ANASAYFA
01 Haziran 2020 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Olmayan tüketime fatura!
TÜKODER Edirne Şube Başkanı Tarık Kenan Parlar, #EvdekalTürkiye denilerek, kapalı olan iş yerlerine tüketim olmadığı halde elektrik faturası düzenleyip göndermenin ticari ahlak ile açıklanacak bir durum olmadığını belirterek, vatandaşların Tüketici Hakem Heyetleri'ne itiraz hakları bulunduğunu bildirdi…
Haberin Yayın Tarihi: 27-04-2020 09:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Olmayan tüketime fatura!

TÜKODER Edirne Şube Başkanı Tarık Kenan Parlar, enerji şirketlerinin EPDK'nın aldığı karar gereği ortalama alarak fatura düzenlediğini, ancak nasıl olduğu açıklanmayan bu hesaplar sonucu, kapalı olan işyerlerine dahi tüketim olmadan faturalar gönderildiğini bildirdi.
TÜKODER Şube Başkanı Parlar, evine elektrik, su ya da doğalgaz faturası yüksek gelen ya da tüketim olmadığı halde iş yerine fatura düzenlenip gönderilen vatandaşların Tüketici Hakem Heyetleri'ne itiraz başvurusu yapma hakları bulunduğuna dikkat çekti. Açıklamasında konuya ilişkin dilekçe örneğini de paylaşan Parlar şöyle dedi:  
“Koronavirüs ile mücadele kapsamında insanların evde kalmaya teşvik edildiği, 65 yaş üstü ve 20 yaş altındakilerin de sokağa çıkmasının yasak olduğu günler yaşıyoruz. Yine bu kriz nedeni ile binlerce işyeri kapanmış ve buralarda çalışan yüzbinlerce insanımız işsiz kalmıştır.
İnsanlarımızın yaşadığı bu zor günlerde enerji şirketleri, EPDK'nın aldığı karar gereği ortalama alarak fatura düzenlemektedir. Ancak nasıl olduğu açıklanmayan bu hesaplar sonucu, kapalı olan işyerlerine dahi tüketim olmadan faturalar göndermekte, deyim yerindeyse, tam olarak krizi fırsata çevirmek çabasındalar. Kıyaslama yolu ile düzenlenen bu faturalar geliri olmayan güçsüz tüketiciler lehine değil güçlü olan şirketler lehinedir.
#EvdekalTürkiye denilerek, kapalı olan iş yerlerine tüketim olmadığı halde fatura düzenleyip göndermek ticari ahlak ile açıklanacak bir durum değildir.
Bu zor süreçte aslolan şirketleri değil halkı korumaktır. Anayasanın 172.maddesi devlete Tüketiciyi Koruma ve gözetme görevi vermiştir. Bu açıdan bakarak, yaşadığımız bu salgın günlerinin “ Mücbir sebepler “ kapsamında değerlendirilmesi ve enerji dahil tüm zorunlu ihtiyaç maddelerinden alınan ÖTV, KDV gibi vergilerin sıfırlanması yerinde bir karar olacaktır.
Evine elektrik, su ya da doğalgaz faturası yüksek gelen ya da tüketim olmadığı halde iş yerine fatura düzenlenip gönderilen vatandaşlarımızın Tüketici Hakem Heyetleri'ne itiraz başvurusu yapma hakları vardır.
Aşağıda verdiğim örnek dilekçeyi kendi bilgilerine göre düzenleyip itiraz başvurusu yapmalarını öneriyorum.”
DİLEKÇE ÖRNEĞİ

……………………………………. GENEL MÜDÜRLÜNE


Şirketinizin ............... ilinde ………………………………………...... adresinde ikamet eden ........................ abone numaralı ve …………………..kimlik numaralı müşterisiyim.

.... / .... / 20...  son ödeme tarihli elektrik faturamda bulunan ………TL tutarındaki elektrik tüketimi bana ait gerçek tüketimim değildir. Bundan önceki faturalarım  ………….. TL dolaylarında gelmekteydi.

Kullandığım elektrik tüketimim kıyaslama yolu ile yapıldı ise EPDK nın kararına göre 2018 ve 2019 yılları Mart ayı tüketim faturamın ortalamasının alınması gerekiyordu. Şayet elektrik tüketimim buna göre yapıldı ise ilgili aylara ait tüketim miktarım ve alınan ortalama miktarımın ne olduğunun tarafıma bildirilmesi gerekmektedir.

Sayaç okuma yöntemi ile faturam düzenlendi ise sayacımın yeniden kontrol edilerek gerçek tüketimimin tespit edilmesi gerekmektedir. Ocak ve Şubat ayları tüketimim ile karşılaştırdığımda bu ay gelen fatura gerçeği yansıtmamaktadır.  

Tarafıma gelen faturadaki tutara ve faturanın tümüne itiraz ettiğimi beyan eder, gerekli incelemenin yapılarak hatalı bir işlem varsa düzeltilmesini ve Bilgi Edinme Yasası uyarınca sonuçtan tarafıma bilgi verilmesini talep eder, aksi halde yasal yollara başvurarak her türlü yasal haklarımı arayacağımı, ayrıca ilgili kurum ve kuruluşlara gerekli şikayetlerde bulunacağımı bu nedenle yapacağım masraf ve avukatlık ücretlerinin tarafınıza ait olacağını da ihtar etmekle, gereğin yapılmasını arz ve talep ederim.  


…. / …. / 2020

AD  SOYAD    :
ADRES        :
TEL        :

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Gök gürültülü dolu, sağanak
‘Köyünde kendine çalış’
Boyacıdan ayağa hizmet
‘3 ay kira almayın’
Hayvancılıkta döl çıkmazı!
SÜLOĞLU BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN
Su tasarrufunda püf noktası
Hasada yakın takip
Altında yükseliş devam
‘O nefes sana lazım olacak’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE