ANASAYFA
14 Ağustos 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Veli-Der'den o sahneye tepki
Edirne Veli-Der, öğrencilerin uzaktan eğitim alma kararını yerinde bulurken, ancak pedagojik olarak asla müfredatta yer almaması gereken, idam ve şiddet içeren savaş sahnelerinin çizimsel olarak da olsa ayrıntılarıyla izlettirilmesine ise tepki gösterdi…
Haberin Yayın Tarihi: 26-03-2020 07:32
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Veli-Der'den o sahneye tepki

Edirne Veli-Der Başkanı Mustafa Aytekin, öğrencilerin okullarından uzak kalacakları süre zarfında uzaktan eğitim alma kararını yerinde bulurken, ancak pedagojik olarak asla müfredatta yer almaması gereken, idam ve şiddet içeren savaş sahnelerinin çizimsel olarak da olsa ayrıntılarıyla izlettirilmesine ise tepki gösterdi.
Edirne Veli-Der Başkanı Mustafa Aytekin Edirne Laik Bilimsel Eğitim Çalışma Grubu adına yaptığı açıklamada, Edirne Laik Bilimsel Eğitim Çalışma Grubu olarak içinde bulunulan 'pandemi' koşullarında öğrencilerin sağlığının öncelikli olduğunu belirterek şunlarıkaydetti:
“Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğrencilerimizin okullarından uzak kalacakları süre zarfında uzaktan eğitim alma kararını yerinde bulmaktayız.
Bununla birlikte uygulanmakta olan uzaktan eğitimde ülkemizin geleceği çocuklarımızın eğitimi bilimsel ve psikolojik gelişimleri açısından son derece kaygı verici ve ürkütücü yayınlara tanık olduk.
Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 42. maddesi 'Eğitim ve Öğretim, Atatürk İlkeleri ve İnkılapları doğrultusunda, çağdaş bilim ve eğitim esaslarına göre devletin gözetim ve denetimi altında yapılır' hükmüne ve anayasal zorunluluk gereği tüm dinlere, inanışlara eşit mesafede olunması gerekliliğine rağmen, çocuklara ilahiler dinletildi. Pedagojik olarak, asla müfredatta yer almaması gereken, idam ve şiddet içeren savaş sahneleri çizimsel olarak da olsa ayrıntılarıyla izlettirildi. Bugünlerde yaşadıkları olağanüstü koşulları kötü bir anı olarak hatırlayacak olan çocukları rehabilite etmemiz gerekirken, bu görüntülere maruz bırakmak akıl ve ruh sağlıkları için olumsuz sonuçlar doğuracaktır.
Bu nedenle, çağın gereklerine uymayan, bilimsel ve nesnel ölçülerle hazırlanmamış eğitim programlarının ve içeriklerinin çocuklara uygulanmasını istemiyoruz.
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 'da bu görüntülerden rahatsız olduğunu belirtmiştir. MEB'in eksikliği ve ihmali olan görevliler ile ilgili acilen inceleme başlatması gerekmektedir.
Bakanlık, uzaktan eğitimde kullanılacak ders içerikleri, görselleri ve diğer materyali yayımlamadan önce bilim insanlarından oluşan bir kurul tarafından değerlendirilmesi gerektiği açıktır. Bilimsel gerçeklikle bağdaşmayan, pedagojik açıdan uygun olmayan içerikler mutlaka ayıklanmalıdır.MEB bu konuyla ile ilgili yeni bir çalışma yapmalı ve akademisyenleri,pedagogları,eğitim sendikalarını ve veli derneklerini  bu çalışmaya dahil etmelidir.
Bilimsel, laik eğitimi savunan bizler, tüm yayınları ve çalışmaları yakından takip ederek gerekli uyarıları yapacağımızı ve atılması gereken adımları atacağımızı; çocuklarımızın bu olumsuzluklardan daha fazla etkilenmemesi ile ilgili sorumlulukları yerine getirmede de kararlı olduğumuzu kamuoyu ile paylaşıyoruz. Unutmayınız ki, çocukların eğitimi ülkenin önce geleceğini ve sonra kaderini belirler.”   

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Gamze ve Gökhan'a mutluluklar
Şifayı su kabağında buldu
Saraçhane dökülüyor!
Kaptan geri döndü!
‘Köylünün daha nesini alacaksınız?’
Kuraklığa 'alternatif' proje
Trakya Birlik 137'nci
Patates-soğan tarlada kaldı!
‘Gerekirse eğitime 1 yıl ara verilir’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE