. Başından beri son derece şeffaf, her türlü gelişmeyi yakinen takip ederek çok hızlı bilgilendirmeler yapılıyor ve 24 saat aktif. Biz de değerli İl Sağlık Müdürümüzle beraber uyumlu, koordineli hareket ediyoruz. Her türlü ihtimale karşı bir planımız var, her ihtimale karşı hazırlıklıyız. Bütün sağlık kurumları şu anda alarm halinde. Bütün poliklinikleri, hastane başvurularını, yoğun bakımları yakından takip ediyoruz. Herhangi bir tehlike yoktur, bunlar tedbirdir. Belki de şu anda dünyanın en güvenli ülkesi Türkiye'dir desek yanlış olmaz. El yıkamaya dikkat edelim, selamlaşmalarımıza dikkat edelim, sarılmayalım. Hastalık bulgusu olabilecek öksürük, grip, ateş, burun akıntısı, solunum sıkıntıları olduğunda o zaman maske ve evde izolasyon daha uygun olur. Hastanelere çok yığılmayalım, gerekirse biz ayağınıza geliriz. Biliyorsunuz okullarımız da tatil edildi. Her şekilde sistem her şeye hazır. Bunlar güvenlik için yapıldı, korkulacak bir şey yok.”
ŞÜPHELİ VAKALAR NEGATİF
Hastaneye sağlık şikayetleriyle gelen hastaların koronavirüsü testlerinin negatif çıktığını söyleyen Tabakoğlu, “Koronavirüsü test sonuçları pozitif çıkan biri olursa kesinlikle açıklanacaktır” dedi.
Edirne köylerinde koronavirüsten ölen biri olduğu iddiasını yalanlayan Tabakoğlu, ''Resmi olmayan haberlere itibar etmeyin” dedi. İdari ve akademik personele izin verilecek mi sorusuna “Şu anda bir izin söz konusu değil, gerekli direktifleri uygulayacak şekilde bekliyoruz” dedi.
GÜRKAN: "SOSYAL MEDYADAKİ HABERLERE İTİBAR ETMEYİN”
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da, sosyal medyada çıkan asılsız haberleri eleştirerek, "Bazı sapıklar var ben onlara 'sosyal medya sapığı' diyorum. Edirne'de virüs tespit edildi diye haberler çıkıyor. Öyle bir şey olsa hepimizin haberi olur, bu gizlenecek saklanacak bir şey değil. İnsanları niye paniğe sevk ediyorsunuz, niye yanlış bilgi veriyorsunuz? Adliye gerekeni yapıyor zaten bunlar mutlaka tespit ediliyor, yapılması da doğru bence. Milleti paniğe sevk etmeye gerek yok. Ama dediğim gibi bu durum tedbir almamıza engel değil, tedbirlerimizi almaya devam edeceğiz" dedi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE