ANASAYFA
27 Eylül 2020 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Bedrettin'in hayatı Edirne'de çekilecek
Osmanlı Mutasavvıfı, Filozofu ve Kazaskeri Şeyh Bedrettin'in hayatının anlatılacağı, başrolünü ünlü sanatçı Suavi'nin oynayacağı 'Hakikat' filminin çekimleri için Edirne'nin Sarayiçi bölgesinde film platosu kurulmaya başlandı…  İzmir, Sivas ve Bilecik'te de çekimleri yapılacak filmin Edirne'de kurulan ana platosunun kültür ve turizm amaçlı olarak Edirne Belediyesi'ne bırakılacağı belirtiliyor… 
Haberin Yayın Tarihi: 19-03-2020 09:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Bedrettin'in hayatı Edirne'de çekilecek

Olgay GÜLER / Cemal KUDAY
Osmanlı Mutasavvıfı, Filozofu ve Kazaskeri Şeyh Bedrettin'in hayatının anlatılacağı ve başrolünü ünlü Sanatçı Suavi'nin oynayacağı 'Hakikat' filminin çekimleri için Edirne'nin Sarayiçi bölgesinde bir film platosu kurulmaya başlandı. Filmin çekimlerinin ise ülke genelinde alınan koronavirüs tedbirleri nedeniyle bir süreliğine, ertelendiği gelişmelere göre yeniden planlanacağı belirtildi.
Osmanlı'da 14'üncü yüzyılda yaşayan ve döneminin ileri gelen alimlerinden kabul edilen Şeyh Bedrettin'in hayatı film oluyor. “Hakikat” isimli film için ana plato Edirne'nin Sarayiçi bölgesi olarak seçilirken, Şeyh Bedrettin'i ise ünlü sanatçı Suavi canlandıracak. Suavi, söz konusu haberi Twitter hesabından sevenleriyle paylaşırken, Independent Türkçe'den Ali Kemal Erdem'in haberine göre Börklüce Mustafa'yı ise Bülent Emrah Parlak canlandıracak. Filmde ayrıca Orhan Alkaya, Mazlum Çimen, Sermet Yeşil, Ruges Kırıcı ve Gülsün Odabaşı gibi bilinen isimlerin de rol alacağını söyleniyor. 
SUAVİ TWİTTER HESABINDAN DUYURDU
Ünlü Sanatçı Suavi, başrol oynayacağı haberini Twitter hesabından sevenlerine duyurdu. Suavi Şeyh Bedrettin'i kendisinin oynayacağını ifade ederek; “Şeyh Bedreddin'i konu alan “Hakikat” filminde Şeyh Bedreddin'i ben canlandıracağım/oynayacağım!” dedi. 
FİLM PLATOSU EDİRNE'YE BIRAKILACAK
Öte yandan yine Ali Kemal Erdem'in aynı haberinde Suavi ile yaptığı röportajda ifade edilene göre, Edirne Belediyesi de projenin bileşeni olarak destek verecek. Çekimlerin tamamlanmasının ardından ise film platosu, kültür ve turizm amaçlı Edirne Belediyesi'ne bırakılacak.
BİR DÖNEM EDİRNE'DE BEDRETTİN HEYKELİ TARTIŞMASI YAŞANMIŞTI
Mutasavvıf, Filozosof ve Kazasker kişiliğinin yanı sıra 19'uncu yüzyıla kadar yazdığı hukuk kitaplarıyla da Batı'da hukuk fakültelerinde derslere konu olan Bedrettin, bir dönem Edirne'nin de gündeminde yerini almıştı. Şeyh Bedrettin'in heykelinin kente dikileceğini söyleyen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ile dönemin Edirne Barosu Başkanı Özgür Yıldırım karşı karşıya gelmişti. Yıldırım, Şeyh Bedrettin'in isyancı olduğunu öne sürerek, heykelinin dikilmesini sert sözlerle eleştirmişti.
ÇEKİMLER ERTELENDİ
Öte yandan, önümüzdeki günlerde çekimlerine başlanması planlanan filmin, ülkeyi etkisi altına alınan koronavirüs önlemleri kapsamında bir süreliğine çekimlerinin ertelendiği ifade edildi. Çekimlerin, önlemler kalktıktan sonra başlayacağı tahmin ediliyor.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
VRF Klima Nerelerde Kullanılır?
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama