ANASAYFA
11 Ağustos 2020 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
EKK toplantılarını erteledi
Edirne Kent Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Ziya Gökerküçük, T.B.M.M.'nin 100. yılı nedeniyle egemenliği anlama, kullanma bilincimizi geliştirmek amacıyla iki kez gerçekleştirdikleri 'Egemenlik Toplantıları'nı ertelediklerini söyledi…
Haberin Yayın Tarihi: 26-03-2020 07:36
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
EKK toplantılarını erteledi

Edirne Kent Konseyi (EKK) Yürütme Kurulu Başkanı Ziya Gökerküçük, T.B.M.M.'nin 100. yılı nedeniyle egemenliği anlama, kullanma bilincimizi geliştirmek amacıyla iki kez gerçekleştirdikleri 'Egemenlik Toplantıları'nı ertelediklerini söyledi.
Gökerküçük yaptığı yazılı açıklamada, söz konusu toplantıların ilk ikisini; Cumhuriyet ve Ekonomi (29 Şubat 2020) ve Cumhuriyet ve Kadın (14 Mart 2020) başlıkları ile yaptıklarını anımsatarak şunları söyledi:
“Dünyada ve ülkemizde gelişen durum nedeniyle yurttaş olarak egemenliğimizi aktif olarak nasıl kullanabiliriz sorusuna yanıt ararken koronavirüsün topluma egemen olduğu gerçeğini yaşamaktayız. 
Bu ironik durum da göstermiştir ki; evrensel haklarımızın yurttaş olarak kullanılamaması sonucunda bilimsel veriler de kamu yararı amaçlı kullanılamamıştır. Ülkemizde egemenliğin halka verildiğinden beri geçen yüz yıllık süreçte duyarlı ve sorumlu yurttaşlar olarak egemenliğimizin değerini anlayıp örgütlü yurttaşlar olarak kullanabilme becerisini gösteremedik. Gösterebilseydik bu gün eğitim, barınma, savunma, beslenme gibi evrensel haklarımız gibi sağlık hakkımızın da özelleştirilmesine seyirci kalmazdık.
Bugün virüsten kaynaklı olağandışı yaşadıklarımıza bakınca aktif yurttaşlığın, haklarımızı koruma ve geliştirmenin önemini daha iyi anlamaktayız. Dünyanın büyük çoğunluğu gibi ülkemizde de sağlık hizmetleri bir sektör olarak algılanmaya başlanmış ve ticari gözle kurgulanmıştır. Bu nedenle yüz yıl öncesinde dengeleri ve ülke gerçekleri olarak amaçlanan kuruluş ilkeleri değiştirilmiştir. Halk sağlığından hastane hizmetlerine, toplumun sağlıklı yaşam hakkından sağlıklı kentlere, hak olan kişisel sağlık hizmetlerinden sağlığı tehdit eden doğa katliamlarına hep ticari çıkarlar gözüyle bakılmıştır.
İnsanlığın genel çıkarlarından uzak, dünya ve ülkemizdeki bu bakış açısı sonucunda gördük ki bir virüs dünyayı egemenliği altına alabilmiştir. Bilim insanları elbette buna bir çare bulacaktır. Umudumuz ve dileğimiz; koronavirüs olayından biz yurttaşlar ve devletleri idare edenler dersler çıkarır.
Değerli hemşerilerimiz bu virüs tehlikesinin ortadan kalkması sürecinde bilim insanlarının ve yetkili makamların önerdiği kurallara uymayı kentlilik ve yurttaşlık görevi olarak düşünmeliyiz. Önerilen kurallar ile sadece kendimizi değil; yakınlarımızı, çevremizi, kentimizi, ülkemizi ve dünyamızı koruduğumuzun bilincinde olmalıyız. Ve beğenelim, beğenmeyelim yerel ve genel idarelerin sosyal mesafe kurallarına, sokağa çıkma yasaklarına uyalım.
Bu durumdan çıkış için önerilen dayanışma ağlarına destek olmamız önemlidir. Muhtarların ve yetkili resmi birimlerin öncülüğünde kurulacak hizmet birimleri oluşturulmalıdır. Sadece kamu çalışanları ile sınırlı olmaması gereken bu hizmetlerde görev alınmasının yolu açılmalıdır.
Dünyadaki bu durum nedeniy-le; Koronavirüs önlemleri kap-samında Edirne Kent Konseyi ola-rak biz de önceden açıkladığımız çalışmaları ertelemek zorunda kal-dık. Bu nedenle 2020 yılı içinde ol-mak üzere Egemenlik Toplantı-larını erteledik. Yılın birinci ya-rısında ülke durumunda normal-leşme olur ise kararlarımızda olan ve çalışmalarına başladığımız; Gençlik Meclisi ve Emekliler Meclisinin oluşturulması, Edirne Sarayı ve Sarayiçi'ne dair top-lantılarımızı yapabileceğiz. Kentli hemşerilerimize sabır, dayanışma ve sağlıklı günler dileriz.”
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Hastanede taciz iddiası!
ETUS'ta neler oluyor?
Cennet köşede 'Cehennem!’
Komşuda olağanüstü hal
Yalnızgöz gözsüz kaldı!
e-esnafın kirası yok
Altında tarihi zirve
'Çeltik' stüdyosu
Ormanlık alanda mangal yasağı
Aramızdan ayrılanlar
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE