ANASAYFA
01 Haziran 2020 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
101. yıl buruk
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu 3. Dönem Genel Özlük Hukuk TİS Sekreteri Engin Çoğal, 19 Mayıs 1919 bağımsızlık ve demokrasi mücadelesinin başlangıcı ve Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutladı…
Haberin Yayın Tarihi: 20-05-2020 07:32
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
101. yıl buruk

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu 3. Dönem Genel Özlük Hukuk TİS Sekreteri Engin Çoğal, 19 Mayıs 1919 bağımsızlık ve demokrasi mücadelesinin başlangıcı ve Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutladı.
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu 3. Dönem Genel Özlük Hukuk TİS Sekreteri Engin Çoğal,  19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutladı. Başta yüce önderimiz Atatürk olmak üzere bize bağımsızlığımızı kazandıran Kurtuluş savaşımızın tüm kahramanlarını saygıyla anan Çoğal kutlama me-sajında şu ifadelere yer verdi:
"Bugün büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün Ulusal Kurtuluş Mücadelemizi başlatmak üzere Samsun'da bağımsızlık meşalesini yakışının 101. yıldönümünü sokaklarda kutlayamamanın burukluğunu yaşıyoruz.
Mustafa Kemal Atatürk'ün öncülüğünde 102 yıl önce 19 Mayıs 1919'da emperyalistlere karşı başlatılan ulusal mücadelemiz, emperyalizmin sömürüsü ve saldırısı altında ezilen tüm uluslara , izini sürecekleri bir yol çizmiştir. Bağımsızlığımızı ve ulusal bütünlüğümüzü hedef alanlar, Cumhuriyet düşmanlığı yaparak, sömürü düzeni ve işgaller karşısındaki onurlu duruşumuzu bozmaya çalışmışlardır.
Türkiye Cumhuriyeti'nin varlığını koruyabilmesi her şeyden önce Cumhuriyet'in değiştirilemez niteliklerinin, Atatürk ilke ve devrimlerinin yaşatılmasına, üniter devlet yapısının korunmasına bağlıdır. Fakat bugün Cumhuriyetimiz her zamankinden daha çok tehlike ve tehdit altındadır. Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesini ve kazanımlarını, Atatürk devrim ve ilkelerini benimseyip savunanlar baskı altındadır.
1919'da büyük kurtarıcı ve önderimiz öncülüğünde başlatılan bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin kazanılması ile 29 Ekim 1923'te kurulan ve parlamenter demokratik sisteme dayanan Cumhuriyet yönetiminden vazgeçilmiş, 
Cumhuru temsil ettiği ve 'bağımsız' olduğu tasavvur edilen Cumhurbaşkanlığı ortadan kaldırılmış,  adından başka hiçbir niteliği Cumhurbaşkanı olmayan tek bir kişiye dayalı bir sistem kurulmuş, meclisin en önemli yetkisi olan halk adına yasama yetkisi de tek bir kişinin kararnamelerine bırakılmıştır.
Böylece, Demokratikleşmenin ve özgürleşmenin temelini oluşturan laik, sosyal hukuk devletinin olmazsa olmazı olan Kuvvetler ayrılığının uygulandığı Demokratik Parlamenter sistem ortadan kaldırılmıştır,  
Üniversitelerin özerk yapıları ortadan kaldırılarak baskı altına alınmaya çalışılmakta, belli kesimlerin çevresinde oluşturulmaya çalışılan kadrolar, kariyer ve liyakat gözetilmeden partizanca dağıtılmaktadır. 
Türk Gençliği gelişmelerin farkındadır, kararlı adımlarla Cumhuriyet'in temel değerlerine, laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti'ne sahip çıkarak, aydınlık Türkiye'nin meşalesini taşımaya devam edecektir. Bu yolda Atatürk'ün Gençliğe Seslenişi, gelecek kuşaklara inancının ve güveninin göstergesidir. Her türlü tuzak ve engellemelere rağmen Türk gençliği, Atatürk'ün bu inancını boşa çıkartmayacaktır.
Türk Ulusu Cumhuriyeti'ne, O'nun temel felsefesine ve kazanımlarına sahip çıkmaya devam edecektir.
Bu duygu ve düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyor, başta yüce önderimiz Atatürk olmak üzere bize bağımsızlığımızı kazandıran Kurtuluş savaşımızın tüm kahramanlarını saygıyla anıyorum.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Gök gürültülü dolu, sağanak
‘3 ay kira almayın’
Hayvancılıkta döl çıkmazı!
‘Köyünde kendine çalış’
Boyacıdan ayağa hizmet
Altında yükseliş devam
SÜLOĞLU BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN
Hasada yakın takip
Su tasarrufunda püf noktası
‘O nefes sana lazım olacak’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE