ANASAYFA
30 Eylül 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Zarbun'da 'nokta' koyan açıklama
Trakya topraklarının kullanımını düzenleyen 1/100.000 ölçekli Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Revizyon ÇDP ile ilgili olarak yaşanan hukuki ve yargısal süreçlerinde görev alan Avukat Coşkun Molla, Havsa ilçesinde Lojistik Merkezi kurulması planlanan 'Zarbun Çiftliği' olarak bilinden arazinin 1.derece mutlak korunması gereken nitelikli tarım arazisi olduğunu, 'yatırım' konusu yapılamayacağını bildirdi…
Haberin Yayın Tarihi: 29-06-2020 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Zarbun'da 'nokta' koyan açıklama

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Aytunç ÖNÜR
Edirne'de son günlerde kamuoyunda gündeme gelen ve siyasi polemiklere de yol açan, Havsa ilçesinde eski adı ile 'Zarbun Çiftliği' olarak bilinen 2 bin 500 dekar 1. derece mutlak korunması gereken nitelikli tarım arazisinin 60 dekarının yatırıma açılmasına yönelik girişimler üzerine başlayan tartışmalar toplumun çeşitli kesimleri tarafından sürüyor. 
Edirne'nin Havsa İlçesi'nde 1.derece mutlak korunması gereken nitelikli tarım arazisinin 60 dekarının yatırıma açılması amacına yönelik tepkiler ve tartışmalar devam ediyor. 
Trakya topraklarının kullanımını düzenleyen 1/100.000 ölçekli Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Revizyon ÇDP ile ilgili olarak yaşanan hukuki ve yargısal süreçlerinde avukat olarak görev alan Avukat Coşkun Molla, tartışmalara neden olan “Zarbun Çiftliği” arazisinin hukuki durumu hakkında bilgilerini ilgili olanlarla ve kamuoyu ile paylaşmak istediğini belirtti. 
"YATIRIM SİHİRLİ SÖZCÜK"
Trakya'da yaşayan herkesin bildiği ve yaşamak zorunda kaldığı çevre sorunlarının başlangıcının; 80'li yıllarda başlayan plansız ve kaçak sanayileşmenin yarattığı olumsuzlukların bilindiğini ifade ederek söze başlayan Av. Molla açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
"Sihirli bir sözcük olarak kullanılan 'yatırım' ile başlayan her şeye artık kuşku ile bakmak gerektiğini yaşayarak öğrendiğimizi sanıyorum. Kaçak ve plansız sanayileşmenin en belirgin sonuçlarından biri olarak Edirne ilinin büyük bir kısmında geçen Ergene nehrinin kirletmesi sonucu olarak yıllardan beri bir çevre felaketi ile yaşamamıza neden olmuştur. 
SÜREÇ
Plansız sanayileşmenin neden olduğu çevre felaketlerinin ve toprak kayıplarının önlenmesi ve sürdürülebilir sağlıklı bir yaşam sağlanması amacı ile Trakya Üniversitesi ve dönemin Rektörü olan Prof. Dr. Osman İnci tarihi bir görev üstlenerek 1/100 000 ölçekli Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Çevre Düzeni Planını bölgemize kazandırıldı ve 13.7.2004 tarihinde Bakanlık onayı ile Plan uygulanmaya konuldu. Türkiye'de ilk Bölge Planı niteliğinde olan Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ kapsayan 1/100 000 ölçekli Ergene Havzası ÇDP olarak sürdürülebilir çevre, insan ve doğa dengesini gözeten geleceğimizi koruma amacına yönelik bölgede yaşayanlar için bir teminat niteliği taşımaktadır.  
Ancak, 2009 yılında 1/100 000 ölçekli Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Revizyon ÇDP yapılmıştır. Plana karşı iptal davalarının açılası üzerine 2010 yılında aynı planda değişiklik yapılmıştır. Revizyonun yapılma gerekçesi olarak henüz onaylanmamış bulunan 1/100 000 ölçekli İstanbul ÇDP ile uyumlaştırılması amacı ile yapıldığı açıklandı.   
Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerinde yaşayan çevre bilinci ve sorumluluğu taşıyan birçok kişi, meslek kuruluşu ve STK'lar 2009 ve 2010 yıllarında yapılan bu Revizyon Planlarına ve yapılmak istenen düzenlemelere karşı davalar açtılar. Mahkeme kararında da belirlendiği üzere, yapılmak istenen bu Revizyonlar ile Trakya ve bölgede yaşayanların adeta yeni bir tehdit ile karşı karşıya kalındığını, bölgede yeni çevre sorunlara yol açacak düzenlemeler içerdiğinden “Plan politikaları” kapsamında yedi maddede, “Arazi Kullanım Kararları” kapsamında saptanan sekiz madde, “Plan Hükümleri” kapsamında saptanan iki madde olmak üzere yirmi altı maddenin iptali gerektiğine karar verilmiştir.
Danıştay 6. Daire 2010/1281 Esas 2013/9178 Kararı ile kararın gerekçeli kısmını oluşturan 'Arazi Kullanma Kararları Kapsamında' 3.12 ve 3.13 maddelerinde açıkça 'Revizyon ÇDP'de Havsa yerleşimin batısında önerilen Lojistik merkezin I. Öncelikli korunacak tarım aşanı üzerinde önerilmiş olması, ayrıca sadece Trakya Alt Bölgesine değil İstanbul odaklı olarak tüm Marmara Bölgesine yönelik stratejilerin güvenli olarak yapılmadığı belirlenmiştir. 
Ayrıca kararın gerekçesini ve dayanağı olan bilim insanlarının mahkemeye sundukları ayrıntılı ve bilimsel verilere dayalı hazırlanan raporda, Trakya Bölgesinde transfer merkezli olarak Muratlı, Çorlu, Lüleburgaz ve Tekirdağ'da olmak üzere hava, kara, deniz ulaşım ve taşımacılık faaliyetleri gözetilerek dört lojistik merkezi olduğu belirlenmiştir. 
Bu nedenlerle mahkemenin hükmü ile Revizyon Planda yer alan Havsa'da Lojistik Alan düzenlemesinin iptaline karar verilmiştir. 
Danıştay 6. Daire kararı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Temyiz edilmiş ise de Danıştay İdari Dava Daireler Kurulu 2014/786 2015/3845 Kararı ile Danıştay 6. Daire kararının Onanmasına karar verilmiştir.  
Kadimden beri ve ilk ÇDP'da da bu niteliğine uygun tarım arazisi olarak tespit edilen Havsa 'Zarbun Ciftliği' ile ilgili Revizyon Plan'da lojistik olarak yapıla belirleme tartışmasız bir şekilde mahkeme tarafından iptal edilmiştir. 
İmar Yasası gereğince, plan hiyerarşisi gözetilerek ve Danıştay 6. Dairenin 2010/1281 Esas 2013/9178 Kararı ile 1/100 000 ölçekli Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası ÇDP'da İptaline karar verilen 26 Madde konusundaki Hükümlere göre işlem yapılıp yapılmadığını, alt plan niteliğinde olan 1/25 000 ölçekli Edirne İli Çevre Düzeni Planı değiştirilip değiştirilmediğini 12.03.2014 tarihli dilekçemiz ile Edirne Valiliği ve Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünden soruldu.  
İlgili İdareden uygulamayacağı doğrultusunda olumsuz cevap verilince İmar Kanunu'na, Mahkeme kararlarına açıkça aykırı kararının iptali için Edirne İdare Mahkemesinde 2014/1142 Esasına kayıtlı davayı Prof. Dr. Osman İnci vekili olarak açtık. Dava dilekçe ve taleplerimizde, Danıştay 6. Dairesi'nin kararında belirlenen ve iptaline karar verilen yirmi madde Edirne ili ile ilgili kararların alt plan niteliğindeki 1/25 000 ölçekli Edirne ÇDP'de değişikliklerin yapılması gerektiği halde yapmayan kurumlar aleyhinde açılan davamızın kabulüne karar verilerek, ilgili idarenin görev ve sorumluluğunda olan mahkeme kararlarına uymak ve mahkeme kararında sıralanarak, tek tek  belirtilen değişikliklerin alt plan olan 1/25 000 ölçekli Edirne İli Çevre Düzeni Planı'nda uygulamasının ve üst ölçekli 1/100 000 ÇDP'ye uygun hale getirmesinin zorunlu olduğu belirtilerek davalı idarelerin hukuka ve mevzuata uygunluk bulunmayan kararının iptaline karar verilmiştir. 
'ZARBUN ÇİFTLİĞİ OLARAK BİLİNEN ARAZİ YATIRIM KONUSU YAPILAMAZ"
Edirne İdare Mahkemesi'nin bu kararı davalı İdareler tarafından temyiz edilmiş ise de Danıştay tarafından karar onanmıştır. 
Gerek Danıştay 6. Dairesi'nin 1/100 000 ölçekli ÇDP, gerekse Edirne İdare Mahkemesi kararına dayanarak 1/25 000 ölçekli Edirne ili ÇDP'de niteliği belirli olan Havsa, 'Zarbun Çiftliği' olarak bilinden arazinin 'yatırım' konusu yapılamayacağı, öncelikle kamu idaresinin bilgisinde olduğu açıktır. Yargılama süreçlerinde ve mahkeme kararlarına muhatap olan idarenin hukuk devleti anlayışı içinde mahkeme kararlarına uymak ve uygulamak zorunluluğu bulunmaktadır. Mahkeme kararları ile kamu menfaati gözetilerek, hukuka ve mevzuata uygun olmayan düzenlemelerin iptal edildiği tartışılmazdır.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Karantinadan 12 kişi ‘arazi’
Narin bebek hoş geldin
Adalet Sarayı'nda ihaleye fesat
Palamut bayramı!
Yunan kovdu onlar soydu!
Canalp sınırın sıfır noktasında
‘Kapılar kapanmasın’
Pakdemirli'ye bahçede Edirne hatırası
Ekonomi duvara tosladı!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama