ANASAYFA
10 Temmuz 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Köyünde kendine çalış’
DSİ Emekli Bölge Müdür Yardımcısı, Yüksek Mühendis Hüseyin Erkin, salgın sırası ve sonrasında en fazla etkilenecek alanların hizmet sektöründe olacağını, burada ortaya çıkan işsizliğin tarım sektöründe değerlendirilebileceğini söyledi…
Haberin Yayın Tarihi: 01-06-2020 07:50
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Köyünde kendine çalış’

DSİ Emekli Bölge Müdür Yardımcısı, Yüksek Mühendis Hüseyin Erkin, salgın sırası ve sonrasında en fazla etkilenecek alanların hizmet sektöründe olacağını, burada ortaya çıkan işsizliğin tarım sektöründe değerlendirilebileceğini söyledi.
Erkin, yaptığı açıklamada tarımsal üretimin değeri ve öneminin salgın döneminde bir kez daha anlaşıldığına dikkat çekerek, “Cumhuriyeti kuran irade nasıl tarımsal üretimle endüstrisini ve kalkınmasını gerçekleştirmişse şimdi de bu yaşanan durumu fırsata çevirebiliriz” dedi. Erkin açıklamasında şunlara yer verdi:
“Covid-19 küresel salgını sırasında ve sonrasında en fazla etkilenecek alanlar hizmet sektöründe olacak. Bu sektörlerde hizmet kapasitesi dolayısıyla ekonomik zayıflama olacak, sonuçta birçok genç ne yazık ki işsiz kalacak.
Her musibetten bir sonuç çıkarılır misali, bizim ülkemize has kültürü zengin tarım sektörümüzde bu iş gücünü değerlendirebilme imkanımız var. Çünkü Türkiye'de tarımdaki işgücünün yaş ortalaması 50 yaşın üzerinde halihazırda.
Son 30 yılda (son 15 yılda daha fazla) kırsal kesimde tarımın payı giderek azalırken, yaş ortalaması sürekli bir artış gösterdi. Bunun sonucunda köylerde genç kalmadı. Hele Trakya köylerimizde 'benim kızanım koyun mu güdücek?' deyip 'evlenecek kızlar için delikanlının şehirde işi yoksa kız vermeyiz' gibi şartları maalesef ailelerin çocuklarını tarımdan uzaklaştırma düşüncesi, devletin yanlış tarım politikaları kadar etkili olmuş ve gençler tarımdan uzaklaşmıştır. Bu da tarımda yüksek gelirli üretimin giderek kaybolması ve tarımsal nüfusun azalmasına sebep olmuştur. Bu anlayış ve hükümetlerin yanlış politikaları ve belli ürünlere taban fiyat uygulamaları birçok ürünün ekilmesini unutturmuştur.  İşin daha kötüsü uluslararası tarım ve gıda baronlarının hibrit tohumları sayesinde yerli tohumlarımız yok edilmiş ve de sağlığımız ve topraklarımız riske sokulmuştur. Halbuki 40 yıl önce her köyde 'bağlık' semtleri vardı, her ailenin bağı vardı. Her çiftçi her türlü ürünü yetiştirebilirdi, hem ailenin karnı doyar hem de para kazanılırdı.
BAŞKASINA DEĞİL KÖYÜNDE KENDİNE ÇALIŞ !!!
Bu işgücünü istihdam edebilmenin en kolay ve en etkili yolu tarım sektörünü çok hızlı bölgesel planlamalar ve destek projeleriyle tarımsal üretimi arttırmak, endüstriyel tarım OSB'lerini çoğaltmakla boşa çıkacak genç işgücünü tarım sektörlerinde değerlendirmek ülkemiz ekonomisine de güç katacaktır. En önemlisi rahmetli Başbakan Bülent Ecevit'in çok istediği Köykent Projesi'nin CHP tarafından günümüz şartlarına göre dizayn edilerek yerel yönetimlerde acilen uygulama modelleri başlatması hem istihdam sağlayacak hem de ülkemizin kalkınmasında tıpkı Cumhuriyetin ilk yıllarındaki kalkınma hamlesini başlatacaktır. 
Tarımsal üretimin değeri ve önemi salgın döneminde bir kez daha anlaşıldı ve bu üretime ihtiyaç var.
Unutulmasın ki bu Corona  virüs salgını, tıpkı dünyada 91 yıl önceki ekonomi buhranına benzer bir buhrana sebep olacak görünüyor. Ülkemiz geçmiş tarihine bakarak feyz alıp, Cumhuriyeti kuran irade nasıl tarımsal üretimle endüstrisini ve kalkınmasını gerçekleştirmişse şimdi de bu yaşanan durumu fırsata çevirebiliriz.”
Kısaca sonuç itibarıyla, yatırım gereksinimi daha düşük, ithalata dayalı bir yatırım gerektirmeyen tarım sektörüne, devletin ve yerel yönetimlerin vereceği proje destekleri ve kooperatifleri destekleyici imkanlar yaratılarak tarımsal üretimde patlama yaratılabilinir.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirnespor'dan TFF'ye dava
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE