ANASAYFA
06 Haziran 2020 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Vakıf kiracısı şokta!
Vakıfların yılbaşında aşırı kira artışı karşısında büyük sıkıntı yaşayan Edirne'deki tarihi çarşıların esnafı, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan ekonomik paketin küçük esnafın beklentilerini karşılamadığını belirtirken, “En büyük sıkıntımız kiralar. Bizim beklentilerimiz vardı. En azından kiraların 2-3 ay ertelenmesi gerekiyordu” dedi… Edirne Alipaşa Çarşısı Dernek Başkanı Yılmaz Sanış, kiraları ödemekte zorlanacaklarını belirterek, “İlk önceliğimiz sağlık ama çok zor durumdayız. Dışarı çıkmayan insanlara ürünlerimizi nasıl satacağız?” diye sordu…
Haberin Yayın Tarihi: 20-03-2020 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Vakıf kiracısı şokta!

Aytunç ÖNÜR
Vakıfların yılbaşında aşırı kira artışı karşısında büyük sıkıntı yaşayan Edirne'deki tarihi çarşıların esnafı, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan ekonomik paketin küçük esnafın beklentilerini karşılamadığını belirtirken, “En büyük sıkıntımız kiralar. Bizim beklentilerimiz vardı. En azından kiraların 2-3 ay ertelenmesi gerekiyordu” dedi.
Edirne tarihi çarşıların dernek başkanları Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan ekonomik paketlerin küçük esnafın beklentilerini karşılamadığını belirterek, ekonomik anlamda zor günler geçirdiklerini açıkladı.
Edirne Alipaşa Çarşısı Dernek Başkanı Yılmaz Sanış, Arasta Dernek Başkanı Adem Bayrak açıklanan ekonomik pakette küçük esnafın yer almamasını eleştirdi. Sanış, açıklanan ekonomik paketlerin küçük esnafın ihtiyaçlarını karşılamadığını ve maddi  manevi zor durumda olduklarını açıkladı. Kiralarını ödemekte zorlanacaklarını belirten Yılmaz, “İlk önceliğimiz sağlık ama çok zor durumdayız'' dedi. 
En büyük sıkıntılarının kiralar olduğunu vurgulayan Sanış, dışarı çıkmayan insanlara ürün nasıl satacaklarını sordu ve şunları söyledi:
“KİRALARIMIZ NASIL ÖDEYECEĞİZ?”
“Cumhurbaşkanımızın açıkladığı ekonomik paket küçük esnafın beklentilerini karşılamadı. Bugüne kadar 'hep devlet, millet' dedik. Devletimizin hep yanında olduk. İlk önce sağlık, tüm dünya zor bir dönemden geçiyor. Kazancı da bir kenara bırakalım ama AVM'ler ve biz, küçük esnaflar zor durumdayız. Şöyle bir tezatlık var. Dışarı çıkmayın deniyor ama gelip dükkân açıyoruz. Dışarı çıkmayan insanlara ürünlerimizi nasıl satacağız? Kapayıp gittiğiniz zaman faturalar, kiralar var, nasıl ödeyeceğiz? En büyük sıkıntımız kiralar. Bizim beklentilerimiz vardı. En azından kiraların 2-3 ay ertelenmesi gerekiyordu. Burada günlük olarak çalışan birçok insan var. Çay ocakları kapandı. Günlük 60-70 Lira kazanan insanlar şu anda boştalar. 
“VİRÜSTEN ÖNCE AÇLIKTAN ÖLECEKLER”
İnsanlar para kazanamıyor, evlerine ne götürecekler? Yarın öbür gün bu insanlar evlerine gıda stoku yapamadıysa Koronavirüsünden önce açlıktan ölecekler. Bunların tedbirlerinin alınmasını bekliyorduk. Çarşılar açık durduğu sürece insanlar tedirgin, esnaf gelmek istemiyor. Zor bir dönemden geçiyoruz, ne yapacağımızı bilmiyoruz.'' 
Arasta Çarşısı Dernek Başkanı Adem Bayrak ise, çarşıdaki dükkânların yarısından çoğunun açılmadığını, ekonomik paketlerin çarşı esnafına ne kadar yararlı olacağını bilmediklerini belirtti. Bayrak, şunları söyledi:
“NE YAPACAĞIMIZI ŞAŞIRDIK”
“Dünyaya ve ülkemize geçmiş olsun. İnşallah bu salgını zararsız atlatırız. Çarşımız bomboş. Esnaf arkadaşlarımızın birçoğu dükkânlarını kapadı. Cumhurbaşkanımızın açıklamalarının ne kadarı bize olumlu yansır bilemiyoruz. Umarım alınan kararların büyük fabrikalara olduğu kadar küçük esnafa da yararı dokunur. Küçük esnaf da evine ekmek götürüyor. Beraber bu duruma bir çözüm üretmemiz gerekli. Bir tarafta savaş bir tarafta Koronavirüs derken ne yapacağımızı şaşırdık. Bu virüs salgınını birlik beraberlik ile birbirimize destek olarak atlatacağımıza inanıyorum. Kira sıkıntımıza gelecek olursak, çok zor durumdayız. 
“ÇARŞI BOŞ MÜŞTERİ YOK”
Çarşımız boş, müşteri yok. Zamanında çok fazla turist var, yoğunluk var diye kiralar arttırıldı. O günlerde gözlem yapıldı, yoğunluk var diye kiralarımız arttırıldı. Şimdi de gözlem yapmaya gelsinler, buraları görsünler ona göre kiralar hakkında bir karar versinler. Kiralar ne olacak bilemiyoruz.”
18 yıllık esnaf Ayten Tetik, siftah yapmadan dükkânını kapattığını belirterek, “Çarşıdaki dükkânların çoğu kapalı, keşke hepimiz kapatabilsek. Faturalarımızı, vergilerimizi, kiralarımızı kim ödeyecek? Mecburen gelip dükkânı açıyoruz. Açıklanan ekonomi paketinde küçük esnaftan hiç bahsedilmiyor. Çok kötü durumdayız, Allah hepimizin yardımcısı olsun.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE