ANASAYFA
10 Temmuz 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Hayvancılıkta döl çıkmazı!
1 Haziran Dünya Süt Günü pek çok ülke ile birlikte Türkiye'de de kutlanırken, Edirne Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Oğuz Akkuzu, bölgede damızlık hayvan sayısında azalma olduğuna dikkat çekerek, döl konusunda bu yüzden sıkıntı yaşadıklarını söyledi… Hayvancılıkta tüm yükün sütçülüğün omuzlarında olduğunu vurgulayan Akkuzu, "Sütçülükte kıpırdama olmadığı sürece hayvancılıkta canlanma bekleyemeyiz” dedi…
Haberin Yayın Tarihi: 01-06-2020 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Hayvancılıkta döl çıkmazı!

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
1 Haziran Dünya Süt Günü pek çok ülke ile birlikte Türkiye'de de kutlanırken, Edirne Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Oğuz Akkuzu, bölgede damızlık hayvan sayısında azalma olduğuna dikkat çekerek, döl konusunda bu yüzden sıkıntı yaşadıklarını söyledi. Hayvancılıkta tüm yükün sütçülüğün omuzlarında olduğunu vurgulayan Akkuzu, "Sütçülükte kıpırdama olmadığı sürece hayvancılıkta canlanma bekleyemeyiz” dedi.
Edirne DSYB Birliği Başkanı Oğuz Akkuzu öncelikle koronavi-rüsü salgınının hayvancılığı olum-suz yönde etkilemediğini açıkladı. Hayvancılığın durumunu ele alan Akkuzu üreticinin beklenti ve taleplerini de gündeme taşıyarak şunları söyledi:
"PANDEMİ ETKİLEDİ DİYEMEYİZ"
"Pandemi konusunda hayvan-cılık olarak bizim çok etkilendi-ğimiz söylenemez. Herhangi bir problem yaşamadık. Sadece hayvan pazarları biraz alım satımlarda problemler yaşadı. Müşteri azdı ama onda da çok büyük problemler olduğunu söyleyemeyiz. Bizim bölgemiz için konuşuyorum, büyük sıkıntılarımız olmadı. Hayvan borsaları açık, sadece pazarlar kapalı. Önümüzdeki aylarda oraların da açılacağına dair söylentiler var."
"YÜK SÜTÇÜLÜĞÜN OMUZLARINDA" 
Hayvancılıkta tüm yükün sütçülüğün omuzlarında olduğunu kaydeden Akkuzu şöyle dedi:
"Market fiyatlarına yansıyan oranda maalesef üreticinin satışındaki kârlılık oranı aynı olmuyor. Üreticiden %10 zam gelse markete öyle yansımıyor, %20-%30 olarak yansıyor. Ette ufak bir hareketlenme oldu ama o da tatmin edici bir seviyede değil. Sütte herhangi bir hareketlilik yok. Hayvancılıkta da bütün yük sütçülüğün omuzlarında. 
"SÜTÇÜLÜKTE KIPIRDAMA OLMALI"
Sütçülükte kıpırdama olmadığı sürece hayvancılıkta canlanma bekleyemeyiz. Onun haricinde besicilik çok takdir görmüyor, tabi besicilik de çok önemli ama hayvancılığın büyük bir kısmı sütçülükten geçiyor. 
"DAMIZLIK SAYISINDA AZALMA VAR"
Bölgemizde damızlık hayvan sayısında azalma var. Kalite olarak da bir azalma söz konusu. Yaklaşık 1 ay önce damızlık döl topladık. Dölü bulmakta sıkıntı çekiyoruz. Bölgemizde insanların belirli bir şekilde hayvan sayısında bir azalma var. Az öncede de dediğim gibi sütün para kazandırması lazım. İnsanları bu işe teşvik etmek lazım. 
"DESTEKLER ARTTIRILMALI"
Desteklerin miktarının arttırılması lazım. Bu konuları daha önce milletvekillerimizle de görüşme fırsatımız oldu. Bu pandemi konusunda insanlar biraz sokağa çıkmakta, görüşmekte sıkıntı yaşıyor. Bu konularda ellerinden gelen desteği sağlamaya çalışıyorlar.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirnespor'dan TFF'ye dava
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE