ANASAYFA
01 Haziran 2020 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Daha nice 19 Mayıslara’
Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Edirne Şubesi Türk Ulusunun ve Türk Gençliğinin bayramını kutladı.
Haberin Yayın Tarihi: 20-05-2020 07:44
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Daha nice 19 Mayıslara’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Edirne Şubesi Türk Ulusunun ve Türk Gençliğinin bayramını kutladı.
CKD Edirne Şubesi Türk gençliğinin bayramını kutladı. Edirne Şube Başkanı emekli öğretmen Mine Hepgüllü, Genel Merkez adına Genel Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Gülümser Heper'in açıklamasını Edirne kamuoyu ile şöyle paylaştı:
"Mustafa Kemal Atatürk'ü, 19 Mayıs 1919'da işgale karşı Anadolu'daki direniş ve kurtuluş hareketlerini başlatmak üzere, İstanbul'dan Samsun'a çıkaran ülke gerçeklerini ve koşullarını iyi bilmek zorundayız. Cumhuriyet kadınlarının temel görevlerinden birisi, tarihini doğru kaynaklardan okumak; bilmek ve yorumlamaktır. Kısaca ifade etmek gerekirse durum şudur:
İşgalciler, “milli” ve “Türk” kelimelerini, milletin benliği ve vücuduyla birlikte unutturmak; yok etmek istemektedir. Mustafa Kemal Atatürk, Samsun'a gitmeden birkaç ay önce, Şişli'deki evinde Fransız Le Temps Gazetesi'nde Osmanlı Devleti haritası üzerindeki siyah benekli işgal noktalarını göstererek şöyle der:
 'Bakınız, memleketi nasıl taksim edeceklermiş, bütün Trakya elden gidiyor; İstanbul ve İzmir havalisi, vesayet altına alınıyor. Çukurova'yı Fransızlar, Akdeniz sahillerini İtalyanlar alıyor. Karadeniz'de Pontus hükümeti kuruluyor. Şark'ta müstakil birer Ermenistan ve Kürdistan vücuda getiriliyor. Geri kalan da bizim oluyor… Sebep de nedir biliyor musunuz? Bizim vahşi olmamız ! Harpte birçok insan öldürmüşüz ! . Anlaşılmış ki müstakil devlet kurmak kudret ve liyakatine sahip değilmişiz ! …'
İfade ettiğimiz üzere durum sadece 'Anadolu içlerine kıstırılmış Türk Milleti' senaryosundan ibaret değildir. İngiliz işgal gücü Başkomutanı, Mustafa Kemal'in, direniş örgütlemek için Samsun'a çıkacağını öğrenmiş; 'Bırakınız gitsin. Daha iyi olur. Böylece tüm Türk direnişini kökünden temizlemek fırsatını sağlamış oluruz' demiştir.
19 Mayıs 1919, Birinci Dünya Savaşı'ndan henüz çıkmış, yılgınlık ve fakirlik içinde, ihanet ve işgal kıskacında bir milletin, İstiklal Savaşı'nın başlangıcı olup; Türk Milleti'nin hiçbir koşul ve şartta tarihten silinemeyeceğinin de belgesidir.
Cumhuriyet kadınları, kadim Türk Milleti'nin onur ve şerefle tarihe geçirdiği tüm direniş hareketlerinde, Cumhuriyetin arkasındadır. Konumunu gelecek nesillere aktarma görev ve bilincindedir. Bu bilinç devam ettiği sürece, gelecekten endişemiz yoktur. Mustafa Kemal Atatürk'ün, 19 Mayıs'ı gençliğe emanet ederken, aslında onu Türk kadınının “İstiklal” bilincine emanet ettiğinin farkındayız. Ne mutlu Cumhuriyet emanetini taşıyanlara. Daha nice 19 Mayıslara. “

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Gök gürültülü dolu, sağanak
‘3 ay kira almayın’
Hayvancılıkta döl çıkmazı!
‘Köyünde kendine çalış’
Boyacıdan ayağa hizmet
Altında yükseliş devam
SÜLOĞLU BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN
Hasada yakın takip
Su tasarrufunda püf noktası
Top sektirmede 'Işık' hızı
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE