ANASAYFA
04 Temmuz 2020 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Feyzioğlu’na büyük tepki
Edirne Barosu delegeleri ve eski dönem baro başkanları, Ankara'da yürümelerine izin verilmeyen baro başkanlarının yanında olduklarını göstermek amacıyla basın açıklaması yaptı… Edirne Barosu Başkan Yardımcısı Avukat Aylin Arıkan, Anıtkabir'de Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ile birlikte bulunduğu için tepki toplayan Edirne Barosu Başkanı Avukat Alper Pınar'ın, baro başkanlarının Ankara'ya sokulmadığını öğrenmesiyle hemen yanlarına gittiğini ve destek verdiğini söyledi… Edirne Barosu eski başkanlarından Avukat Coşkun Molla ise TBB Başkanı Feyzioğlu'nun Anıtkabir'e baro başkanlarını beklemeden gitmesini 'kaçak eylem' olarak nitelendirdi…
Haberin Yayın Tarihi: 24-06-2020 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Feyzioğlu’na büyük tepki

Olgay GÜLER
Edirne Barosu delegeleri ve eski dönem baro başkanları, 'savunma yürüyor' sloganıyla 19 Haziran'da 80 ilden başlatılan yürüyüşte Ankara'ya alınmayan baro başkanlarının yanında olduklarını göstermek amacıyla basın açıklaması yaptı.
Edirne Adliyesi'nde toplanan çok sayıda baro delegesi ve eski dönem baro başkanı, Ankara'da yürümelerine izin verilmeyen baro başkanlarına destek verdi. Basın açıklamasında konuşan Edirne Baro Başkan Yardımcısı Avukat Aylin Arıkan, Edirne Barosu Başkanı Alper Pınar'ın Anıtkabir'de TBB Başkanı Metin Feyzioğlu'nun yanında bulunmasına da açıklık getirdi. Edirne eski dönem baro başkanlarından Avukat Coşkun Molla ise TBB Başkanı Metin Feyzioğlu'nu eleştirerek, Anıtkabir'de diğer başkanları beklemeden gitmesini 'kaçak eylem' olarak nitelendirdi. 
'HAKSIZ İTHAMLAR BİZİ ÜZDÜ' 
Basın açıklamasında konuşan Edirne Baro başkan Yardımcısı Avukat Aylin Arıkan, avukatlık kanununda yapılmak istenen değişikliğe kat'i suretle karşı olduklarını, geri çekilmesi gerektiğini ifade etti. Edirne Barosu'nun sosyal medyada eleştirilmesine de değinen Arıkan; “Edirne Barosu siyasetten ayrı olarak her daim insan hakları ve hukuk ekseninde hareket etmiştir ve bu duruşundan hiçbir zaman taviz vermeyecektir. Edirne Baro Başkanımız sayın Av. Alper Pınar dün sabah baro başkanlarımızın yürüyüşüne ve Anıtkabir'e gelmelerine izin verilmediğini öğrendiği andan itibaren derhal yanlarına giderek diğer başkanlar ile birlikte beklemeye başlamıştır. Halen de yaklaşık 30 saattir onlarla Ankara'dadır” dedi. 
'TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİN TEHDİT ALTINDA OLDUĞU KANITLANDI' 
Edirne Barosu eski başkanlarından Avukat Coşkun Molla da avukatlık mesleğinin dernekleştirilmek yoluyla siyasi hesaplara alet edildiğini belirtti. Molla, “Bu süreçte, avukatların ve dolayısıyla haklarını savundukları halkın menfaatlerini koruma işlevleriyle öne çıkan bağımsız baroların da bir kez daha bu görevlerini başarıyla yerine getirerek, baro başkanlarının 19 Haziran'da başlayarak Ankara'ya yürüme kararlarını heyecan ve ilgiyle karşıladık. Ancak ne yazık ki bu yürüyüş kolluk güçlerinin dayanağı belirsiz bir kararıyla 22 Haziran günü Ankara'nın girişinde engellenmek suretiyle bir kez daha ülkemizde insanların temel hak ve özgürlüklerinin ne denli tehdit altında olduğu kanıtlanmıştır” diye konuştu. 
FEYZİOĞLU'NA 'KAÇAK EYLEM' ELEŞTİRİSİ
Avukatların ve baroların kendi mesleki ve temsil faaliyetleri üzerinde Avukatlık Yasası hakkında söz söyleyemez hale getirilmek istendiğini dile getiren Molla, TBB Başkanı Metin Feyzioğlu'nu da eleştirerek; “Süregelen yasa tasarısı tartışmalarında ne yazık ki meslektaşlarımızın ve halkımızın menfaatlerini korumak için hiçbir şey yapmayan Barolar Birliği Başkanı, bu olaya yürümelerine 'izin verilmeliydi' diyerek yalnızca baroların haklı tepkilerini değil; Anayasa'daki barışçıl toplanma özgürlüğünün özü olan izin gerekmemesi kuralını bile görmezden gelen tutum sergilemiştir. Aynı şekilde, birlik başkanı; tüm avukatların beraberlik içerisinde olması gereken bu konuda barolar ve meslektaşlar arasında kutuplaşma yaratmaya yönelik tavırlarla yürüyüşün varış noktası olan Anıtkabir'de adeta bir 'kaçak eylem' yapma yoluyla haklı taleplerimizi söndürmeye başarısız bir şekilde teşebbüs etmiştir” ifadelerini kullandı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
ETUR kamusallaşıyor
OİM kapılarını açtı
Otellerin gözü kapılarda
Sıcakta ekmek mesaisi
Salgında ‘moralize’
Edirne'de tozdan sis!
Ata mirası tohumlara hasat
Siğilli bamyasına üniversite eli
Aksal'dan Karaismailoğlu'na ziyaret
evinibizesor.com hizmette
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE