ANASAYFA
29 Mayıs 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Tarıma 2 milyarlık destek
AK Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi'nin yanı sıra çiftçilere kullandırılacak düşük faizli krediler, zor günlerde tarımsal üretim yapan tüm işletme ve çiftçilerin kurtarıcısı olacağını, emeklilerin Ramazan Bayramı ikramiyelerinin 7- 11 Nisan tarihlerinde hesaplarına yatırılacağını söyledi…
Haberin Yayın Tarihi: 30-03-2020 08:04
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Tarıma 2 milyarlık destek

AK Parti MKYK Üyesi ve Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında açıkladığı “Ekonomik İstikrar Kalkanı” paketinin yanı sıra çiftçilere kullandırılacak düşük faizli tarımsal yatırım ve işletme kredilerinin, zor günlerde üretime devam eden tüm işletme ve çiftçiler için kurtarıcı özellik taşıdığını söyledi. 
Aksal,  Çin'de başlayıp tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüse karşı Türkiye'nin en başından itibaren tedbirli davrandığını, süratle önlemler aldığını hatırlattı.
Karar alma ve uygulama mekanizmalarının Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi sayesinde hızlı işlediğini, birçok ülkenin aksine Türkiye'nin virüsle mücadelede başarılı olduğunu vurgulayan Aksal, “18 yıllık AK Parti iktidarlarının, her türlü felaket ve afetlere karşı hazırladığı temel hizmet altyapısı Türkiye'yi bu gibi durumlara hazır hale getirmiştir” ifadesini kullandı.
Koronavirüs salgını karşısında sorunsuz işleyen sağlık sisteminin bu temel hizmet altyapısının ne denli güçlü ve sağlam olduğunun en son örneği olduğuna dikkat çeken Aksal, uygulanan dengeli politikaların eğitim, sağlık, sosyal güvenlik gibi alanlardaki hizmetlerin kesintisiz devamını sağladığını, özel sektör ile tarımsal üretimi gerçekleştiren çiftçileri desteklediğini anlattı.
Fatma Aksal, şunları kaydetti:
“Cumhurbaşkanımızın açıkladığı Ekonomik İstikrar Kalkanı paketinin yanı sıra çiftçilere kullandırılacak düşük faizli krediler, zor günlerde tarımsal üretim yapan tüm işletme ve çiftçilerin kurtarıcısı olacaktır. Hiçbir vatandaşımız kendini yalnız hissetmesin. Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan ve AK Parti; köylümüzün, kentlimizin, işçimizin, memurumuzun, üreticimizin yanındadır. Bu zor günlerde kimsenin işini, aşını kaybetmesine müsaade etmeyeceğimiz gibi, ürettiği ürünün de heba olmasına göz yummayacağız.” 
YAKLAŞIK 2 MİLYAR TL'LİK TARIMSAL DESTEK MÜJDESİ
Fatma Aksal, 1 milyar 881 milyon 426 bin TL'lik tarımsal desteğin ödenmeye başlandığına işaret ederek, sektöre can suyu olacak ödemelerle ilgili ayrıntıları şu şekilde açıkladı:
“Koronavirüse karşı alınan tedbirlerden etkilenen Türk çiftçisi, köylüsü ürününün, emeğinin heba olacağı korkusu yaşamasın. Çiftçilerimize 1,145 milyar TL mazot gübre desteği, 580 milyon TL anaç koyun ve keçi desteği, 120 milyon TL hububat - baklagil desteği, 20 milyon TL dane mısır desteği, 16,2 milyon TL hayvan hastalık tazminatı, 226 bin TL tiftik keçilerine ilave destek ödenecek. Çiftçilerimize hayırlı, bol kazançlar diliyoruz.”
DÜŞÜK FAİZLİ KREDİNİN ŞARTLARI BELLİ OLDU
AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla kullanacakları düşük faizli tarımsal yatırım ve işletme kredilerinin şartlarının da belli olduğunu dile getirdi. Aksal, “Geleneksel bitkisel üretim yapan işletmelerimiz 50 bin TL'ye kadar yüzde 100 sübvanse kredi kullanabilecekler. 50 bin üzeri krediler ise en az yüzde 50 oranında sübvanse edilecek. Geleneksel hayvansal üretim yapan işletmelerimiz 100 bin TL'ye kadar yüzde 100 sübvanse kredi kullanabilecekler. 100 bin üzeri krediler ise en az yüzde 50 oranında sübvanse edilecek. Düşük faizli kredi kullanım üst limiti ise 1,5 milyon TL olarak belirlendi” şeklinde konuştu.
Milletvekili Aksal, sadece çiftçilerin düşük faizli kredilerle desteklenmediğini, koronavirüs salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerinin asgari 3 ay ötelendiğini, gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlanacağını bildirdi. İşlerinin olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf ve sanatkârların da Halkbank'a olan kredi borçlarının Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında anapara ve faiz ödemelerinin de 3 ay süreyle ve faizsiz olarak erteleneceğine işaret etti.
ÜLKELERİN SİSTEMLERİNİN ÇÖKTÜĞÜ DÖNEMDE TARIM, EĞİTİM VE SAĞLIĞA BİNLERCE ATAMA
Fatma Aksal, dünyada birçok ülkenin sağlık sisteminin çöktüğü, ekonomisinin alarm verdiği bir dönemde Türkiye'nin başta sağlık ve eğitim olmak üzere tarım sektörüne de destek amacıyla binlerce atama gerçekleştirdiğini anımsattı.
Bu süreçte 20 bin öğretmen ataması yapıldığını, 32 bin sağlık çalışanının kısa süre içerisinde görevine başlayacağını aktaran Aksal, “Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi kapsamında 100 milyar liralık kaynak seti devreye alındı. 32 bin atanması yapılacak sağlık çalışanından Edirne'ye 100 temizlik, 12 güvenlik görevlisi ile 5 klinik destek elamanın yanı sıra yine  Edirne'ye (KPSS) ile 104 sağlık personeli atanacak.”
TARIMA 2 BİN 153 GENÇ NEFER
Aynı zamanda TBMM'deTarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Sözcüsü olan Fatma Aksal, “2 bin 153 kadrodan oluşan personel alımı15-22 Mayıs tarihleri arasında ÖSYM aracılığıyla yapılacak.” dedi.
Aksal, bu dönemde 790 veteriner hekim, 699 ziraat mühendisi, 363 gıda mühendisi, 101 su ürünleri mühendisi, 11 veteriner sağlık teknikeri, 189 ziraat teknikeri ataması yapılacağını söyledi. Yaşanan bu süreçte vatandaşlardan sabırlı olmalarını isteyen, zor günlerin birlik ve beraberlik ruhuyla aşılacağını vurgulayan Fatma Aksal, “Yetkililerin ikazlarına uyalım. Her bir vatandaşımızın canı bizim için değerlidir. Yaşlısı, genci, çocuğu bu virüsün hedefindedir, virüsün yayılımın durdurmak için “Evde Kal Edirne ve Türkiye” uyarısında bulundu. 
AK Parti MKYK Üyesi ve Edirne Milletvekili Fatma Aksal, emeklilerin Ramazan Bayramı ikramiyelerinin 7- 11 Nisan tarihlerinde hesaplarına yatırılacağını bildirdi.
EMEKLİ İKRAMİYELERİ
Milletvekili Aksal, emeklilerin Ramazan Bayramı ikramiyelerinin 7- 11 Nisan tarihlerinde hesaplarına yatırılacağını bildirdi.
Milletvekili Aksal, tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan süreçte, devletin tüm imkanlarını vatandaşları için seferber ettiğini, vatandaşını bir an olsun yalnız bırakmadığını kaydetti. 
AK Parti'nin 18 yıldır “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” diyen anlayışla Türkiye'yi yönettiğini, alınan tüm tedbirlerin ve yapılan tüm çalışmaların da vatandaşların kaliteli yaşamasına yönelik olduğunu anlatan Milletvekili Aksal, “Bu süreçte daha uzun yıllar başımızda kalmaları, tecrübelerini bizlere aktarmaları için 65 yaş ve üstü vatandaşlarımızın evlerinde kalmalarının kendi sağlıkları açısından daha önemli olduğuna karar verildi” dedi. 
Yaşlı insanların bir milletin hafızası, bir nevi bilgi bankası olduğunu ifade eden Aksal, 65 yaş ve üstü vatandaşların bu süreci sağlıklı şekilde atlatmaları için de devletin tüm kolaylıkları sağladığını vurguladı. 
Fatma Aksal, “Bu kapsamda emeklilerimize Ramazan Bayramı ikramiyeleri 7-11 Nisan günlerinde ödenecek,  yine emeklilerin maaş promosyon ödemelerinin, şubelere gitmelerine gerek kalmadan, doğrudan hesaplarına yatırılacak” bilgisini verdi. 
Milletvekili Aksal, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde, bu kötü günlerin en az zararla atlatılacağından hiçbir vatandaşımız şüphe duymasın. AK Parti, 18 yılda Türkiye'nin sağlık altyapısını da teknolojik alt yapısını da en sağlam temellere oturttu. Şehir hastaneleri, 5G teknolojisi gibi yatırımlar, AK Parti'nin geleceğe yönelik yatırımlarıdır. Bunlara karşı çıkanlar ne bugünü ne de geleceği planlayamaz ancak ve ancak geçmişte hiçbir katkıları olmayan bazı kazanımlarla avunurlar” değerlendirmesinde bulundu. 
Türkiye'deki teknoloji altyapısının insanların evlerinden çıkmadan tüm işlemlerini yapmalarına imkan sağlar hale geldiğini yineleyen Milletvekili Aksal, “Emekli maaşımı evde almak istiyorum diyen emekliler başvurularını e-Devlet üzerinden yapabilecekler. Maaş promosyonu dönemi olduğu için de banka değişikliği başvuruları e-Devlet'ten yapabilirler” diye konuştu.
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE