ANASAYFA
10 Temmuz 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Salgında bile talana devam
Edirne Kent Konseyi Dünya Çevre Günü açıklamasında, adı 'Çevre ve Şehircilik' olan ve doğayı, çevreyi korumakla sorumlu olan Bakanlığın resmi sitesinde her gün doğaya zarar verecek yatırımların duyuruları yapıldığını belirterek, pandemi döneminde bile emek ve doğayı sömüren, tüketimi körükleyen sisteme devam edildiğini bildirdi…
Haberin Yayın Tarihi: 05-06-2020 08:04
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Salgında bile talana devam

Edirne Kent Konseyi (EKK), adı 'Çevre ve Şehircilik' olan ve doğayı, çevreyi korumakla sorumlu olan Bakanlığın resmi sitesinde her gün doğaya zarar verecek yatırımların duyuruları yapıldığını belirterek, pandemi döneminde bile emek ve doğayı sömüren, tüketimi körükleyen sisteme devam edildiğini bildirdi.
Edirne Kent Konseyi Adına Çevre Çalışma Grubu Sözcüsü Yılmaz Eren, Dünya Çevre Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, mahkeme kararlarına rağmen Keşan Sazlıdere Köyü'ndeki FSRU limanı ve Tekirdağ Ceyport Limanı Etüd çalışmalarını örnek göstererek şunları kaydetti; 
“Doğaya verilen her zarar, bir çok canlı türünün yok olmasına ve yaşam alanlarımızın daralmasına, daha sık hastalanmamıza veya yeni hastalıklara  yol açmaktadır. Aylardır ülkemiz ve  Dünya üzerinde bir kabus gibi çöken  salgın hastalıkların  bu kadar güçlü egemenlik kurma nedenlerinden biride doğanın bozulmasıdır. 
Bilim insanları, aylardır süren karantina sürecinde;  uçak, araba gibi toplu taşım ve ulaşım araçlarının sefer sayılarının azalması, ayrıca fabrikaların, termik santrallerin v.b. sanayi tesislerinin üretimlerinin en aza çekilmesi  sonucunda dünyada kirlenmenin azaldığını ve Dünyanın  on dört yıl önceki haline geldiğini tespit etmişlerdir. Yine salgın bize göstermiştir ki doğal tarım ve hayvancılığın sağlıklı toplum oluşmasında vazgeçilmezdir. Doğal tarımsal üretimin insanlığın geleceği için önemi bir kez daha kanıtlanmıştır.
Bilim insanlarının 'Doğaya gelişigüzel müdahale edilmesi daha fazla salgın hastalığa yol açabilir' görüşü benimsenirken, salgın günlerini fırsata çevirenler, doğayı talan ve katliamlarına devam etmişlerdir. Yakın çevremizde Kaz Dağları'nda altın aramaları, Kanal İstanbul Projesinin yaşama geçirilmesi, mahkeme kararlarına rağmen Keşan Sazlıdere Köyü'ndeki FSRU limanı ve Tekirdağ Ceyport Limanı Etüd çalışmalarının devam ettirilmesi, deniz kıyılarının şirketlere kiralanması hatta meraların paralı hale getirilmesi bunlardan sadece birkaç tanesidir. 
ADI 'ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK'
Ne yazık ki  adı 'Çevre ve Şehircilik' olan ve doğayı, çevreyi korumakla sorumlu olan Bakanlığın resmi sitesinde her gün doğaya zarar verecek yatırımların duyuruları yapılmaktadır. Pandemi  döneminde; yöneticilerimizin, sermaye sahiplerinin talepleri doğrultusunda  emek ve doğayı sömüren, tüketimi körükleyen sistemi devam ettirebildiklerini  görmekteyiz. 
Ekonomi politikaları ile paralel yürütülen çevre politikaları, doğamızı ve kentlerimizi yok etmektedir. Kentler yeni liberal projelerle yeniden düzenlenmektedir. Bunun sonucunda birileri güç ve para kazanıp servet birikimi yaparken, diğerleri bu servet birikiminden olumsuz şekilde etkilenmekte ve fakirleşmektedir.   
Bizler deneyimlerimiz ve bilgilerimizle hayatımızı yönlendirmeli ve bu gidişe karşı çıkmalıyız. Bu hak insan olma ve insanlığın devamını sağlama hakkıdır. Bu nedenle toplumsal olarak hak arama mücadelemizde her koşulda yanımızda olan mimar, mühendis, avukat, doktor ve benzeri meslek kurumlarını kendine bağlamak, kapıkulu yapmak isteyen iktidara karşı insanı, doğayı, emeği ve meslek onurunu savunan dostlarımızla birlikte olduğumuz da belirtiyoruz.
Bu nedenlerle,  her yıl farkındalık yaratmak adına kutlanan Dünya Çevre Günü'nü bu kez daha farklı değerlendirmekteyiz. Yerelimizden başlayarak tüm dünyadaki ekolojik yıkımlara karşı herkesi mücadeleye katabilen sürekli bir farkındalık yaratmalıyız. Doğayı korumanın önemini ve doğa katliamcılarına karşı mücadele etmenin bir insanlık ve yurttaşlık görevi olduğunu anlatabilmeliyiz. Ekolojik Yıkımlara Karşı Farkındalık Haftası da diyebileceğimiz Dünya Çevre Gününde, kentliler olarak her şeyin farkında olduğumuzu ve insan emeğini, doğayı ve bilimi her koşulda savunarak mücadelemize devam edeceğimizi belirtiyoruz. Bu yolda birlikte olacak tüm kentlilerimizi de birlikte olmaya davet ediyoruz.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirnespor'dan TFF'ye dava
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE