ANASAYFA
13 Ağustos 2020 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Çocuk istismarının affı olmaz’
TÜKD Edirne Şubesi Başkanı Vildan Yazıcı, kadın dernekleri, platformları, meslek odaları ve benzeri kuruluşlardan oluşan TCK 103 Çocuk İstismarının Affına Karşı Kadın Platformu olarak çocuk istismarı affına karşı olduklarını bildirdi…
Haberin Yayın Tarihi: 08-07-2020 09:36
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Çocuk istismarının affı olmaz’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği (TÜKD) Edirne Şubesi Başkanı Vildan Yazıcı, TCK 103'üncü maddesine karşı af getirme çabalarına karşı kurulan ve 215 imzacısı kadın dernekleri, platformları, meslek odaları ve benzeri kuruluşlardan oluşan TCK 103 Çocuk İstismarının Affına Karşı Kadın Platformu olarak “Çocuk istismarının affı olmaz” dedi. 
TÜKD Edirne Şubesi, çocuk cinsel istismarı faillerine yönelik af girişimlerinden, İstanbul Sözleşmesi'ni ve 6284 sayılı Şiddet Yasasını karalamaktan, kadınların kazanılmış haklarını tehdit etmekten vazgeçin çağrısını yineledi. 
“AF GİRİŞİMLERİNİ KAYGIYLA İZLİYORUZ”
TÜKD Edirne Şubesi Başkanı Vildan Yazıcı derneklerinin de imza koyduğu konuyla ilgili basın açıklamasını Edirne kamuoyu ile şöyle paylaştı:
“Kadın örgütleri olarak çocuk cinsel istismarı suçunu düzenleyen Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 103. maddesi ile ilgili af girişimlerini kaygı ile izliyoruz. 
“GİRİŞİM İSTİSMARCILARA TEŞVİK, ÇOCUKLARA TEHDİTTİR”
Çocuk istismarcılarına af girişimlerinin gündemde tutulması istismarcılara teşvik, tüm çocuklara tehdittir. Kulislere yansıdığı kadarıyla çocuk istismarcılarına af girişimi TBMM'nin Ekim ayında başlayacak yeni yasama dönemine bırakılmıştır. Ancak 2016'da bu maddeye ilişkin değişiklik önerisi Meclis gündemine bir gece yarısı getirildiği için, TBMM'nin açık olduğu 15 Temmuz 2020 tarihine kadar bizlerin tedirginliği sürecek. Ancak bu af girişimi ertelenmekle kalmamalı; bir daha asla gündeme gelmemek üzere siyasetin, kamuoyunun ve meclisin gündeminden tamamen çıkartılmalıdır. 
Çünkü bu af söylentisi olduğu sürece; TCK'daki 15 yaş altı çocuklarla hiçbir koşulda cinsel ilişkiye girilemeyeceği ve Türk Medeni Kanunu'nda 17 yaşın altında evlilik yapılamayacağı konusundaki yasal düzenlemeler kağıt üzerinde kalıyor, uygulanmıyor, uygulanamıyor. Gençler, aileler bu yasalar yokmuş gibi yaşamaya devam ediyor.
Çocuk cinsel istismarcıları sıfır yaşından başlayarak kız çocuklarının cinsel istismarı ve cinsel sömürüsü konusunda kendilerini özgür hissediyor. İşledikleri suçtan mahkum olsalar bile, kız çocuğunu ya da ailesini ikna edip resmi nikah yaptırmayı ve çıkacak bir af ile o kız çocuğuna beş yıl süreyle tecavüze devam etmeyi düşünebiliyorlar.
Yargı mensupları da bu gündemden etkileniyor; sadece ailelerin "Onlar birbirini seviyor, evlendireceğiz" benzeri beyanlarına dayanarak 12-13 yaşındaki kız çocuklarının cinsel istismarı davalarında bile beraat kararları verilebiliyorlar.
Kamuoyu algısı üzerinde oluşturulan etki sonucu, çocuk cinsel istismarı, çocuk yaşta evlendirmeler konusundan ya da düğün adı altındaki tecavüz törenlerinden haberdar ya da bunlara tanık olanların ihbar etmesinin önüne geçilmiş oluyor.
Çocuk yaşta evlendirmelerin devam etmesine, çeşitli kişi ve kurumların, kız çocuklarının evlendirilme yaşının 12 hatta 9 olabileceği yönündeki propagandalarının sürüp gitmesine neden oluyor. Böylece yürürlükteki Türk Ceza Kanunu ve Türk Medeni Kanunu parça parça yürürlükten kalkıyor, kadınların ve kız çocuklarının aleyhine işleyen fiili bir hukuk sistemi yaratılıyor.
Bu nedenle, çocuk cinsel istismarcılarına af girişimlerini ertelemenizi değil; hu niyetinizden derhal ve tamamen vazgeçmenizi ve bunu kamuoyuna ilan etmenizi bekliyoruz.
“ÇILGIN PROJELERDEN VAZGEÇİN”
Kadına Karşı Şiddetle ilgili İstanbul Sözleşmesi'ne karşı çıkmak şiddetçi erkeklere teşvik, tüm kadınlara tehdittir.
Özellikle TBMM Boşanma Komisyonu Raporu'ndan beri İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasaya karşı sistematik bir karalama kampanyası yürütülmektedir. Birkaç marjinal grup tarafından yürütülmesine rağmen, Türkiye'de bu kampanya nedeniyle ne İstanbul Sözleşmesi, ne de 6284 sayılı yasa etkili bir biçimde uygulanmaktadır. Numan Kurtulmuş'un son açıklaması da taraf olan ülke sayısının her geçen gün arttığı şiddete karşı bu çok önemli sözleşmeyi ve yasayı uygulamamak için zaten direnmekte olan tüm kamu görevlilerine, yeni ve güncel "talimat" niteliği taşımaktadır. Bu gibi açıklamaların, şiddet uygulayan erkekleri teşvik etmek; şiddete maruz kalan birçok kadının devlet mekanizmalarına başvurma cesaretlerini kırmak gibi olumsuz sonuçları olacaktır.
TCK 103 Çocuk Cinsel İstismarı Affina Karşı Kadın Platformu'nu oluşturan 237 kadın örgütü olarak; kadınlara ve kız çocuklarına yönelik fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik şiddet ile ayrımcılığı körükleyen bu söylemlerinize son verin.
“HAKLARI TEHDİT ETMEKTEN VAZGEÇİN”
İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasayı uygulayın.
Çocuk istismarcılarına af çıkarmak, adındaki İstanbul kelimesi kadar "yerli ve milli ama bir o kadar da evrensel bir sözleşmeden Türkiye'nin imzasını çekmek gibi; kadına karşı şiddetle mücadeleden vazgeçildiğinin ilanı anlamına gelecek, toplum vicdanını yaralayacak çılgın projelerden derhal vazgeçin diyoruz.
Kadınlar ve çocuklarla ilgili konuların toplumsal ve siyasal tarafı, kadınların ve çocukların hakları için yıllardır mücadele eden kadın örgütleridir. Kadın örgütleri, birlikte kararlaştırılmayan, kadın haklarında gerileme anlamına gelecek her bir adıma sonuna kadar karşı çıkacaktır.
Çocuk cinsel istismarı faillerine yönelik af girişimlerinden İstanbul Sözleşmesi'ni ve 6284 sayılı Şiddet Yasası'nı karalamaktan kadınların kazanılmış haklarını tehdit etmekten vazgeçin.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kule yerine otel
Boğuldu, yeniden doğdu
‘Komşuda Edirne hasreti’
Film gibi operasyon
Hırsızlar güvenlik kamerasında
Edirnespor'da 3.Lig startı!
LGS'de tablo ibretlik!
Dilipak'a yeni suç duyurusu
Bulgaristan'a geçmiş olsun
Çeltik için Tunca'da temizlik
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE