ANASAYFA
10 Temmuz 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Trakya Birlik'te yüz yüze ilk toplantı
Türkiye'nin en büyük üretici kuruluşlarından Trakya Birlik Yönetim Kurulu da 1 Haziran'da başlayan normalleşmeyle birlikte yüz yüze, sosyal mesafeyi koruyarak, maskeli ilk toplantısını gerçekleştirdi…
Haberin Yayın Tarihi: 05-06-2020 09:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Trakya Birlik'te yüz yüze ilk toplantı

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Türkiye'nin en büyük üretici kuruluşlarından Trakya Birlik Yönetim Kurulu da 1 Haziran'da başlayan normalleşmeyle birlikte yüz yüze, sosyal mesafeyi koruyarak, maskeli ilk toplantısını gerçekleştirdi. Başkan Ahmet Akgün toplantı öncesi yaptığımız görüşmede süreci değerlendirdi ve bugüne kadar sorunsuz atlattıklarını söyledi. Akgün, “Çiftçiyi üzmeyen fiyatlar olmalı, biz onların sigortasıyız” dedi. 
Trakya Birlik Yönetim Kurulu da Mart ayından bu yana toplantılarını bugüne kadar Korona salgınına tedbir amaçlı telekonferans yönetimiyle sürdürdü. 
YÜZ YÜZE İLK TOPLANTI
1 Haziran'da başlayan normalleşmeyle birlikte ilk yüz yüze toplantısını yönetim Ahmet Akgün başkanlığında sosyal mesafeyi koruyarak maskeli gerçekleştirdi. Toplantı öncesi görüştüğümüz Başkan Akgün süreci şöyle değerlendirdi:
“Dünyayı etkileyen süreç bizde de sürüyor. Süreç çiftçimizi de üretim sahasındaki fabrikada çalışanı da bizi de etkiledi. Bizim için önemli olan insan sağlığı, çalışanlarımızın sağlığı ve üretime devam edebilmek. Üretime devam edebilmemiz için de bilhassa fabrikalarımızda, birliğimizde, kooperatiflerimizde bir dizi önlemler aldık. Önlemlerin başında kooperatiflerde ve birlikte mesai saatlerini değiştirdik ve çalışanlarımızın yüzde 50'sini izne çıkardık. 
“ÇALIŞANLARIMIZI MAĞDUR ETMEDİK ETMEYECEĞİZ”
Hastalık süresinin 15 gün olması sebebiyle fabrikalarımızda ve kooperatiflerimizde çalışanlarımız 15 gün çalışıp 15 gün izin kullandırıyoruz. Çalışanlarımızı yarıya düşürerek önlem aldık. Çalışanlarımızı hiçbir şekilde mağdur etmiyoruz edilmeyecek de. Maddi sıkıntı veya problemi olan olursa ne gerekiyorsa yapacağız. Üretime devam etmemiz gerekiyor. Üretime devam edebilmek için bilhassa fabrikalarımızda 8 saat 3 vardiya olan çalışma saatlerini 12 saat 2 vardiyaya düşürdük. Çalışanlarımızı 15 gün çalıştırıp 15 gün izine çıkararak ve izole ederek devam ettik. Bugüne kadar bir hastalığımız olmadı. 
“SÜRECİ SORUNSUZ ATLATTIK TEDBİRE DEVAM”
Süreci bugüne kadar sorunsuz atlattık. Bugünden sonra da aynı şekilde koruma tedbirlerine devam etmek mecburiyetindeyiz. Bu süreç ayçiçeği ekimlerinin başına denk geldi. Bilhassa Edirne'de olan ekimlerimiz hemen hemen bitti. 
“BU YIL SATIŞLARIMIZDAN MEMNUNUZ”
Türkiye'nin ve Trakya'nın tamamında 48 kooperatifimizin olduğu bölgelerde ayçiçeği ekimlerimiz bitti. Bazı yerlerde hastalıktan dolayı problemler var. O problemler devam ediyor. Bozulan ve tekrardan ekilen ayçiçeği ekimleri var. Bazı çeşitlerdeki problemler devam ediyor. Bazı kooperatiflerde inatla o çeşitleri eken arkadaşlarımızın sıkıntıları oldu. Ama süreç devam ediyor. Bugüne kadar uzun vadeli ve kısa vadeli ortaklarımıza 400 milyon TL'ye yakın kredi dağıttık. Sürecin de sonuna geldi. Bu arada da rekolte beyannamesi verim aşamasına girdik. Umarım ortaklarımız rekolte beyannamelerini de tamamlanır ve bu süreç devam eder. Biz ayçiçeğinin iyi yerde olabilmesi ve kurumun başarılı olabilmesi için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Kurum bayağı bir mesafe aldı. Bu yıl satışlarımızdan oldukça memnunuz. Buradan da inşallah güzel kârlar elde edip ortaklarımıza daha da iyi faydalar sağlayacağımıza inanıyoruz.” 
 “48 KOOPERETİFTEN HİÇBİRİ KAPANMADI”
1 Haziran normalleşme sürecine de değinerek tedbiri elden bırakmamak gerektiğini belirten Akgün, “48 kooperatifin hiçbiri kapanmadı” dedi ve şöyle ekledi:
“Bütün herkesin eski alışkanlıklarından vazgeçmesi lazım. Önemli olan bu. Biz bu işi kendi kafamızda bitirebiliriz. Önce kendi kafamızda bitirmemiz lazım. Bizim örf, adet ve geleneklerimizde tokalaşmak, selamlaşmak çok önemli ama uzaktan selamlaşmayı öğrenmemiz lazım. Birbirimize uzak konuşmayı öğrenmemiz lazım. Yeniden bir düzen kurulması gerekli. Bu düzene de kendimiz, çocuklarımız, sağlımız için devam etmemiz lazım. Pandemi bitecek gibi gözükmüyor. Bir dalgası daha çıkacakmış gibi bir izlenim var ama biz önlemlerimizi almamız lazım ve o şekilde devam etmemiz lazım. Bu süreç boyunca 48 kooperatiften hiçbiri kapanmadı. Titizlikle devam ediyoruz. Bu süreçte kooperatiflerimizde eğer yaşı 65'in üzerinde olan varsa onlara da eve kadar hizmet edip köye kadar giderek imzalarını alarak hizmete devam ettik. Telefonla internet ortamında bu süreci bu şekilde değerlendirdik. Bugüne kadar yaptıklarımızla Trakya Birlik olarak hiçbir sıkıntımız yok.”
“GEÇEN SENEKİ FİYATLAR İNŞALLAH SÜRER”
Ayçiçeği alımı ile ilgili de Akgün, “Ayçiçeği Ağustos'un 15'i 20'sinden sonra veya Eylül ayında alınmaya başlar. O sürece kadar da çalışmalarımız devam edecek. Bu işin daha ilk safhasındayız. Çünkü her yıl ayçiçeği fiyatıyla ilgili çalışmalar dolara göre Türkiye'nin durumuna göre buğday ve ayçiçeğinin kalitesine göre değişmektedir. İnşallah Tarım Bakanlığı'nın geçen sene açıkladığı fiyatlar devam eder” dedi.
“BİZ ONLARIN SİGORTASIYIZ”
Çiftçiyi üzmeyen fiyatlar olmasını isteyen Akgün, “Hükümetten elbette bir beklentimiz var. Buğday ve ayçiçeğinin bir paritesi var. Bu paritenin üzerinden ayçiçeğinin fiyatının bir yere taşınması lazım. Doların da artmasından dolayı fiyatlar 3 liralar civarında. Tabi sezonda bir yere gelecektir. Sezonda bir yere geldiğinde çiftçiyi üzmeyen fiyatlar olması lazım. Çiftçiyi üzmeyen fiyatların olması için de biz burada onların sigortasıyız. Ortağımızın menfaatine ne düşüyorsa onları bir bir gerçekleştireceğiz” diye konuştu. 
“SON YAĞIŞLAR FENA DEĞİL”
Son yağışlara da değinerek, “Fena değil” diyen Akgün, “Senin başında yağmur yağmaması bizi korkutmuştu. Bazı bölgelerde bilhassa Lalapaşa ve Süloğlu'nun bir kısmında sıkıntılar var. Buğdaylarda verim az olacak gibi gözüküyor, fazla yağış alamadılar. Genele baktığımızda son zamanlardaki yağmurlar fena değil. Buğdaylar da genele baktığımızda fena durmuyor. Umarım iyi verimler alırız. Fiyat da önemli ama esas önemli olan ayçiçeğinde de buğdayda da verim” diye konuştu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirnespor'dan TFF'ye dava
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE