ANASAYFA
01 Haziran 2020 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Bahçeşehir'den üstün başarı
Bahçeşehir Koleji Edirne Kampüsü UP (Üstün Potansiyelliler) öğrencileri Türkiye Future Problem Solving International'20 (FPSI'20) yarışmasında büyük bir başarı elde ederek Türkiye 2.'si oldu…
Haberin Yayın Tarihi: 20-05-2020 07:56
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Bahçeşehir'den üstün başarı

Bahçeşehir Koleji Edirne Kampüsü UP (Üstün Potansiyelliler) öğrencileri Türkiye Future Problem Solving International'20 (FPSI'20) yarışmasında büyük bir başarı elde ederek Türkiye 2.'si oldu.
Bahçeşehir Koleji Edirne Kampüsü'nde öğrenim gören ortaokul öğrencileri, Bahçeşehir Koleji öğrencilerine özel uygulanan “Üstün Potansiyelliler Eğitimi” kapsamında öğretmenleriyle birlikte Kasım ayından bu yana emekle sürdürdükleri çalışmaların sonucu olarak katıldıkları FPSI yarışmasından Türkiye 2.'liği ile ayrıldı. Her sene düzenlenen FPSI programı bu yıl online olarak gerçekleştirildi ve bu yılki konu, güncel ve küresel bir problem olan “Pandemi” oldu. Yarışmaya heyecanla ve azimle hazırlanan Edirne Bahçeşehir Ortaokulu öğrencilerinden Berke Yay, Simay Nasılbilirsen ve Uygar Emir Sönmez, bu konudaki yaratıcı fikirleri, ürettikleri çözüm önerileri ve takım koçları Selen Tezcan'ın desteğiyle, programa dahil oldu. Öğrenciler, FPSI GIPS-MIDDLE kategorisinde yarışmaya katılan ülkemizdeki okullar arasında Türkiye 2.'si olarak, Bahçeşehir Koleji ailesini gururlandırdı. 
Bahçeşehir İlkokul ve Ortaokul Müdürü Mahmut Boztürk: “İçinde bulunduğumuz bu süreçte dahi hazırlıklarına hiç ara vermeden evde öğretmenlerinin de desteğiyle devam eden, çalışmalarını online olarak yürüten bu öğrencilerimizi ve emeği geçen tüm öğretmenlerimizi öncelikle kutlamak isterim. Bu çocuklar, ülkemizin ve geleceğimizin umudu olduklarını bir kere daha gösterdiler. Yarışma kapsamında, şuan tüm dünyanın en büyük problemi haline gelen 'Pandemi' konusunda buldukları çözüm önerileri, yaratıcı fikirleri ile öğrencilerimiz Türkiye 2.'si oldular, bu çok büyük bir başarı. Çocuklarımızın içindeki potansiyeli ve yetenekleri keşfederek uygun programlara dahil etme ve 21. yy becerileriyle donanmış bireyler olarak yetiştirme misyonumuzu bir kere daha layığıyla yerine getirdiğimizi görmüş olmak da ayrı bir gurur. UP programımızın oluşturduğu zeminle ve elbette içlerindeki potansiyelin doğru kullanımı ile bu çocuklarımız bugün bu başarıyı elde ettiler. Bahçeşehir Koleji olara; her çocuğun kendine özel bir farklılığı, yeteneği olduğunun bilinciyle daha birçok farklı alanda öğrencilerimizin kendisini fark etmesini sağlamaya ve başarılar elde etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.
UP eğitiminin misyonu nedir?
Programın misyonu Bahçeşehir Kolejlerinde öğrenim gören üstün potansiyelli öğrencilerin bilimsel tanılama yöntemleriyle keşfedilip ilgi, yetenek, bilişsel ve sosyal gelişim gibi bireysel farklılıklarını dikkate alan, öğrencilerin yaratıcılık, eleştirel düşünme, problem çözme ve etkili iletişim yeteneklerine sahip, 21.yy becerileriyle donanmış bireyler olarak yetişmelerini sağlamaktır.
UP Eğitim Programının içeriğinde FPSI programına da yer verilir, hazırlıkları program dahilinde yürütülür.
FPSI Programı nedir?
FPSI-Future Problem Solving (Gelecek Problemleri Çözme); sözlü ve yazılı iletişim becerilerini arttıran,takım çalışması ve işbirliğini pekiştiren, problem çözme becerilerini güçlendiren, öğrencilere araştırma becerileri kazandıran,küresel konular hakkındaki ve geleceğe yönelik farkındalığın arttırılmasını sağlayan, ayrıntılı çalışmaya teşvik eden yaklaşık 41 ülke ve eyalet programına kayıtlı uluslararası bir programdır.
Programın amacı, tüm dünyayı ilgilendiren küresel konularda, gelecek senaryoları sunarak bu senaryolara yönelik yaratıcı çözüm önerileri getirmektir. Üstün potansiyelli öğrencilerin oluşturduğu gruplar, takım halinde çalışarak kendileri verilen geleceğe yönelik senaryolar üzerinde “sorun belirleme”, “temel problemi belirleme”, “çözüm üretme”, “kriter belirleme”, “çözümlere kriterleri uygulama” ve “aksiyon planının yazma” gibi 6 adımdan oluşan basamakları uygulayarak, var olan küresel soruna yönelik çözüm getirmeye çalışmaktadır.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Gök gürültülü dolu, sağanak
Hayvancılıkta döl çıkmazı!
‘3 ay kira almayın’
‘Köyünde kendine çalış’
Boyacıdan ayağa hizmet
Altında yükseliş devam
SÜLOĞLU BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN
Su tasarrufunda püf noktası
Hasada yakın takip
‘O nefes sana lazım olacak’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE