ANASAYFA
04 Temmuz 2020 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
İç gümrüğe uzlaşı önerisi
Edirne Sanayicileri ve İşadamları Derneği Başkanı İsmet Açıkgöz,  1. sınıf tarım arazisi kavramının her türlü yatırımın önünde büyük bir engel olduğuna dikkat çekerek, Havsa'daki Lojistik Bölge çalışmaları aşamasında koparılan fırtınanın içler acısı olduğunu söyledi…
Haberin Yayın Tarihi: 24-06-2020 09:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
İç gümrüğe uzlaşı önerisi

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Edirne Sanayicileri ve İşadamları Derneği (EDSİAD) Başkanı İsmet Açıkgöz,  1. sınıf tarım arazisi kavramının her türlü yatırımın önünde büyük bir engel olduğuna dikkat çekerek, Havsa'daki Lojistik Bölge çalışmaları aşamasında koparılan fırtınanın içler acısı olduğunu söyledi.
EDİSAD Başkanı İsmet Açıkgöz, Covid -19 pandemi sürecinin Edirne'de işletmeleri çok olumsuz etkilediğini vurguladı. Açıkgöz, “Ekonomimizin ağırlıklı olarak hizmetler sektörü ve küçük işletmelerden oluşması dolayısıyla bu etki daha fazla oldu. İşletmelerimiz, Mart ayından bugüne kadar çalışanlarımız için verilen devlet desteklerinden özellikle kısa çalışma desteği ile bir miktar rahatladı. Bu destek kriterlerine ulaşamayan çalışanlar mağdur oldular” dedi. 
“YÖNETİLMESİ ZOR BİR DÖNEME GİRECEĞİZ” 
“Yönetilmesi zor bir döneme gireceğiz” diyen Açıkgöz yönetim kurulu adına açıklamasında şu ifadele yer verdi:
“Temmuz itibariyle yeni düzene geçişte yeni yaşam kriterleri; sosyal mesafe gibi kriterler iş yapma şeklimizi değiştireceğimiz durum maliyetleri etkileyecek ve hizmet alımlarının pahalılaşması ile yönetilmesi zor bir döneme gireceğiz. Yaşayarak göreceğiz.
Üç aylık korunma sürecinde evden çalışma kısıtlı sürelerle çalışma gibi süreçler yaşadık. Bu arada hiç olmadığı kadar sakin bir ortamda geleceği nasıl yöneteceğimizi planlamak üzere eğitim çalışmalarına katıldık.
Konfederasyonumuz TÜRKONFED'in hazırladığı Webinar programları ile zoom iletişim kanalı üzerinden Türkiye'nin önemli işletmelerinin kurucularını, akademisyenleri, dijitalleşme üzerine hizmet veren uzmanları e-ticaret, e-ihracat firmalarının üst düzey yöneticilerini bu kanalla izlemek fırsatını bulduk.
Yeni durumda işletmelerde dayanıklılık çalıştayları ile işletmelerde dayanıklılık, rekabet gücümüzü yapılandırmak gibi konular yapılan anketler ve sonuçlarının paylaşılmasıyla yol haritaları belirlendi. İşletmelerimizin noksanlarını sorgulamak imkânı bulduk.
İnternet üzerinden makaleler, raporlar okuduk. İşletmelerin değişim dönüşüm üzerine kafa yorma şansı yakaladık. Kimiz, neredeyiz ne kadar rekabetçiyiz?
Yaşadığımız bölgede yeni yatırım olanakları da gündem oldu. Bölgemizin dinamiklerini sorgulama imkânı bulduk.  
“365 GÜN İSTİHDAM YARATABİLECEK YATIRIMLARI KAZANDIRMAK GÖREVİMİZ”
Edirne yatırım imkânları açısından sanayi ve ticaret için oldukça kısıtlamalar olan bir bölge. Edirne'ye 2009 yılında hazırlanan 'Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Çevre Düzeni Planı' ile verilen görev ağırlıklı olarak tarım faaliyetleri ve hizmetler sektörü ve bu sektörlere yatırım yapılması işaret ediliyor. Oldukça iyi niyetlerle hazırlanmış bir rapor. Raporda Marka Kent, Tarımsal Alt Bölge, Tarımsal organize Bölge, Lojistik Merkez, Serbest Ticaret Bölgesi gibi dinamikler var. Rapor hazırlanma aşamasında yerel dinamiklerin görüşlerine başvurulduğunu fark edemedik. Tarımda istihdamın artık sınırlı olduğunu varsayarsak istihdam için yalnız tarımın katma değerinin yetmeyeceği de açık. Bizimde şehrimizi yönetenlerle birlikte iş insanları olarak,12 ay / 365 gün istihdam yaratabilecek bu tip yatırımları bölgemize ve şehrimize kazandırma görevlerimiz vardır diye düşünüyoruz.
“TEŞVİKLERLE YENİ GİRİŞİMCİLER ÖZENDİRİLMELİ”     
Marka kentin gereği olarak Edirne Turizm Bölgesi ilan edilmedi, Serbest Ticaret Bölgesi ile herhangi bir eylem göremedik. Tarımsal Organize Bölgeler emekleme aşamasında. Bu bölgelerin faaliyete geçmesi halinde yatırımlarını buraya taşıyacak firmaları bulmakta zorlanılacak. Zira, mevcut tesislerin mevcut yerinden sökülüp buralara taşınması bayağı külfetli bir iş. Bu durumda teşviklerle yeni girişimcilerin özendirilmesi gerekiyor.
“1.SINIF TARIM ARAZİSİ KAVRAMI YATIRIMIN ÖNÜNDE ENGEL”
Diğer taraftan planda Lojistik bölge çalışmaları aşamasında koparılan fırtına içler acısı. 1. Sınıf tarım arazisi kavramı her türlü yatırımın önünde büyük bir engel. Avrupa'da da görüyoruz şehirlerin hemen yanında yapılanmalar sorgulanmakla birlikte tesisleşme sürüyor. Stratejik öneme haiz ve bölge ekonomisine katkı verecek tesisler yapılıyor. Bu alanların toplam alandaki oranı nedir? Esas soru bu olmalı. Gerekli mi değil mi? Şehrin rekabet gücüne katkı verir mi? Yaşam kalitesini arttırır mı? Yeni yatırımları özendirir mi? Bu soruların cevabında konsensüs sağlanırsa her şey daha güzel olur.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
ETUR kamusallaşıyor
OİM kapılarını açtı
Otellerin gözü kapılarda
Sıcakta ekmek mesaisi
Salgında ‘moralize’
Edirne'de tozdan sis!
Ata mirası tohumlara hasat
Siğilli bamyasına üniversite eli
Aksal'dan Karaismailoğlu'na ziyaret
Kurbanlık baskül fiyatları
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE