ANASAYFA
01 Haziran 2020 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Saros'a şok dokunuş!
Saros Körfezi'ndeki Sazlıdere Köyü'nde BOTAŞ tarafından planlanan FSRU Likit Doğalgaz Taşıma ve Yükleme Limanı ile ilgili ÇED olumlu raporunun Edirne İdare Mahkemesi'nin 26 Şubat 2020 tarihindeki iptal kararına rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca 6 Mayıs Çarşamba günü Ankara'da İnceleme Değerlendirme Komisyonu Toplantısı düzenlenmesi tepkilere yol açtı… Saros Dayanışma Gönüllüleri Komisyonu, söz konusu toplantının davalılar tarafından temyize taşınan mahkeme kararının Danıştay'da sonucu dahi beklenmeden üstelik yasak ve kısıtlamaların olduğu salgın döneminde yasa ve mevzuatların arkasından dolanarak programlanmasını hiçbir yere sığdıramadıklarını belirterek, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ne yapmak istiyor?” diye sordu…
Haberin Yayın Tarihi: 27-04-2020 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Saros'a şok dokunuş!

Saros Körfezi Sazlıdere Köyü'nde BOTAŞ tarafından planlanan FSRU Likit Doğalgaz Taşıma ve Yükleme Limanı projesine ilişkin Edirne İdare Mahkemesi'nin 26 Şubat 2020 tarihindeki iptal kararına rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca 6 Mayıs Çarşamba günü İnceleme Değerlendirme Komisyonu Toplantısı düzenlenmesi tepkilere yol açtı. Edirne İdare Mahkemesi'nde açtıkları iptal davasını kazanan Saros Dayanışma Gönüllüleri Komisyonu, salgın dolayısıyla ülke genelinde birçok kısıtlama ve yasakların olduğu bu dönemde, üstelik söz konusu kararın Danıştay'da temyize taşınmasına karşın sonucu beklenmeden yasa ve mevzuatların arkasından dolanarak alınan toplantı kararını hiçbir yere sığdıramadıklarını belirterek, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ne yapmak istiyor?” diye sordu.
Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz ve Saros Gönüllüleri Dayanışması Sözcüsü Mürşide Ertürk Çoban, yaptıkları ortak açıklamada Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın e-ÇED sayfasında yayınlanan duyuru ile ilgili olarak “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ne yapmak istiyor? Dünya ve ülkemiz insanlarının canlarıyla uğraştığı bu zamanda bu karar ve duyuru neyin nesidir?” diye sorarken, olayın süresi ve sonucunun son derece ilginç olduğuna dikkat çekti. Açıklama şöyle:
“Şöyle ki; Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü 10.03.2020 Tarih ve E.2208970 sayılı yazıları ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğünden Çevre ve Orman Bakanlığının 2009/7 sayılı genelgesi hakkında görüş soruyor, ilgili genel müdürlük 12.03 2020 Tarih ve 81195450-220.01-E. 65582 sayılı yazıları ile ilgili genel müdürlüğe, Edirne İdare Mahkemesinin kararının Bilirkişi raporuna dayandığı bu nedenle, Çevre Ve Orman Bakanlığı 2009/7 sayılı genelgesinin sondan ikinci paragrafına göre: ' …Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu Kararları hakkındaki yürütmenin durdurulması/iptal kararları, hakkında ÇED Olumlu kararı verilen ÇED raporunun bir ya da birkaç bölümüne ilişkin ise ve yürütmenin durdurulması/iptal kararı ÇED raporunun diğer bölümlerini olumsuz yönde etkilemiyor, yani kararın tümünün yeniden ele alınıp değerlendirilmesini gerektirmiyorsa,ÇED raporunun hazırlanmasına ilişkin tüm sürecin en baştan tekrarlanmasına gerek bulunmamaktadır.' hükmüne dayanılarak dava konusu işlemin iptaline esas teşkil eden bilirkişi raporunda yer alan hususlar doğrultusunda düzenlenerek hazırlanacak ÇED raporunun tüm ekleri ile birlikte komisyonca yeniden değerlendirilmesi için 2009/7 genelgesi kapsamında bakanlığa sunulması yeterli görülüyor ve bu doğrultuda bir buçuk aylık bir sürede hazırlanan 2020 sayfalık yeni ÇED dosyasının bakanlığa sunulması ile İDK tarihi belirlenip duyuruluyor. Burada ilginç olanı iki genel müdürlük arasındaki yazışma süresidir. İki gün içinde yıldırım hızıyla her şey kotarılıyor. Çevre ve Orman Bakanlığının 2009/7 sayılı genelgesinin sondan ikinci paragrafında savunulan görüşün desteklenmesi için aynı genelgede üç örnek veriliyor ve bu üç örnekte de ÇED olumlu kararı verilip iptal gerekçesi olarak raporun sadece bir bölümünde yasaya uyarlık olmadığı belirtiliyor.
Oysa Saros FSRU Gemi İskelesi ile ilgili ÇED olumlu raporunun iptal kararının gerekçelerinde Edirne İdare Mahkemesi 14 ayrı bölümde hukuka aykırılık belirtiyor, aynı davanın Bilirkişi Heyeti ise onlarca konuda bilime ve ÇED Yönetmeliğine aykırılık saptıyor. Kaldı ki Çevre ve orman Bakanlığı 04.07.2011 tarihinde kapatılıp 'Çevre ve Şehircilik Bakanlığı' ve 'Tarım ve Orman Bakanlığı' diye iki bakanlığa ayrılıyor. Yani Genelge yayınlamış bakanlık kapatılmış durumdadır.
Çevre ve Orman Bakanlığı'nın 2009/7 genelgesine göre 06.05.2020 tarihinde İDK toplantı kararı alan sayın bakanlık yetkilileri bu ülkede veya bu gezegende yaşamıyor mu?
Dünya insanlığının ne ile uğraştığından haberleri yok mu? Kaldı ki söz konusu mahkeme kararının Davalılar tarafından Danıştay'a temyize taşınmasına karşın neden Danıştay kararı beklenmeden mevcut mahkeme kararı ile hiç ilgisi olmayan raflarda tozlanmış olan bu genelge dayanak yapılarak yangından mal kaçırırcasına yasanın arkasından dolaşılıyor.
Hele hele ülke genelinde bir çok kısıtlama ve yasakların olduğu bu dönemde. Örneğin; Büyükşehirler arası ulaşım yasağı var, İDK'ya katılmak isteyecek davacılar arasında sokağa çıkma kısıtlısı olanlar var. Bu adalet mi?
Bu durumda hemen yapılması gereken halk tarafından seçilmiş ve Saros'a sınırı bulunan Edirne, Keşan, Enez ve Gelibolu Belediye Başkanları, İl Genel Meclis Başkanları, Belediye Meclis Üyeleri, İl Genel Meclis üyeleri, Köy Muhtarları, Kooperatif ve Site Yöneticileri bu duruma itiraz etmeli, aynı zamanda 6 Mayıs 2020 tarihinde Ankara'da yapılacak İDK 'İnceleme, Değerlendirme Komisyonu' toplantısına da katılmak üzere müracaatta bulunmalıdır.
İnsanlığın can derdinde olduğu böyle bir zamanda yasa ve mevzuatların arkasından dolanarak alınan bu kararı bizler hiçbir yere sığdıramıyoruz. Değerlendirmeyi kamuoyuna bırakıyor, yukarıda belirttiğimiz muhatapları göreve davet ediyoruz.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Gök gürültülü dolu, sağanak
‘3 ay kira almayın’
Hayvancılıkta döl çıkmazı!
‘Köyünde kendine çalış’
Boyacıdan ayağa hizmet
Altında yükseliş devam
SÜLOĞLU BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN
Hasada yakın takip
Su tasarrufunda püf noktası
Top sektirmede 'Işık' hızı
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE