ANASAYFA
01 Haziran 2020 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Gençliğimiz; ses, nefes, enerjimiz’
Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği (TÜKD) Edirne Şubesi Başkanı Vildan Yazıcı da "19 Mayıs azmin, cesaretin, kararlılığın ifadesidir" dedi…
Haberin Yayın Tarihi: 20-05-2020 07:30
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Gençliğimiz; ses, nefes, enerjimiz’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği (TÜKD) Edirne Şubesi, gençliğin bayramını kutladı. Şube Başkanı Vildan Yazıcı da "19 Mayıs azmin, cesaretin, kararlılığın ifadesidir" dedi.
TÜKD Edirne Şube Başkanı Vildan Yazıcı, gençliğin bayramını kutladı ve "Gençlik ulusumuzun umudu, ülkemizin güçlü sesi, nefesi, enerjisidir" dedi. Derneğin başarılı genç kızlara üniversite eğitimleri ve yaşama hazırlanmaları konusunda yıllardır devam ettirdiği çalışmaların  gelecekte de devam edeceğini kaydetti ve açıklamasında şunlara yer verdi:
"19 MAYIS 1919 - 19 MAYIS 2020"
"19 Mayıs 1919  19 Mayıs 2020.  19 Mayıs 1919 olmasaydı nasıl olurdu? Batı Anadolu'da Yunanlılar, Anadolu'nun içlerine kadar ilerler, doğuda Ermeniler İç Anadolu'ya dayanırlardı. Güney Doğu topraklarımızdan ayrılırdı. Trakya'da Bulgar-Yunan paylaşımı kaçınılmaz olurdu.  Güney'de Fransızlar ve İtalyanlar uzun süre kalmayıp bazı imtiyazlarla yandaşlarına devrederek giderlerdi. İstanbul'da ise küçük bir devletçik kurulur, padişahlık burada devam eder, Boğazların yönetimi İngilizler ya da yabancı bir konsorsiyuma devredilirdi. İngilizler dünyada benzerlerini kurdukları gibi topraklarımızda stratejik bölgeler kurar, asla geri gitmezlerdi.
"NASIL OLDU?"
Mustafa Kemal gibi karizmatik ve kahraman bir liderin İstanbul'daki varlığı ve girişimleri çoktandır hem Vahdettin'in hem de işgal güçlerinin fazlasıyla kafasını karıştırmaya ve rahatsız etmeye başlamıştı. Tabiri caizse ondan hem kurtulmanın hem de etkisiz hale getirmenin yollarını aramaktaydılar. Aranan fırsat altın tepside işgalci güç mantalitesiyle gelmişti; Mustafa Kemal' i ayaklanma ihtimali olan bölgelere “azınlıkları korumak” için göndereceklerdi.
Talihin garip bir cilvesi olarak Anadolu ya geçmek için fırsat kollayan Mustafa Kemal ile işgalcilerin ve onların işbirlikçilerinin amaçları birbirine temelde zıt ve fakat şeklen aynı yöndeki arzuları kesişivermişti.
Atatürk, Savunma Bakanlığı ve Genel Kurmay da tanıdığı Fevzi Çakmak ve İsmet İnönü gibi silah arkadaşlarının da desteğini alıp, valilere dahi emir verecek şekilde yetkilerle donanmak suretiyle bölgeye gitmeden önce ihtiyaç duyacağı resmi otoriteyi sağladı.
Bölgeye gitmeden önce ve gittikten sonra yapmayı planladığı her şeyi; yaşadığı zamanın çok çok ilerisinde olacak şekilde halkın olabildiğince geniş tabanlı yönetime katılımını sağlayacak şekilde zihninde şekillendirmişti.
"NELER OLDU?"
Yapılan toplantılar kongreler süratle İstanbul yönetiminin şimşeklerini üzerine çekti. Eğer söylendiği gibi padişah onu bilerek oraya göndermiş olsaydı neden alel acele idam hükmünü verdirmişti?
İstanbul da “paşa paşa” oturmak varken vatanı ve milleti uğruna idam fermanını boynuna geçirmek; işte 19 Mayıs buydu ve asla geri dönüşü olmayan bir yoldu.
Birileri için sonun, bizler içinse yıllardır beklediğimiz tam bağımsızlığın başlangıcıydı. 19 Mayıs azmin, cesaretin, kararlılığın ifadesidir. İstiklâl mücadelemizin sembolüdür.
Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs'ı Gençlik ve Spor Bayramı olarak gençlere armağan etmesi, geleceğimizin ve umudumuz olan gençlere verdiği önemin göstergesidir. Gençlik bitmeyen heyecanı ve azmi ile geleceğimizin teminatıdır. 
Gençlik ulusumuzun umudu, ülkemizin güçlü sesi, nefesi, enerjisidir. Bu nedenle 19 Mayıslar gençlere emanet edilmiştir. Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği olarak başarılı genç kızlarımıza üniversite eğitimleri ve yaşama hazırlanmaları konusunda yıllardır devam ettirdiğimiz çalışmalarımız, gelecekte de devam edecektir. 19 Mayıs Atatürk”ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Gök gürültülü dolu, sağanak
‘Köyünde kendine çalış’
‘3 ay kira almayın’
Hayvancılıkta döl çıkmazı!
Boyacıdan ayağa hizmet
SÜLOĞLU BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN
Su tasarrufunda püf noktası
Altında yükseliş devam
Hasada yakın takip
‘O nefes sana lazım olacak’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE