ANASAYFA
04 Temmuz 2020 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘3 ay kira almayın’
Edirne'de vakıf kiracısı esnaf, Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne dilekçe ile başvurarak sözleşme hükümleri gereğince Nisan, Mayıs ve Haziran aylarından kira alınmaması ve kalan 6 aylık kira bedellerinde de kayda değer bir indirim yapılmasını istedi… CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, esnafı ziyaretinde pandemi nedeniyle çarşıların yeni açıldığını belirterek, “Kira almamak devleti zora sokmaz"  dedi…
Haberin Yayın Tarihi: 01-06-2020 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘3 ay kira almayın’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Tarihi çarşı esnafı kiraların ertelenme değil hiç alınmamasını istedi. Vakıf kiracısı esnaflar dilekçelerini Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne gönderirken, 'Devleti yanımızda görmek istiyoruz" dedi. CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu da esnafı ziyaret edip, "Kira almamak devleti zora sokmaz"  dedi.
Vakıf kiracıları Nisan, Mayıs ve Haziran ayı kira bedellerinin alınmamasını isteyerek hazırladıkları dilekçeleri Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne gönderdi. CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu da esnafı ziyaret etti. Esnaf ziyarette Doç Dr. Okan Gaytancıoğlu'na, pandemi nedeniyle çarşıların uzun süredir kapalı olduğu, yeni açıldığını ancak alışverişe kimsenin gelmediğini belirtti. 
Esnaflar, kira sözleşmesinde geçen “Kiracı, sözleşmenin devamı süresince, doğal afetler, grev, salgın hastalıklar, seferberlik gibi mücbir sebepler haricinde, sözleşme süresinin uzatılması, kira bedelinin indirilmesi, ödeme tarihi ve miktarlarının değiştirilmesi talebinde bulunamaz” hükmü gereğince, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarından hiç alınmaması ve kalan 6 aylık kira bedellerinde de kayda değer bir indirim yapılmasını istedi.
"ESNAFIMIZI YAŞATMAK ZORUNDAYIZ" 
Milletvekili Doç. Dr. Gaytancıoğlu, esnafın zor süreçten geçtiğini belirtti. Devletin anayasamız gereği esnafı korumak hükümlülüğünün bulunduğunu anımsatan Doç. Dr. Gaytancıoğlu şunları söyledi:
"Esnafımız zor durumda ve bugünlerde devletini yanında görmek istiyor. Burada yaklaşık 600 esnaf var. 3 ay bu esnafımızdan kira almamak devleti zora sokmaz ama esnafı bu zor günlerinde desteklersek hem devletimiz hem de esnafımız kazançlı çıkar. 
"3 AYIN KİRASI SONRAKİ AYLARA BÖLÜNMÜŞ"
Esnaf kiralarını ödemesinler diye bir erteleme çıktı. 3 ay kiralarını ertelediler. Ama öğrendik ki 3 ayın kirasını daha sonraki aylara eşit olarak bölmüşler. Bu son derece yanlış. 3 ay kirayı almayalım. Ondan sonraki ayları da Bilim Kurulu eğer pandemi devam ediyor diyorsa esnaflarımız lehine karar alsınlar, kiraları hiç almayalım. Devletimiz güçlüdür. Devletimiz bu kiralara muhtaç değildir. 600 esnafımızı biz yaşatmak zorundayız. Bu tarihi de yaşatmak zorundayız. Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne 600 esnafımız dilekçe verdi. Zaten kira sözleşmelerinde bir madde var. Salgın hastalıklar, başka felaketler olduğu zaman kiralar alınmayabilir diye bir madde var. Bu maddeden yararlanmak istiyorlar. Sadece evlerine ekmek götürmek istiyorlar. Borçların ertelenmesi, kredilerin ertelenmesi değil bir süre alınmamasını talep ediyorlar.”
"ÇARŞILARIN ESNAFIN HALİ ORTADA"
Esnaf, “Sağlıktan gerisi yalan. Ama sağlık olduktan sonra olması gereken de evlerimize ekmek götürebilmek, kazancımıza kaldığımız yerden devam edebilmek. Ama çarşımızın ve diğer tarihi çarşıların hali ortada. Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden ve devletimizden talebimiz kiralarımızın ertelenmesi, ötelenmesi değil pandemi süresince ve sonrasında kiraların esnaftan tamamen alınmaması yönündedir.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
ETUR kamusallaşıyor
OİM kapılarını açtı
Otellerin gözü kapılarda
Sıcakta ekmek mesaisi
Salgında ‘moralize’
Edirne'de tozdan sis!
Ata mirası tohumlara hasat
Siğilli bamyasına üniversite eli
Aksal'dan Karaismailoğlu'na ziyaret
evinibizesor.com hizmette
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE