ANASAYFA
29 Mayıs 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Sulu tarım zenginliktir’
Edirne Ticaret Borsası (ETB) Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk bölgede acil olarak sulama sisteminin kapalı devre sulamaya çevrilmesi gerektiğini tekrarladı.
Haberin Yayın Tarihi: 16-03-2020 07:40
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Sulu tarım zenginliktir’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Edirne Ticaret Borsası (ETB) Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk bölgede acil olarak sulama sisteminin kapalı devre sulamaya çevrilmesi gerektiğini tekrarladı. Salma sulamayla vahşi sulama yapıldığını belirten Öztürk, "Sulu tarım zenginliktir" dedi.
ETB Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, tarımsal sulamada özen gösterilmesi gereken hususlara değinip bazı önemli anımsatmalar yaptı. Vahşi sulama yapılarak toprakların tuzlandırıldığını ve bozulduğunu öne süren Öztürk şunları söyledi:
"SALMA SULAMAYLA ÇOK SU HARCANIYOR"
"Sulu tarım zenginliktir. Tarım bir noktada yönetilebilir bir şey değil. Bu sene kurak gidiyor. Sulama imkanınız varsa kurak gitmesi sizi bir noktada bağlamıyor, yönetebiliyorsunuz. Yönetilebilir hale geliyor. Diğer taraftan verimlilik anlamında çok ciddi farklar yaratabiliyor. 
Barajlarımızda su seviyelerinin düşük olduğu belirtiliyor. Diğer taraftan bunu her görüşmede, birçok platformda gündeme getiriyorum. Acilen bölgemizdeki sulama sistemini kapalı devre sulamaya çevirmeliyiz. Salma sulamayla yaptığımız sulamalarda çok fazla su harcıyoruz. Vahşi sulama yapıyoruz. Toprakları tuzlandırıyor, bozuyoruz. Basınçlı sisteme geçip damlama sulama gibi çok daha az suyla, çok daha dengeli, çok daha verimli sulamalara acilen dönmeliyiz.
"YATIRIMLAR MUTLAKA YAPILMALI"
Bu anlamda yatırım yapılmalı. Yatırım planlamasında belki sırası vardır. Bu konuyla ilgili birçok platformda görüşüyoruz. Bununla ilgili toplantılarda ama Bakanlığın katıldığı toplantılarda söz aldığımızda gündeme, notlara devamlı aldırıyoruz. Mutlaka çok güzel işler yapılıyor ama sonuç olarak verimlilik ve katma değer anlamında ne yaratıyoruz? Zamanında bu barajlar yapılmış. Bölgede kaba yem, mısır üretimi yapılıyor ve daha fazla nasıl yapabilirize bakılmalı. Daha fazla ürün nasıl alabilirize bakılmalı. Salma sulamada mısır üretiminde 1200 - 1400 kilogram alırken, basınçlı sistemde 1500- 1800 kilogram alınabiliniyor. İhtiyaç olan su çok daha azalıyor. Ondan dolayı bu yatırımlar mutlaka yapılmalı. Yapıldıktan sonra zaten sonuçları hep birlikte çok net görür hale geleceğiz.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE