ANASAYFA
27 Eylül 2020 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Müteahhitlerden süre uzatın talebi
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yeni binalara 31 Mart 2020 tarihinden itibaren otopark zorunluluğu getirmesi, bu tarih öncesinde de kendilerine sunulan olanaktan faydalanmak isteyen müteahhitler Edirne Belediyesi İmar ve Şehircilik İşleri Müdürlüğü önünde buluştu.
Haberin Yayın Tarihi: 21-03-2020 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Müteahhitlerden süre uzatın talebi

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Çevre ve Şehircilik Ba-kanlığı'nın yeni binalara 31 Mart 2020 tarihinden itibaren otopark zorunluluğu getirmesi, bu tarih öncesinde de kendilerine sunulan olanaktan faydalanmak isteyen müteahhitler Edirne Belediyesi İmar ve Şehircilik İşleri Mü-dürlüğü önünde buluştu. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, kalabalığın çalışanlar ve müteah-hitler açısından riskli olduğu düşüncesiyle, Koronavirüsüne karşı alınan tedbirler ışığında sürenin uzatılması çağrısı yaptı. 
Bilindiği gibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yeni yapılacak olan binalara otopark zorunluluğu getirdi. 31 Mart 2020'de yürürlüğe girecek karar öncesinde kendilerine sunulan bazı haklardan yararlanmak isteyen müteahhitler dün Edirne Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü önünde bir araya geldi. Müteahhitler koronavirüsüne karşı tedbir amaçlı tek tek içeri alındı. Başkan Gürkan konuyla ilgili açıklamasını müdürlüğün bulunduğu bahçede yaptı. Sürenin uzatılmasını isteyen Gürkan sosyal mesafe ve evde kalın çağrısını da yineledi ve şöyle konuştu:
"Şehrimizde iş yapan müteahhit arkadaşlarımızla beraber Edirne Belediyesi İmar İşleri Müdürlüğü'nün önünde toplandık. İmar Kanunu değişti. Mevcut bir imar yönetmeliğimiz var. İmar yönetmeliğine göre de yeni yapılacak inşaatlarda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın otopark yönetmeliğinin uygulanması kararı var. Yeni uygulanmaya başlayacak olan otopark yönetmeliğinden dolayı kendilerine doğmuş olan haklardan yararlanmak için Mart ayı bitmeden ruhsatlarını almak istiyorlar. Bizler de Koronavirüsü tedbirleri kapsamında arkadaşları içeri alamıyoruz, bulaşma riski artıyor. Böyle bir sıkıntı var. Müteahhitlerin de belediyelerin de Koronavirüsü tedbirleri kapsamında talebi şudur; İmar yönetmeliğindeki otopark ile ilgili düzenlemenin Mart ayı sonundan daha ileri bir tarihe yani virüs tedbirleri geçene kadar hem belediye çalışanlarının hem müteahhitlerin sağlıklı bir şekilde iş yapabilmesi adına virüs riskini de ortadan kaldırmak için virüs tedbirleriyle uzatılmasını talep ediyoruz. Bu durumu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın dikkatine sunuyoruz. Mecburen birçok bankanın, birçok iş yerinin de uyguladığı gibi bu kadar kalabalığı içeri alamıyoruz. Hem gelen misafirlerimizin hem de çalışanlarımızın sağlık hijyeni açısından."
SİVRİSİNEK MÜCADELESİ SÜRÜYOR
Başkan Gürkan sivrisinek mücadelesiyle ilgili çalışmaların sürdürdüğünü de belirterek şunları aktardı:
“Edirne Belediyesi kriz başlamadan önce bu çalışmalara başladı. Başkan Yardımcımız Dr. Ertuğrul Tanrıkulu'nun hekim olması, onun öngörüleri, bizim öngörülerimiz gerçekten Edirne'de tüm Türkiye'nin aksine biz hijyen tedbirlerini almaya başlamıştık. Malzeme stoklarımızı yapmıştık, yapmaya devam ediyoruz. Şu anda işyerlerine, özellikle toplu giriş  çıkışın olduğu işyerlerine dezenfekte çalışmaları yapıyoruz. Şehirdeki birçok yeri dezenfekte ettik. 
ULAŞIMDA 70 BİNİN ÜZERİNDEKİ BİNİŞLER 15 BİNLERE DÜŞTÜ 
Toplu taşıma araçlarını sürekli dezenfekte ediyoruz. Şehrimizdeki toplu ulaşım günlük 70 binin üzerindeki binişler dün itibarıyla 15 binlere düştü. Bu veriler vatandaşların büyük çoğunlukla toplu ulaşım kurallarına uyduğunu göstermekte. Bunu sürdürmemiz gerekiyor. Çünkü dünyada da bizde de sayı gittikçe artıyor, hepimiz bunun farkındayız. Hepimiz, hepimizi düşünmek zorundayız. Kendimizi elbette düşüneceğiz ama etrafımızı, toplumu da düşünmek zorundayız. Çünkü bunun üstesinden millet olarak ancak birlik ve beraberlikle gelebiliriz. Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı tedbirlere mutlaka uymamız gerekiyor. 
14 GÜN KURALINA UYALIM”
Sağlık Bakanlığı'nın 14 gün kuralına, karantina tedbirlerine mutlaka uyalım. Belli bir yaşın üzerindeki vatandaşlarımız çok önemli bir işi olmadığı takdirde mutlak suretle bugünleri evlerinde geçirmeleri lazım. Biz belediye olarak birçok çalışma arkadaşımıza izin verdik. Belediye bünyesinde çalışan 200 çalışma arkadaşımıza talepleri doğrultusunda izin verdik. Bunu yapmaya devam edeceğiz. Belki önümüzdeki günlerde personel sayımızı daha da azaltacağız. Diğer birimlerdeki birçok personelimizi de Halk Sağlığı Birimi'ne çektik. Şu anda Halk Sağlığı Birimimizde normal kapasitenin 5 katı personel çalışmakta. Dediğim gibi malzeme, dezenfektan sıkıntımız yok. Tüm gücümüzle, tüm ekiplerimizle hijyen tedbirlerini uygulamaya devam ediyoruz, edeceğiz. Vatandaşlarımıza da ricamız lütfen çok zorunlu olmadıkça evlerinizden çıkmayın.”
“SÜREÇ ÇOK AĞIR İŞLİYOR”
Edirne İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Bülent Günal da “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan bu konuya dair bir açıklama bekliyoruz” dedi ve şunları söyledi:
“İnşaat müteahhitleri olarak bu süreçte bulunduğumuz taahhütlerden dolayı Mart sonuna kadar otopark yönetmeliğinde zarar uğramamak adına işlemlerimizi gerçekleştirmek durumundayız. Bu işlemleri gerçekleştirmek için de malumunuz üzerine dünyadaki sıkıntı Türkiye'ye de sıçramış olup bu süreçte bakanlıklarımızın ve diğer kurumlarımızın bu konudaki talimatları belli. Birbirine yaklaşmadan insanların işyerinin devamlılığını sağlamak. Fakat bu süreç çok ağır işliyor. İşlerimizi yetiştiremeyeceğimizi düşünerek, arkadaşlarımızın rahatsızlıklarının oluşmaması adına bir çözüm bulmamız gerekiyor. Bu da otopark yönetmeliğinin uzatılması anlamına geliyor. Yönetmeliğin uzatılması Mart ayının sonunda değil de daha öncesinde olması gerekiyor ki insanlar temas içinde olmasın. 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan bu konuya dair bir açıklama bekliyoruz. Olası bir uzatmama durumunda taahhütlerimizde anlaştığımız metrekareler üzerinden vereceğimiz daire sayılarının düşmesi anlamına geliyor. Müteahhitlerin, arsa sahiplerinin maddi anlamda ciddi zararları olacaktır.'’

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
VRF Klima Nerelerde Kullanılır?
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama