ANASAYFA
05 Haziran 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Tarihe 'ağa' eli
Edirne'nin yakın tarihine ışık tutan en seçkin sivil mimarlık örneklerinden Dumlu Konağı'nda, 2 buçuk yıllık proje aşamasının Anıtlar Kurulu'ndan geçmesinin ardından restorasyona başlandı…  Güreş Ağası Ramazan Güven'in butik otel ve restoran yapmak amacıyla satın aldığı binada, Edirnekariden orijinal kapı ve ahşap işlemelerine kadar kurtarılabilen her obje aslına uygun olarak yeni halinde yer alacak… 
Haberin Yayın Tarihi: 25-03-2020 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Tarihe 'ağa' eli

Olgay GÜLER
Edirne'de, Çardak Güreş Ağası Ramazan Güven'in 2018 yılında restore etmek üzere satın aldığı Dumlu Konağı'nın iki buçuk yıl süren pro-jelendirme süreci Anıtlar Kurulu'ndan onaylanarak restorasyon işlemine başladı. 
Eski sahibinin 'tüfek' anlamına gelen 'Dumlu' soyadı ile anılan ve 1900'lü yılların başında yapıldığı düşünülen konak uzun yıllardır atıl durumda kaderini bekliyordu. 2015 yılında çatısı yanan ve ayakta kaldığı son günlerini yaşayan konağa Çanakkale'nin Lapseki ilçesine bağlı Çardak Beldesi güreşleri ağası Ramazan Güven el attı. Kırkpınar ağalık ihalesine girmek için geldiği Edirne'de kenti gezerken gördüğü satın alan Güven, hemen işe koyuldu. Röleve, restitüsyon ve restorasyon projelerini çizdirerek Anıtlar Kurulu'na sunan Güven'in 2 buçuk yıllık bekleyişi geçtiğimiz günlerde sona erdi ve kurul projeyi onayladı. Projenin onaylanmasıyla birlikte konakta restorasyon işleri de hemen başladı. 
“TAM BİR SİVİL MİMARLIK ÖRNEĞİ”
Restorasyon işlerini yürüten, Edrinus Ahşap Atölyesi Sahibi Halil Teksöz, konağın her şeyiyle tam bir Edirne evi ve sivil mimarlık örneği olduğunu söyledi. Teksöz; “Burası gerçekten çok güzel bir bina. 7 odası olan muhteşem bir konak. Güzel bir sistemle yapılmış. Ermeni ustaların yapmış olduğu bir bina. Mimarının Rum bir usta olduğunu anlıyoruz yapılışından. Tam tipik bir Edirne evi. Kapısından penceresine, sahanlığından yüklüklerine kadar tam bire bir orijinal Edirne evi. İçerisinde muhteşem eserler var. Mesela kalem işleri, duvarlarda sabitlenmiş tablolar. Odanın içerisine monte edilmiş çok güzel vitrinler var. Tam bir sivil mimarlık örneği” diye konuştu. 
“EN UFAK AYRINTISINA KADAR PROJESİ ÇİZİLDİ”
Binanın sivil mimarlık örneği olduğu için projesinin en ince detaylarına kadar incelendiğini ifade eden Teksöz, 2 buçuk yıllık bir çalışmanın ardından çıkartılabildiğini söyledi. Teksöz; “Bu binanın projesini ancak 2 buçuk yıllık bir çalışmayla çıkartabildik. Anıtlar kuruluyla güzel bir çalışma yaptık. Çünkü alan kişinin esas niyeti bu binayı otel haline getirmek. Butik bir otel olacak burası. Ama tamamen Edirne'mizin geleneksel objelerinin olacağı hale getirilecek. Arkasında da bir bahçesi var. Orası da restoran ve kafe olarak düşünülüyor. Tabi bu süreçte Anıtlar Kurulu'nun bize vermiş olduğu görüşler var. Çünkü çivisi ve içerisindeki demirine, en ufak objesine kadar birebir aynısını yapmak zorundasınız. Bizim zorlandığımız noktalar buydu. Binanın yıllar içerisinde yıpranmış çok parçası ve kaybolmuşluğu var. Mesela hiç bilinmeyen bir yapı ortaya çıktı karşımıza bu süreçte. Arkada bir Fransız balkonu olduğunu gördük. Biz onu tekrar projelerde, incelemelerde bulduk” dedi. 
“HİÇBİR MALZEMEDEN KAÇINILMIYOR”
Projenin kuruldan geçmesiyle birlikte restorasyon sürecinin hızla başladığını belirten Teksöz; “Şimdi proje geçtikten sonra hızlı bir şekilde restorasyon çalışmalarımıza başladık. İlk etapta içeride değerli olan, vitrinler, tavanlar, motifler, değişik objeleri söktük. Çünkü bunları, binanın yeni oluşumunda aynılarını kullanacağız. 10 ile 12 ay arasında bir sürede tamamlamayı düşünüyoruz. Çünkü Ramazan bey bu konuya bayağı kafasını takmış vaziyette ve çok iyi şekilde binayı yapmak istiyor. Hiçbir malzemeden kaçınmıyoruz. Yine o dönemde kullanılan ahşap malzemeleri kullanıyoruz. Konstriksiyonumuz ve statik hesaplarımız buna göre yapılıyor” şeklinde konuştu. 
“TAM BİR EDİRNE EVİ OLACAK”
Yapılan restorasyonun Edirne'ye de bir öncü olacağını sözlerine ekleyen Teksöz; “ Bu yapılan çalışma Edirne'de iyi bir öncülük olacak diye düşünüyorum çünkü Edirne'de iyi bir restore çalışması yok şu anda. Devletin yaptığı restorasyonlar var ama kullanış amaçları yok. Edirne'de yaklaşık 1326 sivil mimarlık örneği bina var. Ama şu anda saydığımızda 300 tanesini zor ayakta görüyoruz ve bunların da dediğim gibi masrafları çok yüksek. Şu anda restoresine başladığımız binanın da masrafı yaklaşık 2 milyonu bulacak gibi gözüküyor. Çok büyük bir yatırım. İnsanların gidip gezebileceği, hem de bir şeyler içebileceği çok güzel bir Edirne evi olacak. Tam bir Edirne evi olacak” dedi. 
BUTİK OTEL VE RESTORAN OLARAK HİZMET VERECEK
Öte yandan konak, tamamlandığında butik otel ve restoran olarak kullanılacak. Edirne'nin günlük hayatına kazandırılan konaklardan biri olarak tarihteki yerini alacak olan konak ikisi giriş, dördü de ikinci katta olmak üzere toplam 6 odadan oluşacak. Bir bahçesi de olan konak ayrıca yaz ve kış hizmet verebilecek kapasitede bir restorana da ev sahipliği yapacak.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Gazi İlkokulu kapatılmamalı
Kırkpınar'da son söz Bilim Kurulu'nda!
3 haftadır vaka yok
Öğretmenden büyük fedakarlık
65 yaşa 'hapis hayatı'
Bunun adı: vicdansızlık!
Salgında bile talana devam
Sanal ortamda yarıştılar
T.C. EDİRNE 1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE