ANASAYFA
29 Mayıs 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Bireysel Emeklilik (BES) Hakkında Bilgilendirme
Bireysel emeklilik sistemi; kısaca BES, emekliliğinizi maddi açıdan rahat geçirmenizi sağlayacak bir araçtır.
Haberin Yayın Tarihi: 23-03-2020 14:05
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Bireysel Emeklilik (BES) Hakkında Bilgilendirme

Bireysel emeklilik sistemi hakkında merak ettiklerinizden kısaca bahsetmek istiyoruz. Bireysel emeklilik sistemi; kısaca BES, emekliliğinizi maddi açıdan rahat geçirmenizi sağlayacak bir araçtır. Her ay ödediğiniz katkı payları sayesinde paranız emeklilik yatırım fonlarında değerlenerek geleceğiniz için birikmeye başlar. Sistemden ayrılmadığınız sürece birikmeye devam eder ve aynı zamanda sistemin bir diğer avantajı olan devlet katkısını da almaya devam edersiniz. Devlet katkısı; hesabınıza, ödediğiniz katkı paylarının %25’i oranında ek bir destek olarak düşünülebilir. Ödediğiniz katkı payı arttıkça bu destek tutarı da yükselir. Üst sınırı; ilgili senede duyurulan asgari brüt ücretin %25’i olarak belirlenmiş olup, 2020 senesi için bu tutar 8.829 TL’dir.

 

Sistemden emeklilik zamanınız geldiğinde yani 56 yaşını doldurup sistemde de en az 10 sene kalmış olmanız durumunda, hesabınızdaki anaparaya dokunmadan sadece elde ettiğiniz yatırım getirisine %5 gelir vergisi kesintisi uygulanır. Emeklilik birikiminizi ister toplu para ister düzenli maaş şeklinde alabilirsiniz. Sistemde 10 sene kalıp 56 yaşını doldurmadan ayrılırsanız %10, bu iki koşulu da yerine getirmezseniz yani hem sistemde 10 seneden kısa kalıp hem de 56 yaşını doldurmamış olarak ayrılırsanız uygulanacak kesinti oranı %15 olacaktır.

 

Vefat ya da maluliyet gibi durumlarda da uygulanacak kesinti oranı yine %5’tir. Bu durumda katılımcıların sistemdeki birikimi belirledikleri lehtar ya da lehtarlara ödenir. Lehtar belirlenmediği durumlarda katılımcının kanuni varisleri hak sahibi olacaktır.

 

Emekliliğinizde yüksek bir birikime sahip olmak için dikkat edilmesi gereken iki önemli husus vardır. İlki sisteme erken yaşta girmek. 18 yaşını doldurmuş ve fiil ehliyetine sahip herkes bireysel emeklilik sistemine girebilir. Ne kadar erken katkı payı ödemeye başlarsanız, sistemde kalacağınız süre uzayacağı için birikiminiz de o kadar artmış olur. Bir diğeri de ödediğiniz katkı payları ne kadar yüksek olursa geleceğiniz için biriktirdiğiniz tutar da o kadar yükselmiş olur.

 

Seçeceğiniz ürünün yapısına göre; özel müşteri hizmetleri, kişiye özel yatırım danışmanlığı, katkı payı ödeme teminatı ve ferdi kaza teminatı gibi pek çok avantajdan faydalanabilirsiniz. Ayrıca sosyal güvenlik danışmanlığı, ücretsiz acil ambulans ve sağlık danışmanlığı gibi ek faydalardan da yararlanabilirsiniz.

 

Bireysel emeklilik hesaplarınız kapsamında elde edeceğiniz avantajları hesabınızın bulunduğu emeklilik şirketinden öğrenebilirsiniz. Çoğu şirket bu bilgileri internet sitesi, internet şube ve mobil şube gibi çeşitli kanallardan müşterilerine sunmaktadır.

 

Son olarak bahsetmemiz gereken önemli bir detay, bireysel emeklilik sisteminin sosyal güvenlik sistemine eş değer olarak düşünülmemesi gerektiğidir. Ancak tamamlayıcı bir sistem olarak düşünülebilir. Geleceğiniz için yaptığınız birikim sayesinde, sosyal güvenlik sisteminin size sağlayacağı emeklilik döneminizin daha rahat geçmesini sağlayabilirsiniz.

 

 

 

(Reklam Haber)

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE