ANASAYFA
04 Ağustos 2020 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
ETUR kamusallaşıyor
Edirne Valiliği İl Özel İdaresi'nin en büyük hisseli ortağı olduğu Edirne Turizm ve Endüstri A.Ş. şirketinin, yüzde 25 hissesine sahip UTE Holding A.Ş. hisselerini Özel İdare'ye devretti...  İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, şirketi tamamen kurumsallaştırarak Edirne'nin Kaleiçi semtindeki tarihi evlerin restorasyonu gibi işleri daha etkin ve kolay şekilde yapmak için bu yola gidildiğini ifade etti…
Haberin Yayın Tarihi: 03-07-2020 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
ETUR kamusallaşıyor

Olgay GÜLER
Edirne İl Genel Meclisi Temmuz ayı ikinci toplantısı il genel meclis toplantı salonunda gerçekleştirildi. İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş'in başkanlık ettiği toplantıda komisyon raporları görüşülerek karara bağlandı. Araştırma ve İnceleme Komisyonu'nun, UTE Holding'in ETUR'daki hisselerini Özel İdare'ye devretmesiyle ilgili rapor oy birliğiyle kabul edildi. Konuyla ilgili konuşan Mehmet Geçmiş, bir süredir atıl vaziyette duran ETUR'u kamusallaştırarak, tarihi evlerin restorasyonu gibi işleri daha etkin yapmayı amaçladıklarını söyledi. 
'ETUR ARTIK KAMUNUN MALI OLACAK' 
Ortakları arasında Edirne Belediyesi, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ile Edirne Ticaret Borsası'nın da bulunduğu şirketin bir süredir atıl durumda işlevsiz kaldığını söyleyen Geçmiş, Özel İdare'den sonra en büyük hisseye sahip UTE Holding'den hisseleri alıp ETUR'u kurumsallaştırma yoluna girdiklerini belirtti. Geçmiş, “Şu anda Özel İdare olarak hissemiz yüzde 94'e çıktı. Çok küçük hissedarlar kalıyor. Zaman içerisinde onların da hisselerini alarak en büyük hissedar olarak İl Özel İdaresi, Edirne Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası ve Ticaret Borsası 4'lü bir ortak olarak faaliyetine devam ettireceğiz. Yani artık bir nevi kamunun malı olacak” dedi. 
'TARİHİ EVLERİN RESTORASYONU BU KANALDAN YAPILACAK' 
ETUR'un geçmişte yaptığı bir çok faaliyetle Edirne'ye katkı sağladığını hatırlatan Geçmiş, “Ne yazık ki bugün şirket işlevsiz bir durumda ama faaliyeti devam ediyor. Burada amaç, bir kamu şirketi haline getirilmesi. Normalde kamudaki özel şirketlerde iş yaptırılırken ihale ve tarihi eserler konularında sıkıntı duyduğumuz alanlar oluyordu. İşte bu şirkete bu işleri devrederek Edirne'deki Ticaret Odası'nın, Borsa'nın ve Belediye'nin şehrin gelişimine katkı vermesiyle, Kaleiçi'ndeki tarihi evlerin onarımını bu kanaldan yapılmasını sağlamak istiyoruz. Şirketin görev alanı çok geniş ve yüksek” diye konuştu.  
'BİR BABA VE BİR DEDE OLARAK BU KONUŞMAYI YAPIYORUM' 
Meclis'in gündem dışı görüşmelerinde ise Ak Parti İl Genel Meclis Üyesi Mustafa Suiçmez, yeni baba olan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın gönderisinin altına yapılan çirkin paylaşıma tepki gösterdi. Suiçmez, “Burada yapacağım konuşma, bir baba, bir dede olarak yapılmış olacak. Birkaç günden beri ulusal ve yerel basında bazı kendini bilmez, insanlıktan nasibini almamış kişiler, hayvan desem hayvana hakaret olacak kişiler, sayın maliye bakanımızın oğlu ve sayın cumhurbaşkanımızın torununa, o masum yavruya, dedesine veya babasına olan kininden dolay kin kustular. Bu bırakın bir insana, bir hayvana bile yakışmaz. Anneler bizim kutsalımızdır. Bunu yapan meczupları lanetliyorum, kınıyorum. Bir baba, bir dede ve bu meclisin bir üyesi olarak kınıyorum. Bu insanların en ağır şekilde cezalandırılmalarını bir baba ve bir dede olarak talep ediyorum. Bu tür kanunların daha da etkinleştirilerek, hiçbir anaya, hiçbir evlada hiçbir babanın, hiçbir dedenin asla hak etmediği bu tür hakaretlerin yapılmasının önüne geçilmesini talep ediyorum” ifadelerini kullandı. 
'ÇOK ÇİRKİN BİR OLAY' 
CHP İl Genel Meclis üyesi Çiğdem Gegeoğlu da söz konusu olaya tepki göstererek, “Bu isyan bugün başlamadı, bu isyan il başkanımız sayın Canan Kaftancıoğlu ile başladı, arkasında sayın Demirtaş'ın eşiyle devam etti, bugün de gördüğünüz gibi yeni doğmuş bir bebeğe dil uzatmaya kadar geldi. Dünden beri bu çağrı devam ediyor. Kadını değersiz göstermeye çalışanlara, kadına karşı bir başkasının kinini bel altı vurarak hayvan bile diyemeyeceğimiz bir zihniyetle çıkmış olmaları çok çirkin” dedi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Halkalı 1 saat 20 dakika
ALİ BAM VEFAT ETTİ
Korona da neymiş!
‘Azalmış gelenek canlanıyor’
Sadece 29 Ekim tatili kaldı
Akar Yunan sınırında
Edirnespor'da çifte bayram
Döner sermaye garabeti!
ABD elçisine 'saray' tatlısı
EDİRNE TİCARET BORSASI
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE