ANASAYFA
05 Haziran 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Gel de fıt'TIR'ma!
Türkiye'nin sınırdaki koronavirüs tedbirleri dolayısıyla işlemlerin daha da uzaması nedeniyle Avrupa'dan dönen binlerce TIR sürücüsü yurda giriş yapabilmek için Bulgaristan'da yaklaşık 60 kilometrelik kuyruk oluşturdu… Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök sorunun büyümesi üzerine sosyal medya hesabından bilgilendirdiği TIR sürücülerine ihtiyaçlarının tespit edilerek, gerekli çalışma ve girişimlerde bulunduklarını kaydetti… TIR sürücüleri ise verdikleri cevaplarda Bulgaristan'daki kuyruğun daha da uzadığını, ekmek, su ve wc ihtiyaçlarını karşılayamadıklarını belirterek, “Kuyrukta uyumadan Türkiye'ye girmeye çalışıyoruz. Kızılay Endonezya'da cami dezenfekte edeceğine, zor durumda kalan arkadaşlarımıza yardım etmeyi denese daha iyi olacak. Biz insan değil miyiz?” diye tepki gösterdi…
Haberin Yayın Tarihi: 25-03-2020 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Gel de fıt'TIR'ma!

Türkiye'nin sınırdaki koronavirüs tedbirleri dolayısıyla işlemlerin daha da uzaması nedeniyle Avrupa'dan dönen binlerce TIR sürücüsü yurda giriş yapabilmek için Bulgaristan'da yaklaşık 60 kilometrelik kuyruk oluşturdu. Türkiye'nin Sofya Büyükelçiliği sorunun büyümesi üzerine sosyal medya hesabından bilgilendirdiği TIR sürücülerine ihtiyaçlarının tespit edilerek, gerekli çalışma ve girişimlerde bulunduklarını kaydetti. TIR sürücüleri ise verdikleri cevaplarda Bulgaristan'daki kuyruğun daha da uzadığını, ekmek, su ve wc ihtiyaçlarını karşılayamadıklarını belirterek, “Kuyrukta uyumadan Türkiye'ye girmeye çalışıyoruz. , “Kızılay Endonezya'da cami dezenfekte edeceğine, zor durumda kalan arkadaşlarımıza yardım etmeyi denese daha iyi olacak” diye tepki gösterdi.
Avrupa'dan dönen TIR sürücüleri normal günlerde dahi uzun koronavirüs tedbirleri dolayısıyla işlemlerin daha da uzaması nedeniyle yurda giriş yapabilmek için Kapıkule'nin karşısındaki Bulgaristan'ın Kapitan Andrevo Sınır Kapısı'nda yaklaşık 60 kilometrelik kuyruk oluşturdu. Türkiye'nin Sofya Büyükelçiliği'nin sorunun büyümesi üzerine sosyal medya hesabından bilgilendirdiği TIR sürücüleri, “Kızılay Endonezya'da cami dezenfekte edeceğine, zor durumda kalan arkadaşlarımıza yardım etmeyi denese daha iyi olacak” diyerek tepki gösterdi.
SOFYA BÜYÜKELÇİSİ AYLİN SEKİZKÖK
Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök, sosyal medyadan gerçekleştirdiği bilgilendirmede Bulgaristan toprakları içerisinde olup Türkiye'ye geçiş yapabilmek için uzun süredir beklemekte olan TIR şoförlerinin çektikleri büyük sıkıntıları bildiğini belirterek, önceki günkü açıklamasından sonra dün de sosyal medya hesabından şunları paylaştı: 
“Bulgaristan'da ülkemize giriş yapmak üzere sıra bekleyen saygıdeğer TIR şoförü vatandaşlarımız, Sizlere dünkü mesajımda sizler için yaptığımız girişimler hakkında bilgi vermiştim. Bugün sağlanan bazı gelişmeleri aşağıda aktarıyoruz:
1. Gümrük makamlarımızla temasa geçtik. Görüş ve önerilerinizi aktardık. Gümrük yetkililerimiz bu olağanüstü şartlarda her zamankinden daha da yoğun mesai harcıyorlar. 72 saate kadar kuyruğun erimesinin beklendiğini ifade ettiler.
2. Gümrükte kantar sayısı ikiye çıkartılmıştır.
3. Gümrük makamlarımız birçoğunuzun dile getirdiği bir konuda şu açıklamayı iletti: Peron sayısının artırılması, şu an kapalı olan yolcu peronlarının kullanıma açılması fiziken mümkün değildir. Pasaport kontrolünde iki; gümrük kısmında altı olmak üzere bütün peronlar tam kapasitede çalışmaktadır.
4. Bu süreçte en belirleyici unsur, mecburi olan sağlık tedbirlerdir. Her iki peronda sağlık görevlilerimizin sayısının artırılması sağlanmıştır.
5. Süreci hızlandırmak için inisiyatif aldık. Filibe Başkonsolosluğumuz sağlık formunu Bulgaristan içinde dağıtacak. Bunları eksiksiz olarak doldurarak, hazır ediniz. Böylece perona geldiğinizde form doldurmak için zaman kaybetmeyeceksiniz.
6. Kuyrukta usulsüz sıra atlama, mevzuata aykırı olarak öne geçme, sahte evrak gösterme ve adi suç hadiseleri için Bulgaristan İçişleri Bakanlığı ile görüştük. Tedbir alacaklar; yol polislerine gerekli uyarıda bulunuyorlar.
7. TIR parkında dorse ve şoför değişimi uygulaması bugün başlıyor.
8. Büyükelçiliğimizin eşgüdümünde kumanya dağıtımına başlandı.
9. Bulgaristan Kızılhaçı bugün içme suyu ve gıda malzemesi dağıtmaya başladı.
10. Bulgaristan Yol İdaresi temizlik suyu dağıtmaya başladı.
Özellikle vurgulamak istiyorum: Başta gümrük yetkililerimiz olmak üzere bütün resmi makamlarımız ve sivil toplum kuruluşlarımız ara vermeksizin gece-gündüz çalışıyorlar. Bu mecburi sağlık tedbirleri ortamında geçişlerinizi nasıl hızlandırırız; bunun için gayret gösteriyoruz. Bizim Büyükelçilik olarak ilgili makamlarımız ve STK'larımız ile yapmaya çalıştığımız konu bu süreçte temel insani ihtiyaçlarınızı karşılamaktır. Bunu da elbirliğiyle yapmaya başladık. Allah yolunuzu ve bahtınızı açık eylesin.”
TIR ŞOFÖRLERİNİN TEPKİSİ
Bulgaristan'da 3gündür kuyrukta beklemek zorunda kalan TIR şoförleri Sofya Büyükelçiği'ne teşekkürlerini iletirken, bazıları ise tepkilerini şöyle dile getirdi:
Şahin K.:Kapıkule'deki sorun 6aydır yaşanıyor. Yukarıda Allah var. Bulgar tescil 6 peron çalışıyor. Bizim Türkiye bir veya iki peron çalışıyor. Sorun bizden kaynaklanıyor. Bir de suçu Bulgar tesciline atıyorlar. Alakası yok. Bulgarlar kendi peronlarının tamamını açıyor. Bizimkiler bir veya çok zorda kalırsa ikiye çıkarıyorlar. Bizim Türkiye'nin vardiya değişimi tam 3 saat sürüyor. Bulgar'ınki, adamlar yarım saat bilemedin 45 dakika yani anlayacağınız sorun bizimkilerden kaynaklanıyor. Ne sigara molaları, ne de çay, kahve molaları bitiyor. Anlayacağınız sorun Türk tescillerinde.
Murat Y.: Hep kalkacağız, aşacağız falan filan. O zaman gelin şu 45 km. sırayı beklerken uykusuz, aç, susuz, moral bozukluğunda aynı stresi beraber yaşayalım. Bizim ne yaşadığımızı ve anı yaşayarak görün.Sonra aşarız,çözeriz, hep birlikte deriz. Lafla peynir gemisi yürümüyor. Alman'dan geliyorum. Uykusuz, yorgun, stresli bir de üzerine 45km. sıra. Bu da cilası mı ne desem boş. Bize anında icraat gerek. Ben bu 45 km. bekleyip de Türkiye'ye vardıktan sonra n önemi var ki!
Ziya O.: Sınıra kadar adam göndermenize gerek yok. 3 güne kalmaz zaten sıra Plovdiv'e gelecekti. Virüs diye dünya karantina altına girmiş siz plastik tuvalet gönderiyorsunuz. Siz onun geçekte nasıl bir şey olduğunu biliyor musunuz? Saygısızlık etmek istemiyorum. Ekmek, su falan… Vazgeçin en iyisi… 15 yıldır bu yolda şoförlük yapıyorum. Biz kendimiz hallederiz. Yormayın kendinizi lütfen.
Burhan Ş.: Kızılay Endonezya'da cami dezenfekte edeceğine, zor durumda kalan arkadaşlarımıza yardım etmeyi denese daha iyi olacak. Kapıkule çoook uzak değil. Herkes evinde olmak ister.
Esat Ö.: Önce düşünceleriniz ve yaptıklarınız için teşekkür ederiz. Fakat asıl önemli olan Türkiye'ye girişte 60 km sıranın eritilmesi olmalıdır. 3 gündür Bulgar'dayız. Kapıdaki çalışma peronlarının karşılıklı artırılması lazım. Yani sorun çok acil. Yazık bunca şoföre… “ 
“BİZ İNSAN DEĞİL MİYİZ?”
Hudut'un sayfasına yorum yapan bir TIR şoförü de “Biz insan değil miyiz?” diye sorarak şunları kaydetti: 
“Merhabalar ben yurt dışı şoförüyüm. Lüleburgazlı'yım. Şu an bu virüs ile ilgili bir kaç kelime ile anlatmak istiyorum. Bizleri şoför olarak hiç kimse bizi umursamıyor. Bulgaristan'dan Türkiye ye gelmek için 50 km sıra var. Daha da uzuyor, ne ekmeğimiz, ne suyumuz,  ne de wc ihtiyaçlarımızı karşılayamıyoruz. Tüm yetkilileri arasak da yapacak bir şey yok deyip suratımıza telefon kapanıyor. Nakliye şirketleri ise bizi hiç umursamıyor. Kuyrukta uyumadan Türkiye'ye girmeye çalışıyoruz. Üstüne belki virüs kapmış olabiliriz. Kapıkule'de hiç bir önlem yok, Şoförlere karşı sadece ateş ölçülüp bir kağıt imzalatılıyor. 14 gün git evine. Belki ailemize bulaştıracağız. En büyük önlem bize neden alınmıyor? Bizlere değer yok. Nakliye firmaları bir an önce Türkiye'ye gel diyor. Arabasını düşünüyor. Bizler bu ülkenin tüm kahrını çekenleriz. Bizler neden insan yerine koyulmuyoruz? Buradan yetkili kim varsa, okuyor da burada bize bir yardımlarda bulunulsun. Bizler bir hastanede kan tahlili ya da ne gerekiyorsa yapılmasını istiyoruz
Nakliye firmaları ile devlet ise ihracat durma noktasına gelmesin diye bizleri Kapıkule'ye sokmadan tampon bölgeden geri çevirmek istiyorlar. Tüm Avrupa'da ise insanlar sokakları bırakın fabrikalar bile kapalı. Buradan tüm yetkili kim var ise okuyan bizlere bir çare olun. Biz insan değil miyiz?”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Gazi İlkokulu kapatılmamalı
Kırkpınar'da son söz Bilim Kurulu'nda!
3 haftadır vaka yok
Öğretmenden büyük fedakarlık
65 yaşa 'hapis hayatı'
Salgında bile talana devam
Bunun adı: vicdansızlık!
Sanal ortamda yarıştılar
T.C. EDİRNE 1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE