ANASAYFA
03 Haziran 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Nehri aldınız, bari ovayı bırakın'
İYİ Parti Meriç İlçe Başkanı Ömer Ergin,  Ergene Nehri'nden sonra toplamda 100 bin dönüm araziye çeltik ekimi yapılabilen ovasının da tehlike altında olduğunu ifade ederek; “Nehrimizi suyumuzu elimizden aldınız. Bari topraklarımızı, ovamızı bize bırakın” dedi… 
Haberin Yayın Tarihi: 16-03-2020 07:34
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Nehri aldınız, bari ovayı bırakın'

Olgay GÜLER
İYİ Parti Meriç İlçe Başkanı Ömer Ergin,  Ergene Nehri'nden sonra toplamda 100 bin dönüm araziye çeltik ekimi yapılabilen ovasının da tehlike altında olduğunu ifade ederek; “Nehrimizi suyumuzu elimizden aldınız. Bari topraklarımızı, ovamızı bize bırakın” dedi.
İlçe Başkanı Ergin, ekim dönemi yaklaşmakta olan çeltik konusunda açıklama yaprak, Ergene ovasında bulunan toprakların da nehirden sonra tehlike altında olduğunu söyledi. Ergene ovasının verimlilik, zenginlik ve ekolojik olarak dünyada sayılı 4  5 bölgeden birisi olduğunu dile getiren Ergin, kirlilikten dolayı artık bu bölgenin bir bölümünde ekim yapılamadığına dikkat çekti. 
“VERİMLİLİK AÇISINDAN DÜNYA'DA SAYILI 4  5 BÖLGEDEN BİRİ”
Ergene Ovası'nın topraklarının çok verimli olduğunu dile getiren Ergin; “Ergene`nin yüzölçümü yaklaşık olarak 125 km. karedir. Çeltik, mısır, pancar, ayçiçeği ve daha birçok ürün bakımından çok önemli bir bölgedir. Verimlilik, zenginlik ve ekolojik olarak dünyada sayılı 4  5 bölgeden biri. Osmanlı`nın ambarı. buğday ve ayçiçeğinde ova toprakları o kadar verimli ki Avrupa`da sulu koşullarda, bizdeki kuru koşullardaki ortalamayı ancak yakalıyorlar. Kuru koşullarda dekara 900 kg buğday alabilirsiniz. Başka yerde 600`dür” dedi.
“PROJLER, EYLEM PLANLARI VAR AMA SOMUT HİÇBİR ŞEY YOK”
Ergene nehrinden akan suyun artık bambaşka bir sıvı durumuna dönüştüğünü dile getiren Ergin; “Nehirden akan artık su değil başka bir tür sıvı durumunda ve bu sıvı çok kirli, balık yaşamaz, kurbağa bulamazsınız, hayvanlar bile bu sıvıdan içmez. Ergene'yi kurtarma adı altında bir plan yapıldı, vaatler, sözler, eylem planları, projeler var ama somut hiçbir şey yok. Ergene'ye tehlikeli atık dökümü devam ediyor ve Ergene Nehri hala çok kirli. Ergene kirliliği ülkemizde akarsu kirliliği sembolü haline gelmiş durumda. Komisyonlar, raporlar, planlar, konuşmalar yapılıyor ancak sonuç yok. Ergene Nehri, akarsu temizlik sınıflandırılmasında A4 kategorisinde. Anlamı, bildiğiniz gibi 'Hiçbir amaç için kullanılamaz su" demek” diye konuştu. 
“EKİLDİĞİNDE ÇELTİKLER KURUYOR”
Normal şartlarda Ergene ovasında 100 bin dönüm araziye çeltik ekimi yapılabildiğinin altını çizen Ergin; “Ergene ovasında baştan aşağı 100 bin dönüm araziye çeltik ekimi yapılabilmekte ama şimdi kirlilikten dolayı yapılamıyor, kirletenlere bir şey yapılamıyor. Çeltik ekildiğinde kirlilikten çeltikler kuruyor. Nehir yatağı çevresindeki yer altı sularının etkilenmesi büyük olasılık. Gala Gölü, Meriç Nehri ve hatta Saros Körfezi de Ergene kirliliğinden tehdit altında ama bizi yönetenler bunu görmezden, duymazdan geliyor. Sesimizi duyurabildiğimizde de 30 yıldır olduğu gibi vaatler, sözler, eylem planları, projeler devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE