ANASAYFA
29 Mayıs 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Sınırda 'yağmurlu' bekleyiş
Türkiye'nin sınır kapılarını açmasının ardından Pazarkule'de 17'nci günlerini de geride bırakan göçmenler, soğuk hava ve yağmur altında bekleyişlerini sürdürdü...  Söz konusu bölgede incelemelerde bulunan İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, yaşanan dramı Avrupa'nın görmezden geldiğini ifade ederek; "Bu durum pazarlık konusu yapılacak bir durum değil" dedi... 
Haberin Yayın Tarihi: 16-03-2020 09:36
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Sınırda 'yağmurlu' bekleyiş

Olgay GÜLER
Türkiye'nin sınır kapılarını açmasının ardından Pazarkule'de 17'nci günlerini de geride bırakan göçmenler, soğuk hava ve yağmur altında bekleyişlerini sürdürdü.
Avrupa hayaliyle Edirne'ye gelen göçmenlerin, Pazarkule Sınır Kapısı'ndaki bekleyişleri devam ederken, yağmur ve soğuk hava dün bu bekleyişin zorluk seviyesini daha da arttırdı. Yağmurlu havada Türkiye tarafından dağıtılan yağmurluklarla bekleyişlerini sürdüren göçmenler, ısınmak için ise çalı parçalarını kullandı. Bölgeyi gezen İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, yaşanan dramı Avrupa'nın görmezden geldiğini ifade etti. Çakırlar şöyle konuştu;
"AVRUPA'NIN BUNLARI GÖRMESİ LAZIM"
"Avrupa ne yazık ki oradaki dramı görmezden geliyor. Bize vâadettikleri bir para vardı bu verilmedi. Bu, pazarlık konusu yapılacak bir durum değil. Avrupa medeniyetinin bunları görmesi lazım. Kaldı ki kapitalizm ve emperyalizmin de doğurduğu sonuç bu. Siz ülkeleri fakirl-eştirirseniz, bu insanları sömü-rürseniz, oralarda teröristlerin yuvalanmasına sebep olursanız olacağı bu. 
"COĞRAFYA KADERİMİZ"
Ben hadiseye şöyle bakıyorum, Filipinler'de terör vardı, Nijerya'da terör vardı, Etiyopya'da terör vardı, Sudan'da vardı, Güney Ameri-ka'da, Balkanlar'da, Kafkasya'da vardı. Bir proje olarak görüyorum. Bunları Ortadoğu'ya topladılar. İkiz kulelerin yıkımından sonra onların hepsini Ortadoğu'ya Irak ve Suriye'ye topladılar, hepsini kontrol altına alıp bir arada tutarız diye düşündüler. Coğrafya da kaderimiz olduğu için bu insanlar da o coğrafyadaki terörden kaçıp savruldu bir yerlere. Bugünlere geldiğimiz zaman, bunların bir kısmı içerisinde Yunanistan'a gidenler var, Yunanistan'dan ne kadarı daha Batı'ya daha ileriye gidebiliyor? Tamam 145 bin çıktı ama bunların ne kadarı geri gönderildi? Bu konuda resmi bir rakam gözüme ilişmedi. 
"İNSANLIK DRAMI YAŞANIYOR"
Baktığınızda Edirne'nin ekonomisi de göçmenler gelmeden önce diğer illere kıyasla iyiydi. Geçen Alipaşa Çarşısı'nı, Bedesten'i gezdim, insan yoktu. Caddelerde insan yok. Bu göçmenler dolayısıyla mı, hastalık dolayısıyla mı insanlar elini ayağını kesti bilemiyorum lakin çok büyük bir kaos var. Dolayısıyla orada bir insanlık dramı yaşanıyor şu an Pazarkule'de. Çadırların alında naylonlar kurmuşlar, bu yağmurda sığınmaya çalışıyorlar. Şunu da takdir etmek lazım ki, devlet orada olmaya çalışıyor. Polisi var, sağlıkçısı var, yemekleri veriliyor. Gördüğüm kadarıyla sadece insani olarak bakıldığında, o insanların yağmur altında beklemeleri çok vahim. İkinci vahim durum da ekonomik anlamda da Edirne esnafının siftah yapmadan dükkan kapamaları.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE