ANASAYFA
21 Ocak 2021 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Edirne'ye kontrollü giriş
Edirne Valiliği'nin HDP'nin 15 Haziran'da Edirne ve Hakkari olmak üzere iki koldan başlatacağını duyurduğu “Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü” öncesi il dışından gelenlere yönelik kısıtlaması üzerine güvenlik güçleri kentin girişlerindeki kontrollerini arttırdı... Karşıt görüşlü gruplar arasında oluşabilecek gerginlik ve koronavirüs önlemlerinin neden gösterildiği kararın ardından Edirne'ye girişlerde Jandarma ekipleri tarafından sürücü ve yolcuların kimlikleri kontrol edilirken, araçlar da kontrollü olarak şehre alındı... 
Haberin Yayın Tarihi: 15-06-2020 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Edirne'ye kontrollü giriş

Olgay GÜLER
Edirne Valiliği'nin, HDP'nin yürüyüş kararına karşı önlem amaçlı şehir girişlerine getirdiği kısıtlamalarda güvenlik güçleri kontrollerini arttırdı. 
CHP'li vekil Enis Berberoğlu ile HDP'li vekiller Leyla Güven ve Musa Farisoğulları'nın milletvekilliklerinin ardından HDP yönetimi iktidarın baskılarına karşı yürüyüş kararı almıştı. Farklı illerden gerçekleştirilecek yürüyüş bir durağı ise Selahattin Demirtaş'ın tutuklu bulunduğu Edirne'ydi. Edirne Valiliği geçtiğimiz günlerde, söz konusu yürüyüş dolayısıyla oluşabilecek gerginlik nedeniyle şehir girişlerine kısıtlama getirdi. Kısıtlamanın ardından Edirne girişinde güvenlik güçlerinin aldıkları önlemler arttırıldı. 
KENT GİRİŞLERİNDE ÖNLEMLER ARTTIRILDI
Kısıtlama kapsamında kent girişinde İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı ekipler kontrol noktaları oluşturdu. Kontrol noktalarında, Edirne gişelerinden girilen araçlar durdurularak kimlik kontrolü yapıldı. Ekipler, araçların bagajlarını da kontrol ederken koronavirüs önlemleri kapsamında da uyarılarda bulundu. 
14 -17 Haziran 2020 arasında geçerli olan Edirne Valiliği'nin kısıtlama kararı şöyle duyurulmuştu;
Edirne Valiliği, HDP'nin 15 Haziran'da Edirne ve Hakkari'den iki koldan başlatacağı ve 20 Haziran'da Ankara'da sonlandıracağını duyurduğu “Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü” öncesi şehir dışından gelenlerin il geneline girişlerine 14-17 Haziran tarihleri arasında sınırlandırdı. Valilik, eylemlerin düzenlenmesi durumunda karşıt görüşlü gruplar arasında gerginliklerin yaşanabileceği, katılımcılar ile diğer yurttaşlar arasında olayların meydana gelebileceği, koronavirüsle mücadeleyi zafiyete uğratabilecek şekilde kişiler arası teması arttıracağının öngörüldüğü belirterek aynı sürelerde her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşü, miting gibi etkinliklerin yasaklanmasını da kararlaştırdı.
Edirne Valiliği'nin durusunda şunlara yer verildi:
“Çin Halk Cumhuriyeti'nin Vuhan kentinde ortaya çıkan ve birçok ülkeye yayılan, Dünya Sağlık Örgütü tarafından da Pandemi (Salgın Hastalık) olarak ilan edilen Coronavirüs (Covid-19) salgınının ülkemizde yayılmasının önlenmesi için gerekli tedbirler alınmaya devam edilmektedir. Fiziksel temas, solunum vb. yollarla çok hızlı bulaşabilen ve enfekte olan insan sayısını tüm dünyada hızlı şekilde yükselten Coronavirüs (Covid-19) salgınının, halk sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına sosyal hareketliliğin ve kişiler arası temasın azaltılarak sosyal izolasyonun mutlak şekilde sağlanması hayati öneme haizdir. Aksi davranışlar virüsün yayılımını hızlandırarak vaka sayısı ile tedavi gereksinimini arttıracak, vatandaşlarımızın hayatlarını kaybetme riskini yükselterek toplum sağlığı ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına sebep olacaktır.
TBMM`nin 4 Haziran 2020 tarihli oturumunda; CHP İstanbul Eski Milletvekili Kadri Enis Berberoğlu, HDP Diyarbakır Eski Milletvekili Musa Farisoğulları ve HDP Hakkari Eski Milletvekili Leyla Güven`in hüküm giydiklerine dair kesinleşen mahkeme kararlarına istinaden Anayasa`nın 84. maddesine göre Millet-vekillerinin düşürülmesi ve neticesinde tutuklanarak cezaevine gönderilmelerini protesto etmek amacıyla ilimizde ve bazı illerimizde toplanma çağrıları yapıldığı bilinmektedir.
Bu tür eylemlerin ilimizde düzenlenmesi durumunda karşıt görüşlü gruplar arasında gerginliklerin yaşanabileceği, şiddet içerikli sokak eylemlerinin meydana gelebileceği, katılımcı şahıslar ile diğer vatandaşlarımız arasında sözlü ve fiziksel olayların meydana gelebileceği, kamu düzeni ve güvenliğinin tehlikeye düşebileceği, Coronavirüs (Covid-19)`le mücadeleyi zaafiyete uğratabilecek şekilde, kişiler arası teması arttıracağı öngörülmektedir.
Bu ve benzeri istenmeyen olayların önüne geçilebilmesi, tesis olunan huzur ortamı ile milli güvenlik ve kamu düzeninin bozulmaması, Cumhuriyetin temel nitelikleri, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü, başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması, Coronavirüs (Covid-19) salgınının yayılmasının önlenmesi, genel sağlığın korunması amacıyla, 14/06/2020 günü saat;08:00`dan 17/06/2020 günü saat;08:00`a kadar (3) üç gün süreyle;
İkinci paragrafta belirtilen konuyla ilgili olarak il dışından ilimize gelmek isteyen kişilere müsaade edilmeyerek 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11. maddesinin 'C' bendinin ek paragrafı gereğince, ilimize girişlerin sınırlandırılmasına,
Yine ikinci paragrafta belirtilen konuyla ilgili olarak Edirne il sınırları içerisinde (il merkezi, ilçeler, polis ve jandarma sorumluluk bölgelerinin tamamı) düzenlenebilecek her türlü Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü, Miting, Açık Hava Toplantısı, Yürüyüş, Protesto Eylemi, Oturma Eylemi, Açlık Grevi, Stant Açma, Çadır Kurma, İmza Kampanyası, Konser, Şenlik, El İlanı/Bildiri/Broşür Dağıtma, Afiş/Poster Asma vb. etkinliklerin 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17. maddesi ile 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C ile 66. maddeleri gereğince yasaklanmasına,
Bu hususta alınan ve ilan olunan karar ve tedbirlere uymayanlar hakkında başta Türk Ceza Kanunu olmak üzere Umumu Hıfzıssıhha Kanunu, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu ve diğer kanunlara göre adli ve idari işlem yapılması karar verilmiştir. Tüm kamuoyuna duyurulur.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne’de elektrik kesintisi
İba bu kez seçimle geldi
Uzaktan anne yemeği
Sistemle yola devam
Ekmekte zam yolda
Oynadığı her takımda “Kral” oldu
Sahte döviz makineye takıldı
Müftülük ek binada
EDESOB'tan ‘şeker' gibi protokol
‘Esnaf da HES koduna geçsin’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama