ANASAYFA
30 Temmuz 2021 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Çığ, Cumhuriyet'in gerçekleşmiş ülküsüdür'
Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD), 'Cumhuriyetin gerçekleşmiş ülküsü' olarak hitap ettiği Muazzez İlmiye Çığ'ın, 106'ıncı doğum gününün onuruna, 20-27 Haziran tarihlerini kapsayan haftayı, 'Muazzez İlmiye Çığ Türk Bilim Kadınları Haftası' olarak kutlayacaklarını bildirdi.
Haberin Yayın Tarihi: 29-06-2020 07:38
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Çığ, Cumhuriyet'in gerçekleşmiş ülküsüdür'

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD), 'Cumhuriyetin gerçekleşmiş ülküsü' olarak hitap ettiği Muazzez İlmiye Çığ'ın, 106'ıncı doğum gününün onuruna, 20-27 Haziran tarihlerini kapsayan haftayı, 'Muazzez İlmiye Çığ Türk Bilim Kadınları Haftası' olarak kutlayacaklarını bildirdi.
CKD, 106. yaşını kutlayan Muazzez İlmiye Çığ’ın onuruna, bundan böyle her yıl 20-27 Haziran tarihleri arasını 'Muazzez İlmiye Çığ Türk Bilim Kadınları Haftası' ilan ettiklerini ve gelecek yıl ilk defa bu tarihler arasında, Türkiye'nin önde gelen bilim kadınları arasında seçilenlere 'bilim onur ödülü' vereceklerini duyurdu. CKD Edirne Şube Başkanı emekli Öğretmen Mine Hepgüllü, genel merkezlerinden konuyla ilgili yapılan açıklamayı Edirne kamuoyu ile paylaştı ve şunları aktardı:
"106 yaşındaki Sayın Muazzez İlmiye Çığ'ın bir bilim insanı ve bir Türk kadını olarak elinde tuttuğu aydınlanma meşalesinin, onun adına her yıl düzenlenecek ulusal boyutta bir programla, halkımıza ulaştırılmaya devam edilmesinin zamanı çoktan gelmiştir.
Derneğimiz tarafından bundan böyle her yıl düzenlenecek 'Muazzez İlmiye Çığ Türk Bilim Kadınları Haftası'nda, ulusal ve uluslararası bilim camiasında başarılarıyla öne çıkan kadınlarımıza onur belgesi verilecek ve Büyük Önderimiz Atatürk'ün kadınımıza ve bilime verdiği önemi anlatan konuşmalar ile 'Anadolu Medeniyetleri' konusunda bilimsel konferanslar düzenlenecektir.
TÜRK BİLİM KADINLARI ARŞİVİ KURULACAK
Derneğimiz bu vesile ile bundan sonra 'Türk Bilim Kadınları Arşivi' oluşturma kararı da aldı. Böyle bir arşiv oluşturduğumuzda bunu aynı zamanda kamuoyunda canlı tutmak da istiyoruz. Bilim alanında öncü kadınlarımızı belirleyerek, onların başarılarını yine onlarla yapılmış röportajlarla, yazılı ve görsel medya araçlarına çeşitli zamanlarda sunmak da bundan sonra bizim gündemimiz arasında olacak.
CKD olarak daima, kız çocuklarımızın bilim insanı olmasını özendirmekle de kendimizi yükümlü saymaktayız. Önümüzdeki yıl bu kapsamda bilim haftamızda, yukarıda belirtilen konularda makale, öykü vd. yarışmalar düzenlemeyi de amaçlıyoruz.
Üniversite ve yüksek lisans kız öğrencileri arasında ise bilimsel çalışma yapmak konusunda gelecek vadedenler arasından ümit ediyoruz bazılarına, mümkün olduğu ölçüde, düzenli olarak CKD özel bursu vermek de hedeflerimiz arasında.
Bilim camiamızın, demokratik kitle örgütlerinin ve Sayın Muazzez İlmiye Çığ'ın, büyük önem verdiği gençlerimizin, bu girişimimize katkı vermesi dileğiyle halkımızın bilgisine sunuyoruz.
Türk kamuoyu Çığ'ın adını, daha çok 1990'larda kitaplarının basılmasıyla duymaya başladı. Onun, televizyon programlarında gençleri daima bilim ve aydınlanma yolundan gitmeye çağıran konuşmaları; yılmaz Atatürkçü kişiliği; Anadolu insanına duyduğu sevgi ve gösterdiği saygı ve bağımsız Türkiye sevdasıyla ortaya koyduğu vatansever duruşu, halkın büyük sevgisini kazandı. Muazzez İlmiye Çığ, bugün Türk insanının asırlık bilim çınarı olarak efsaneleş, Cumhuriyet'in de vücut bulmuş ülküsüdür.”
ÇIĞ KİMDİR?
Kırımlı göçmen bir ailenin çocuğu olan Muazzez İlmiye Çığ, 20 Haziran 1914 tarihinde Bursa'da dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi'nde Hititoloji ve Sümeroloji okudu. Mezun olduktan sonra uzman olarak, İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde Çiviyazılı Belgeler Arşivi'ne atandı. Müzede 31 yıl boyunca görev yapan Çığ, Sümer, Akat ve Hitit dillerinde yazılmış on binlerce tableti gün ışığına çıkardı; arşivledi; bazı tabletlerin kopyasını yaparak katalog haline getirdi. 50 ve 60'lı yıllarda çeşitli yurtdışı kongre ve sergilere katıldı. Emekli olduktan sonra Sümer ve Hititler üzerine 13 kitap ile “Atatürk Düşünüyor” ve “Vatandaşlık Tepkilerim” kitaplarını yazdı. “Vatandaşlık Tepkilerim” kitabından dolayı yargılandı ve beraat etti. 2000 yılında İstanbul Üniversitesi tarafından “Fahri Doktor” ünvanıyla ödüllendirildi.
UYUŞTURUCUYLA MÜCADELEYE DEVAM
Öte yandan Hepgüllü, derneklerinin 'Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü' dolayısıyla yaptığı açıklamayı da paylaştı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"Madde kullanımı sadece bir maddenin kullanılması ile sınırlı olmayan bir durumdur. Madde kullanımına eşlik eden birçok davranış örüntüsü ile birlikte bir yaşam tarzı oluşturmaktadır. Kullanan kişide bilişsel, ruhsal ve davranışsal sorunlar ortaya çıkmakta; sosyal ilişkiler ve işlevsellik, olumsuz yönde etkilenmekte; yasal sorunlar görülebilmektedir. Madde kullanımının olumsuz sonuçları, öncelikle kullanan kişide görülür. Ancak madde kullanan kişinin aile, yakın çevresi ve giderek tüm toplum, bu olumsuz sonuçları ile karşılaşmaktadır. Tüm toplumumuza, bu mücadelenin toplumun bütün katmanlarının iş birliği ile gerçekleştirilebileceğini hatırlatmak istiyoruz. Gençliğimizi fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür olarak yetiştirmeyi görev addeden Cumhuriyet Kadınları olarak, toplumun fikrini, irfanını, vicdanını esaret altına alan her çeşit uyuşturucu-uyarıcı madde kullanımı ile sonuna kadar mücadele edeceğimizi, kamuoyuna bir kez daha duyuruyoruz.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Sarayın gülü: Edirne
Çatı yangını korkuttu
Sevinç ve hüzün!
Cevahir, K. Makedonya Edirne Fahri Konsolosu
Yeni ayçiçeği Borsa'da
TÜ yerleşkelerine 1001 kuş yuvası
Demir'den Tercan'a sert tepki!
‘Cehalet koronadan kötü’
EDİRNE İCRA DAİRESİ
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama