ANASAYFA
27 Eylül 2020 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Özel veterinere maske yok’
Trakya Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Dr. Erdal İlgü, pandemi sürecini zor ancak her şeye rağmen başarılı geçirdiklerini söyledi…
Haberin Yayın Tarihi: 29-06-2020 07:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Özel veterinere maske yok’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Aytunç ÖNÜR
Trakya Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Dr. Erdal İlgü, pandemi sürecini zor ancak her şeye rağmen başarılı geçirdiklerini söyledi. Normalleşmenin de ekonomik sıkıntıdan kaynaklı olduğuna dikkat çeken Dr. İlgü, "Hastalık bitmedi aksine artıyor. Önlemleri aksatmamalıyız" uyarısında bulundu.
Trakya Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Dr. Erdal İlgü, pandemi ve 1 Haziran'da başlayan normalleşme sürecini değerlendirdi. Zor bir dönem geçirdiklerini kaydeden Dr. İlgü, şunları söyledi:
"ZOR BİR DÖNEM GEÇİRDİK"
"Pandemi sürecinde veteriner hekimleri olarak açıkçası kendi halimizde kaldık. Herhangi bir yerden yardım bulamadık. Özellikle maske satışı konusunda yasak geldi. Bu süreçte elimizde var olan maskeler dışında maske temin edemedik. Valiliklere yazı yazdık. Olumsuz yanıt geldi. Veteriner Hekimleri Odası olarak devlet erkanlarında yeterince tanınmadığımızı düşünüyorum. Maskeleri il müdürlüğünden almamız söylendi. İl müdürlüğünden 'kamu dışındaki özel veterinerlere maske veremeyiz' cevabını aldık. Açıkçası ortada kaldık, derdimizi kimseye anlatamadık. Zor bir dönem geçirdik. 
Bizler temasta bulunan, hayvancılıkla uğraşanlarla diyaloğa giren insanlarız. Hastalık bize çok kolay bulaşabilirdi. Bulaştığında da yayabilirdik. Ancak çok dikkatli davranmamız nedeniyle 1 arkadaşımız dışında hiçbir arkadaşımız koronavirüse yakalanmadı. Süreci her şeye rağmen çok başarılı geçirdik."
"NORMALLEŞME EKONOMİK SIKINTIDAN KAYNAKLANIYOR"
Normalleşmenin 'Ölen ölür, kalan kalır' mantığıyla gittiğini öne süren Dr. İlgü, "Virüsü basite almayalım" dedi ve şöyle devam etti: "1 Haziran'dan itibaren normalleşme denilen süreç bize göre ekonomik sıkıntıdan kaynaklanan bir normalleşme. Virüsün herhangi bir gerileme, yavaşlama durumu yok. Gösterilen veriler bile aslında pandeminin azalmadığı aksine arttığı yönünde. Dünyada veya Türkiye'de artık ekonomi ağır basıyor, biz bunu idare edemeyeceğiz dediler. Bu yüzden normalleşme sürecine girildi. Bu normalleşme ölen ölür, kalan kalır mantığıyla gidiyor. Bana göre, 'biz size söyledik, siz gereğini yapın' demiş oluyorlar. Bu süreçte hasta sayıları 2'ye katlandı. 
Virüsü basite almayalım. Çok çok korkmayalım ama basite de almayalım. Yapacağımız şey sosyal mesafeyi korumak, ellerimizi sık sık yıkamak, maskemizi takmak. Artık maskeye ulaşmak da kolay, satış serbest. Dikkat edelim, gereksiz kapalı ortamlara girmeyelim. Açık ortamlarda bulunalım. Mümkün mertebe AVM'lere girmeyelim. Bunlara dikkat edersek bu süreci çok daha sağlıklı geçireceğiz. Bu süreçte de toplumsal bağışıklık oluşacaktır. Yapısı değişmiş olan koronavirüsün aşısının bulunması uzun süre alacak. 
"HASTALIK BİTMEDİ ARTIYOR"
Bu süreçte korunma tedbirlerine dikkat etmek lazım. İnsanlarda 'bana bir şey olmaz' tavrını görüyorum. Hiç de öyle değil, herkesin dikkat etmesi, tedbir alması gerekiyor. Normalleşme ekonomik durumun kötüye gitmesinden dolayı ortaya çıkmış bir durum. Hastalık bitmedi. Aksine hastalık artıyor. 
"ÖNLEMLERİ AKSATMAMALIYIZ"
Herkese aynı öneride bulunuyorum. Hastaya gidiyorum. Hasta sahibi gelip burnumun dibine giriyor. Ben maske, eldiven takıyorum. 'Bende virüs yok, bir şey olmaz' diyor. Belki taşıyıcısın, nereden bileceğiz? Bir müddet daha herkesin hastaymış gibi davranması, önlemleri aksatmaması gerekiyor.  Virüsün sonu toplumsal bağışıklığın artması ve virüsün hasta yapamaz hale gelmesiyle sağlanacak. O yüzden zamanı uzatmak gerekiyor. Hastalığa herkes yakalanacak deniyor. Herkes yakalanacak olsa dahi ne kadar geç yakalanırsak o kadar iyi. Aşının mantığı da budur. Aşı üretmek istiyorsak virüsü izole ederiz. Virüsü defalarca ekeriz. 100'lerce 1000'lerce kez eke eke virüsün hasta yapma özelliğini azaltırız. Tabiri caizse virüsü yaşlandırmış oluruz. Bu yüzden ne kadar geç yakalanırsak ne kadar dikkat edersek o kadar iyi. En güzeli yakalanmadan virüsü atlatmak. Virus’un öldürme oranı %3,5-4 civarı olmasına rağmen, bulaşma oranı çok daha yüksek. Ölüm oranı düşük bile olsa sonuçta insan hayatının değeri paha biçilemez. Bu nedenle dikkat edelim.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
VRF Klima Nerelerde Kullanılır?
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama