ANASAYFA
28 Ocak 2021 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Af, çözüm değil’
Cumhuriyet Kadınları Derneği Edirne Şubesi Başkanı Mine Hepgüllü, çocuk yaşta evlilikler konusunda bir defaya mahsus af önerisiyle, kamuoyunda tartışılan yasa tasarısına karşı genel merkezlerinin görüşünü paylaştı…
Haberin Yayın Tarihi: 24-06-2020 07:50
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Af, çözüm değil’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Edirne Şubesi Başkanı emekli Öğretmen Mine Hepgüllü, erken (çocuk yaşta) evlilikler konusunda bir süre önce basına yansıyan ve bir defaya mahsus af önerisiyle, kamuoyunda tartışılan yasa tasarısına karşı genel merkezlerinin görüşünü paylaştı. Hepgüllü, “Bir defaya mahsus af, çözüm değil, sorun doğuracaktır” dedi. 
Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Edirne Şube Başkanı Mine Hepgüllü, genel merkezlerinden, erken (çocuk yaşta) evlilikler konusunda bir süre önce basına yansıyan ve “bir defaya mahsus af” önerisiyle, kamuoyunda tartışılan yasa tasarısına karşı görüşler içeren yazılı açıklamayı Edirne kamuoyu ile paylaştı. Hepgüllü, “Çocuk yaşta evliliklerle ilgili getirilmek istenen af, 'çocuğun cinsel istismarının' affı demek, bir defaya mahsus af yeni dolaylı aflara davet demektir” diyerek şunları aktardı:
“BİR DEFAYA MAHSUS AF ÇÖZÜM DEĞİL”
“Getirilmek istenen yasanın, 'bir defaya mahsus' düzenlenmesi dahi, olumsuz sonuçlar doğurabileceğinin dolaylı ifadesidir. Yasa çıktıktan sonra da erken yaşta evlilikler devam edecek ama asıl olarak bu durum toplumsal adalet düşüncesine zarar verecek; bir zaman sonra, çeşitli mercilerden yapılacak baskılarla, yeni af düzenlemelerine gidilmesinin yolunu açacaktır.
CKD olarak, bu düzenlemenin yapılmasını onaylamadığımızı, gerekçelerimizi sıralayarak kamuoyuna bildirmek ve erken yaşta evliliklere karşı mücadelede önerdiğimiz 3 yasa değişikliğini, kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.
Basına yansıyan bilgilere göre, “birkaç yüz olgu”yu kapsayacağı öne sürülen yeni düzenlemenin gerekçesindeki 'küçük anne ve çocuğunun yaşamını etkileyen sosyoekonomik sorunların giderilmesi veya azaltılması' konusunda, etkili olabilecek pek çok araç, devletimizin elinde mevcuttur. Mağdur çocuklarımız için, esas yapılması gereken, her olgunun ayrı ayrı ele alınarak; köklü, çok kapsamlı çözüm yollarının üretilmesidir. 
Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'nde yasalar uyarınca; daha erken yaşta ergin olsa bile, on sekiz yaşını doldurmamış kişiler çocuktur ve en temel çocuk hakları arasında saydığımız eğitim hakkı gereğince, çocuğun yeri okuldur.
15-18 yaş arasındaki evliliklerin ise son 15 yıldır önemli bir değişiklik göstermemekle birlikte, 2005 yılına kadar azalma içinde olduğu tespit edilmiştir. Çocuk hakkı ihlali olarak gördüğümüz erken yaşta evliliklere karşı, bu kararlı mücadelenin sürdürülmesi; hiçbir geri adıma izin verilmemesi gerekmektedir. 
“TASARI ÇOCUKLARLA EVLENMEYE MEŞRU ZEMİN YARATIR”
Bu şekilde, evlenmeyi esas alan fakat yaş farkı gözetmeyen ya da 15 yıla kadar yaş farkını kabul eden bir hüküm, küçük yaşta çocuklarla evlenmeyi dinsel, töresel gerekçelere dayandıran toplumun bazı kesimlerinin ve hatta ahlaki kötü alışkanlık haline getirmiş olanların yaptıklarını meşru hale getirir. Bu ise söz konusu hükümden beklenen faydanın çok ötesinde bir zarara yol açar.
15 yaşından küçük bazı çocukların başlık parası karşılığında, kendilerinden yaşça büyük kişilerle sözde 'evlenme' adı altında, genellikle dini nikâh kisvesiyle bir araya getirildikleri, bu çocukların adeta para karşılığı satıldıkları herkesçe bilinmektedir.
Çözüm, kanuna eklenecek evlenmeye dair bir düzenlemede değil; konuya ilişkin tüm sorunları kapsayacak çok yönlü birkaç hükümde saklıdır.”
CKD 10 YAŞINDA
Öte yandan CKD Edirne Şubesi 10'uncu yaşını kutluyor. Başkan Hepgüllü, “Kuruluşumuzdan bu güne kadar, değerli yöneticilerimiz ve değerli üyelerimizle birlikte, Cumhuriyet ve değerlerini yaşatmak, korumak kararlılığı içinde, öz verili çalışmalar yaptık ve yapacağız. Susmadık, konuştuk. Durmadık, koştuk. Nice nice yıllara hep birlikte olmak dileğiyle, sevgi ve saygılarımızla” dedi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Vakıflar'dan taşınmaz kiralama ihalesi
ETUS'a haciz kıskacı!
Esnaftan 'satılık' demirbaş!
Edirne’de bir Cumhurbaşkanı adayı
'Fatih Köprüsü' risk altında
Edirne için yazmaya devam
‘Hedefimiz büyük’
Vali Canalp'ten 'kar' mesaisi
Ali Asım Balkaya: Edirne'yi özlüyorum
Esnafa başvuru desteği
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama