ANASAYFA
10 Temmuz 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
65 yaşa 'hapis hayatı'
DİSK'e bağlı Emekli-Sen Edirne Şubesi Başkanı Sait Dayıoğlu, 21 Mart'tan bu yana sokağa çıkma kısıtlaması devam eden 65 yaş ve üstünün, en temel haklarından mahrum bırakılarak birçok risk faktörüne açık hale getirildiğini söyledi...
Haberin Yayın Tarihi: 05-06-2020 09:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
65 yaşa 'hapis hayatı'

Olgay GÜLER
DİSK'e bağlı Emekli-Sen Edirne Şubesi Başkanı Sait Dayıoğlu, 21 Mart'tan bu yana sokağa çıkma kısıtlaması devam eden 65 yaş ve üstünün, yeni normalleşme sürecine dahil edilmemesine tepki gösterdi.
DİSK Edirne Şubesi'nde yönetim kuruluyla beraber basın açıklaması yapan Şube Başkanı Dayıoğlu, 65 yaş ve üstünün, en temel haklarından mahrum bırakılarak birçok risk faktörüne açık hale getirildiğini söyledi. Evde kalmanın bu kesimi pandemiden bir süre koruyacağını fakat rutin sağlık kontrollerini yaptıramadıkları için diğer risk faktörlerine açık hale geleceklerini söyleyen Dayıoğlu, kısıtlamanın son bulmasını istediklerini söyledi. 
Normalleşme sürecinde yapılan gevşetme çalışmalarıyla 65 yaş ve üstü dışında herkesin normale döndüğünü ifade eden Dayıoğlu şöyle konuştu;
'EMEKLİ VE YAŞLILAR BİRÇOK RİSK FAKTÖRÜNE AÇIK HALE GETİRİLDİ' 
 "Bizler, Emekliler Sendikası olarak, bu sürecin başından itibaren söyledik; bir kez daha hatırlatalım: 65 yaş üstü emeklilerin/yaşlıların “evde kalmaları” onları bir yere kadar pandemiden korurken, başta bu insanların rutin sağlık kontrolleri aksadığından pandemi dışındaki tüm sağlık sorunlarında artış yaşanacaktır. Sokağa çıkma yasağı bu insanlar için hareketsizlik anlamına gelmekte; hareketsizlik ise pek çok fiziksel ve zihinsel rahatsızlığa davetiye çıkarmaktadır. Psikolojik sağlığın, bedensel ve bilişsel yapının; bir bütün olarak insanın iyi olma halinin güneş, yürüyüş, iletişim gibi pek çok faktöre bağlı olduğu bir gerçekliktir. Covid-19'un en büyük risk grubunu oluşturan emekliler/yaşlılar en temel haklarından dahi mahrum bırakılarak pek çok başka risk faktörüne açık hale getirilmiştir. 
'İNSAN HAKLARI İHLALİ BOYUTU KAZANDI' 
Halihazırda pandemi süresince alınmış önlemler insan hak ve özgürlüklerini pek çok açıdan ihlal etmiştir; ancak küresel salgından korunmak için belirli kısıtlamalar yapılması elbette toplum sağlığı için olumlu sonuçlar doğurabilir. Ne var ki ülkemizde yapılan düzenlemeler, en başından itibaren ve özellikle de son gevşetmelerle bir düzenleme değil bir insan hakları ihlali boyutu kazanmış durumdadır. Kısıtlamaların belli bir yaş grubuna yönelik olmasının, biz emekli/yaşlıları, tüm gün dışarıda olması gereken, çalışan, okuyan yakınlarımızın taşıma riski olduğu virüsten korumayacaktır. Bütün topluma genelleştirilmemiş olan bir kısıtlamanın olumlu sonuçlar getirmesini beklemek rasyonel olmaktan çok uzaktır.
'65 YAŞ ÜSTÜNE HAPİS HAYATI YAŞATILIYOR' 
65 yaş üstü bireylere yaşatılan bir hapis hayatıdır. Üstelik alınan kararlarla hayata geçirilen “yeni normalin” salgınla bilimsel bir mücadele anlamında bir temeli yoktur. Yaşlıların, yaşamlarının emeklilik sonrası dönemlerinde, yüksek bir refah seviyesinde yaşamalarını garanti altına alması gereken iktidarlar, yasakları bu kesimle sınırlı tutarak temel insan hak ve özgürlüklerine aykırı davranmaktadır. Ne yazık ki, burjuvaziden kurucu ilkelerine uygun hareket etmesini talep etmek, biz yaşlılara/emeklilere düşmektedir. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinde açıkça yer alan ayrım yapma yasağına, pandemi döneminde de uyulmamıştır, uyulmamaktadır”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirnespor'dan TFF'ye dava
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE